O zapobieganiu rakowi piersi dyskutowano 29. marca w auli Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Spotkaniu patronował częstochowski Klub Amazonek, który w tym roku obchodzi 5-lecie istnienia
Na pomysł zorganizowania wykładu wpadły studentki Akademii: Marlena Banaś, Milena Wrońska i Marta Gil, które pragnęły zainteresować tematem młode kobiety, studiujące na uczelni. W spotkaniu ze studentkami uczestniczyła dr Małgorzata Bigosz-Kubica, specjalistka chorób piersi oraz członkinie Klubu Amazonek z Częstochowy. Szczególnie dużo uwagi poświęcono wyjaśnianiu roli kobiety we wczesnym wykrywaniu raka piersi.
– Nowotwór, aby osiągnąć średnicę 1 centymetra, potrzebuje 7-10 lat. W tym czasie istnieje już możliwość jego wykrycia, im wcześniej, tym większa jest możliwość wyleczenia pacjentki – mówiła dr Bigosz-Kubica. – Biorąc pod uwagę, jak często wykrywa się raka u kobiet, które ukończyły trzydzieści lat, regularnie badać powinny się już osoby dwudziestoletnie. Oprócz badań USG, które wykonuje się raz do roku, niezbędna jest comiesięczna własnoręczna kontrola piersi – podkreślała pani doktor.
Członkinie Klubu Amazonek zaprezentowały krótką historię stowarzyszenia, jego cele, oraz działania, jakie podejmuje. – Oprócz podnoszenia świadomości społeczeństwa na temat raka piersi i poprawy warunków życiowych kobiet, które przeszły operację mastektomii, uświadamiamy, jak ważny jest powrót chorych do życia w rodzinie i społeczeństwie. Chcemy pomóc osobom po amputacji piersi normalnie żyć – mówiła prezes Stowarzyszenia Janina Zenona Stryczak.
Uczestnicy spotkania otrzymali ulotki informujące o sposobie prawidłowego badania piersi oraz różowe wstążki, symbol wspierania walki z rakiem piersi.
AS