22 maja na uroczystą inaugurację obchodów 100-lecia Wystawy Przemysłu i Rolnictwa do Częstochowy przybył prezydent Polski Lech Kaczyński. Podczas lotu do Pyrzowic towarzyszyli mu częstochowianie – Artur Warzocha, kandydat do Europarlamentu z listy Prawa i Sprawiedliwości, Wacław Baczyński, radny miejski z klubu PiS Ryszard Majer, wiceprzewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego. Na lotnisku dostojnego gościa powitał wiceprezydent Częstochowy Bogumił Sobuś, w Częstochowie – prezydent Tadeusz Wrona.
Prezydent Lech Kaczyński zwiedził Wystawę oraz złożył kwiaty pod pomnikiem Księdza Popiełuszki. Tu powiedział, że w papież Benedykt XVI, podczas indywidualnej audiencji obiecał mu, że wszystko zrobi, by wynieść Jana Pawła II i księdza Popiełuszko na ołtarze. Prezydent rozmawiał z mieszkańcami naszego miasta. – Mieliśmy ten zaszczyt, że Prezydent uścisnął nam dłonie. Był bardzo bezpośredni i miły – mówi uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych Olga Pilawka.
Po oficjalnej uroczystości Prezydent wziął udział w konferencji na temat rolnictwa w Teatrze im. Adama Mickiewicza, gdzie mówił o Częstochowie. Po nim wypowiedzieli się arcybiskup Stanisław Nowak, prezydent Tadeusz Wrona i poseł Prawa i Sprawiedliwości Szymon Giżyński. Parlamentarzysta w swoim wystąpieniu skupił się na tematyce rolniczej w kontekście Ziemi Częstochowskiej. – Miejscowości takie jak Łańcut, Ołyka, Nieświerz, Rydzyna stanowią centra polskiej i tym samym do końca europejskiej kultury. Zadają kłam pojęciu prowincjonalizmu, o jest ono wyłącznie mentalne, a nie geograficzne. Na Ziemi Częstochowskiej także mamy swoje fenomeny: złoty Potok z Pałacem Krasińskich i Raczyńskich, Kruszynę z pałacem Lubomirskich, Szczekociny z Pałacem Dembińskich. W rolnictwie też mamy się czym pochwalić. Jesteśmy jedynym miastem nie wojewódzkim w Polsce, w którym są siedziby trzech instytucji rolniczych – KRUS, ARiMR i ODR. Poseł Szymon Giżyński nawiązał też do idei powrotu województwa częstochowskiego. – Jest jedna, konieczna sprawa, której w Częstochowie brakuje. Chodzi o status miasta wojewódzkiego, który utraciliśmy w niesprawiedliwy sposób. Prosimy Panie Prezydencie Rzeczypospolitej Polski o orędownictwo w dążeniu do uiszczenia tego celu. W obecnym stanie Częstochowa cierpi – stwierdził.
Po południu Prezydent Lech Kaczyński udał się na Jasną Górę, gdzie na dziedzińcu przed Kaplicą Matki Bożej powitał go zarząd Zakonu i klasztoru: o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów, o. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów, o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry oraz o. Czesław Brud, administrator Jasnej Góry. a. Przed zakończeniem wizyty Prezydent trwał w osobistej modlitwie, klęcząc przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej, potem wręczył o. przeorowi ryngraf ze znakiem Orła Białego.
r