Osiem dwuosobowych sal tworzy nowo otwarty oddział szpitalny dla pacjentów z zaburzeniami nerwicowymi w Poliklinice Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przy ul. Kopernika w Częstochowie. Uroczyste otwarcie placówki miało miejsce 8 stycznia 2019 roku. Lecznicę wyremontowano i wyposażono ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Będzie służyć mieszkańcom miasta, regionu częstochowskiego i województwa śląskiego.
Licznie przybyłych gości, w tym: sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Krzysztofa Kozłowskiego, poseł Lidię Burzyńską, senatora Artura Warzochę, przedstawicieli: europoseł Jadwigi Wiśniewskiej i sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szymona Giżyńskiego oraz rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie prof. dr hab. Annę Wypych-Gawrońską i wicewojewodę śląskiego Roberta Magdziarza, powitał gospodarz – dr n. med. Piotr Grazda – dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji im. sierżanta Grzegorza Załogi w Katowicach. Wyremontowaną placówkę poświęcił metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.
Jak podkreślił wiceminister Kozłowski, inwestycja zaistniała dzięki staraniom częstochowskich parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, którzy wskazywali potrzebę utworzenia takiej placówki w Częstochowie. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w porozumieniu i we współpracy z wojewodą śląskim wyzwaniem realizuje różne programy z obszaru chorób nerwicowych. Na tym oddziale pomoc medyczną uzyskają pracownicy służb mundurowych podległych resortowi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji: policjanci, strażacy, pracownicy straży granicznej oraz służb podległych Ministerstwu Obrony Narodowej. Dla nich mamy dedykowane programy. Tu będą mogli walczyć z zespołem stresu pourazowego i uzyskać fachową opiekę medyczną. Ten oddział będzie też otwarty dla pacjentów cywilnych, którzy będą chcieli skorzystać z pomocy – powiedział wiceminister Krzysztof Kozłowski.
Dyrektor Piotr Grazda podkreśla, że oddział skierowany jest głównie do leczenia zaburzeń nerwicowych. – To bardzo szeroki zakres. Sprowadza się do przeprowadzania terapii grupowej i indywidualnej, mamy także indywidualne terapie z psychologiem, z psychoterapeutą. Natomiast, w ramach procesu leczniczego, korzystamy z muzykoterapii i treningu relaksacyjnego. Ale sięgając głębiej, oddział jest skierowany także na leczenie chorób cywilizacyjnych, z którymi dzisiaj najczęściej mamy do czynienia: z zaburzeniami lękowymi, nerwicami o różnym podłożu i nasileniu, także z zaburzeniami odżywiania, występującymi w różnych formach klinicznych. Oddział jest potrzebny, bo jest to szeroka grupa osób, także aktywnych zawodowo – mówi dr Grazda. Jak dodaje, podobny oddział z trzydziestoma łóżkami znajduje się w palcówce w Katowicach. – W Częstochowie powstał oddział siostrzany. Oddział na dzisiaj ma 16 łóżek, ale jego warunki lokalowe i umiejscowienie predestynują go do większej liczby łóżek, nawet do 25. Na to musi jednak wyrazić zgodę NFZ – stwierdza dyrektor Grazda.
Zespołem pielęgniarskim na oddziale kieruje oddziałowa Anna Łukasik. – Oddział w Częstochowie jest bardzo potrzebny, zwłaszcza dla funkcjonariuszy, bo do tej pory musieli jeździć do Katowic. Udało mi się zebrać wysoko kwalifikowany personel. To osoby fachowe, a przede wszystkim otwarte na potrzeby pacjenta – mówi „GCz” Anna Łukasik.
W szpitalu pracuje czterech psychiatrów, trzech psychoterapeutów, trzech psychologów oraz sześcioosobowy zespół pielęgniarski. Dodatkowo, w ramach wykorzystania łączy telemedycznych z oddziałem w Katowicach, wszyscy pracownicy oddziału katowickiego są także do dyspozycji pacjentów w Częstochowie. Warunkiem przyjęcia na oddział jest posiadanie skierowania od lekarza rodzinnego lub innego posiadającego umowę z NFZ i zgłoszenie się na oddział, aby ustalić termin przyjęcia.
FOT. UG
Nowy oddział poświęcił abp Wacław Depo
UG