W piątek 15 stycznia rozpoczyna się rejestracja do szczepień przeciwko COVID-19 dla osób powyżej 80. roku życia. 22 stycznia zacznie się proces rejestracji seniorek i seniorów powyżej 70. lat. Warto przypomnieć sobie jak można się rejestrować i gdzie w Częstochowie organizowane są punkty szczepień, w których sukcesywnie będą szczepione kolejne grupy wiekowe i społeczne. Cały wykaz punktów na załączonym pdf.
Szczepienia seniorów z grup 80. i 70. plus – według zapowiedzi rządzących – powinny rozpocząć się 25 stycznia w punktach szczepień które zgłosiły się i zostały zakwalifikowane do Narodowego Programu Szczepień. W Częstochowie jest ich obecnie 34 (pełna lista w załączeniu), a ewentualne aktualizacje w tym zakresie można śledzić na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/slaskie
PROCEDURA REJESTRACJI
Najbardziej aktualna procedura rejestracji i jej wszystkie warianty są obecnie opisane na rządowej podstronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja
Według zapisów Narodowego Programu Szczepień proces szczepień ma być oparty o dokument e-skierowania ważny 60 dni od dnia wystawienia. E-skierowania będą generowane automatycznie w systemie P1 (Elektronicznej Platformie Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych) w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych itd.). Ponadto, lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowanie (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL, dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).
Proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji, integrujący indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. W celu umówienia wizyty, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej infolinii, umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.
Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało posiadania numeru e-skierowania, ponieważ wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych (system e-Rejestracji będzie zintegrowany z systemem P1, co umożliwi automatyczną weryfikację ważności e-skierowania). Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia, ponowny SMS będzie przekazywany dzień przed wizytą. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany sms-em.
Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień.
INFOLINIA DOTYCZĄCA SZCZEPIEŃ 989
Rozpoczęła działanie infolinia dedykowana szczepieniom przeciwko COVID-19. Szczepionka przeciwko COVID-19 to temat, który nasuwa wiele pytań. Dlatego oprócz strony gov.pl/szczepimysie, administracja rządowa uruchomiła bezpłatną i całodobową infolinię.
Obecnie infolinia pełni funkcję informacyjną. Jednak w momencie uruchomienia szczepień, w założeniu jej twórców, za pośrednictwem infolinii będzie można również dokonywać rejestracji. Swoje pytania można kierować, dzwoniąc z kraju pod numer 989.
Jeśli dzwoni się z zagranicy lub gdy nasz operator nie obsługuje numerów specjalnych, można zadzwonić pod numer 22 62 62 989.
Uzyskanie informacji możliwie jest w języku polskim, angielskim ukraińskim oraz rosyjskim.
PEŁNOMOCNIK WOJEWODY DS. SZCZEPIEŃ
W całym kraju wojewodowie powołali swoich pełnomocników do spraw szczepień, którzy mają pełnić rolę regionalnych punktów koordynacyjno-kontaktowych w zakresie Narodowego Programu Szczepień.
W Województwie Śląskim pełnomocnikiem został dr Tomasz Miłkowski. Telefony kontaktowe, które zostały podane do jego biura to: 32 2077333, 32 2077868, a adres e-mail: milkowskit@katowice.uw.gov.pl.
Na podstawie informacji ze stron rządowego portalu https://www.gov.pl