Na zaproszenie grona pedagogicznego Gimnazjum nr 19 im. L. Okulickiego przyjechała poetka, powieściopisarka i scenarzystka Elżbieta Wojnarowska. Spotkanie, ph. „…wielki wiatr porywa mnie…”, okazało się bardzo cennym doświadczeniem dla uczniów, było bogate we wskazówki dotyczące życia nastolatków.
Autorka zaprezentowała kilka wierszy ze swojego dorobku, jednak w głównej mierze skoncentrowała się na powieści „Okularnica”. Książka opowiada historię uczennicy gimnazjum, jej niełatwych kontaktach ze znajomymi ze szkoły, próbie samobójczej, ale także konieczności podejmowania trudnych decyzji i radzenia sobie w sytuacjach nawet – wydawałoby się – beznadziejnych. Historia jest bardzo aktualna i spotkała się ze szczerym zainteresowaniem słuchaczy.
Mimo nierzadko smutnych i przejmujących fragmentów treść omawianej pozycji daje szereg wskazówek dla młodych ludzi. – Nie chodzi o to, by zdołować do reszty, tylko żeby przemycić podpowiedzi, rozwiązania. Mam nadzieję, że się przydadzą, bo wtedy „Okularnica” spełni swoją rolę. Ta książka jest ważna, bo moja bohaterka zdaje egzamin. Dorosłość wszak jest to przyjęcie konsekwencji własnych czynów. Cała powieść jest pełna nadziei. Swoje postaci zostawiłam w momencie, kiedy już wiedzą, czego chcą – powiedziała Elżbieta Wojnarowska do zgromadzonych.
Poruszyła także tematy miłości, przyjaźni, tolerancji, pasji, tak ważne w życiu gimnazjalisty. – Nie ma takiej rzeczy która jest dla was niemożliwa. Trzeba tylko chcieć. Dziecko często nie ma się na kim oprzeć, samo musi sobie pomóc. Życie kocha się wtedy, gdy ma się pasję i ją realizuje. Najlepiej uczynić ją swoim zawodem, wtedy pokonywanie każdego kolejnego dnia ma sens – przekonywała uczniów autorka.
Przy okazji zdradziła, że jej osobistym największym sukcesem było to, że dziesięć lat temu zaczęła pisać. Wcześniej ukończyła Wydział Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego i pracowała w zawodzie, co nie dawało jej pełni satysfakcji. Dopiero gdy poszła ma Wyższe Zawodowe Studium Scenariuszowe przy PWS-FTviT w Łodzi, odnalazła swoje powołanie.
Nauczyciele i ich wychowankowie przygotowali niespodzianki dla wyjątkowego gościa. Najpierw pani Aleksandra Walicka zagrała na skrzypcach utwór „Misja” Ennio Morricone. Następnie Anna Dudek, Aneta Siwek, Adrianna Orlikowska, Krzysztof Kusaj i Bartosz Kulasiewicz przedstawili w montażu słowno-muzycznym wiersze Elżbiety Wojnarowskiej. Spotkanie zakończyły pytania od młodzieży i wykonanie przez dziewczęta „Desideraty”, hymnu placówki. Uczniowie wręczyli również autorce swoje opinie na temat „Okularnicy” i podziękowali za przyjazd i ciekawą opowieść. Całość poprowadziły Karolina Wojciechowska i Dominika Wieczorek z klasy III. Po oficjalnym zakończeniu pisarka rozdawała wszystkim chętnym autografy. Grono pedagogiczne, które w całości zaangażowało się w zorganizowanie przedsięwzięcia, przygotowało też – własnym sumptem – uroczysty obiad, na który zaprosiło swojego gościa.
Podobne inicjatywy w Gimnazjum nr 19 przeprowadzane są bardzo często. – Nasza placówka jest humanistyczna, ukierunkowana na człowieka i wszystko, co związane z duszą. Chcemy przez to nawiązać do tradycji gimnazjum wadowickiego, do którego uczęszczał Ojciec Święty Jan Paweł II. Pragniemy odkrywać talenty u młodzieży. Osobiście znalazłam ogromne zdolności u młodego grona pedagogicznego. Działa u nas Teatr u Leopolda. Uczniowie sami reżyserują sztuki i występują wspólnie z nauczycielami. Jednym zdaniem: „Wielki wiatr poezji porywa nas.”. Stąd nasze zaproszenia kierowane są do ludzi kultury i sztuki. Mamy wśród nich wielu przyjaciół, np. Lenę Kurzak, artystkę malarkę. Do tego grona dołączyła dzisiaj wspaniała pisarka Elżbieta Wojnarowska – podsumowuje dyrektor szkoły Krystyna Tyrajska.
ŁUKASZ GIŻYŃSKI