Dzięki dotacjom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego częstochowski Instytut Rozwoju Muzyki od 2017 roku realizuje cykl wydawniczy ,,Antologia Polskiej Twórczości A Cappella”. W ramach projektu ukazało się już osiem płyt. Najnowsza to: ,,Juliusz Łuciuk. Antiphone I Apocalypsis”.
Antologia Polskiej Twórczości A Cappella to projekt, którego założeniem jest promocja wybitnych dokonań polskich kompozytorów XX i XXI wieku. Nie tylko tych, którzy zasłynęli na międzynarodowym rynku muzycznym, ale może przede wszystkim tych, których twórczość choć znacząco wzbogaca nasze dziedzictwo kulturowe nie jest szeroko znana. Wykonawcami utworów są chórzyści Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum, a dyrektorem artystycznym i dyrygentem – dr Janusz Siadlak.
– Wraz z Instytutem Rozwoju Muzyki, który działa od 2003 roku, podjąłem się trudnego, acz pięknego zadania. Praca nad każdą z płyt jest wielką artystyczną przygodą i wspaniałą możliwością eksplorowania polskiej muzyki współczesnej. Składam wielkie podziękowania na ręce Pana Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego za nieocenioną pomoc, która została nam udzielona na drodze budowania Antologii Polskiej Twórczości A Cappella. Jestem bardzo szczęśliwy i wdzięczny, że niemal wszystkie płyty w kolekcji zdobyły uznanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziękuję również Panu Wiceministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego Szymonowi Giżyńskiemu, który okazał nam wsparcie w sytuacji dla nas trudnej, kiedy kontynuacja projektu była zagrożona – powiedział dr Janusz Siadlak. Jak dodaje, prezentowany na płytach repertuar jest zawsze starannie dobrany, aby jak najpełniej oddać wartości polskiej kultury: patriotyzm, chrześcijaństwo, a także bogatą kulturę ludową. – Ta różnorodność pozwala budować w świadomości odbiorców obraz polski – ciekawej, heterogenicznej, dumnej ze swojej historii, ale i nowoczesnej – podkreśla Janusz Siadlak.
Dwie najnowsze płyty to: ,,Juliusz Łuciuk. Antiphone I Apocalypsis” oraz ,,Pośród wojen – śpiew!”. Pierwsza prezentuje dorobek wybitnego, częstochowskiego kompozytora Juliusza Łuciuka, druga – chóralne dziedzictwo burzliwego dwudziestolecia międzywojennego. Trzecia ,,Łzy polskie” – to zapis dzieł współczesnych, tworzących w czasach powojennych, kompozytorów: Nikodemowicza, Paciorkiewicza, Pałłasza, Kilara.
Wydanie albumów dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Płyty są dystrybuowane w całym świecie – między innymi w Europie, Azji, Stanach Zjednoczonych. Są dostępne na wszystkich najpopularniejszych platformach streamingowych: Spotify, Apple Music, Deezer, Amazon Music.