LEKCJA RELIGII I HISTORII
W przyszłym roku na terenie Jasnej Góry powstanie ścieżka edukacyjno-dydaktyczna „Zło dobrem zwyciężaj”, ukazująca ludzi i miejsca związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości po 1980 roku.
Pomysłodawcami siedmiostanowiskowej drogi są: Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, Jasnogórska Fundacja „Pro Patria” oraz częstochowski region NSZZ „Solidarność”. – Dzieci od dawna przybywają na Jasną Górę, gdzie realizują lekcje historii, polskiego, a nawet muzyki. Projekt znacznie usprawni edukację – informuje Izabela Tyras z Civitas Christiana.
Trasa ścieżki rozpocznie się przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki na początku al. Sienkiewicza, by dalej przebiec do figury Maryi Niepokalanej na Placu Jasnogórskim i ołtarza na Szczycie. Czwarte stanowisko powstanie przy pomniku kardynała Stefana Wyszyńskiego obok bramy głównej wejściowej, zaś piąte w bastionie św. Rocha, gdzie prezentowane są pamiątki po „Solidarności” i licznych narodowych zrywach. W przedostatnim punkcie ścieżka zatrzyma się w Golgocie Jasnogórskiej Jerzego Dudy-Gracza, by na koniec dotrzeć pod Cudowny Obraz Matki Bożej, obok którego znajduje się cud ocalenia – przestrzelony pas papieski. Jak podkreśla przewodniczący częstochowskiej „Solidarności” Mirosław Kowalik, podczas zwiedzania ścieżki, nie będzie chodziło wyłącznie o podziwianie prezentowanych wotów, ale o wczucie się i zrozumienie sytuacji i zapału bohaterów tamtych dni. – Chcemy pokazać opowieść o ludziach, którzy w przedziwny sposób walczyli o ojczyznę – mówi.
Projekt skierowany jest głównie do młodych osób, dla których powinna to być doskonała lekcja religii i patriotyzmu. – Ten pomysł jest świetny. Jełki dotrze do młodych ludzi, możemy być spokojni o przyszłość narodu – zauważa kapelan częstochowskiej „Solidarności” ks. Ryszard Umański. W związku z realizacją założenia, dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego, ogłoszono konkurs na projekt folderu do ścieżki. Jego uczestnicy, samodzielnie lub w grupach wykonają scenariusz i oprawę graficzną edukacyjnej wędrówki. Najlepszy projekt zostanie wydany, zaś jego autorzy wyjadą na wycieczkę do Katynia. – Wszystkich uczestników chcemy też zaprosić na Jasną Górę na premierę filmu o ks. Popiełuszce – uściśla podprzeor Jasnej Góry o. Karol Oset. Finał konkursu powinien mieć miejsce pod koniec maja, kiedy zaplanowano otwarcie ścieżki.
ŁUKASZ STACHERCZAK