LIPIEC
Poseł Szymon Giżyński – wiceministrem rolnictwa
Poseł Rzeczpospolitej Polski Szymon Giżyński, prezes Zarządu Okręgu Częstochowskiego Prawa i Sprawiedliwości, został mianowany pierwszym wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego. Nominację z rąk ministra rolnictwa Krzysztofa Ardanowskiego odebrał 3 lipca 2018 roku.
MINĄŁ ROK 2018 – CZĘŚĆ DRUGA
LIPIEC
Poseł Szymon Giżyński – wiceministrem rolnictwa
Poseł Rzeczpospolitej Polski Szymon Giżyński, prezes Zarządu Okręgu Częstochowskiego Prawa i Sprawiedliwości, został mianowany pierwszym wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego. Nominację z rąk ministra rolnictwa Krzysztofa Ardanowskiego odebrał 3 lipca 2018 roku.
Wygrana z mistrzem Polski
Miał być żużlowy spektakl i był. W niedzielę 1 lipca zawodnicy forBET Włókniarza Częstochowa, w meczu 10. kolejki PGE Ekstraligi podejmowali na „SGP Arenie” zespół mistrza Polski, Fogo Unię Leszno. Po znakomitej, zażartej rywalizacji górą były „Lwy”, wygrywając 47:43.
Z Częstochowy do Mstowa na rowerze
Częstochowa i Mstów mają połączenie rowerowe, umożliwiające przejazd wszystkim rowerzystom. Obie gminy połączyła ścieżka o łącznej długości ponad 2 kilometrów. Nowa ścieżka to efekt listu intencyjnego, jaki Częstochowa i Mstów podpisały pod koniec 2015 roku. Częstochowski, 700-metrowy odcinek, został ukończony jeszcze w listopadzie 2016 roku. Mstów miał do wybudowania dłuższy, bo liczący 1,5 kilometra. Jego oficjalne oddanie do użytku nastąpiło 11 lipca.
Odszedł Jan Dobrowolski, ostatni podoficer 27 Pułku Piechoty
7 lipca odszedł na wieczną wartę Jan Dobrowolski, ostatni zawodowy podoficer 27 Pułku Piechoty. Zaledwie miesiąc wcześniej, podczas uroczystości zorganizowanych 5 czerwca w rodzinnym Kamyku, radośnie obchodzono jego 100. urodziny.
Kolejny odcinek autostrady A1 ma już wykonawcę
23 lipca 2018 roku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał umowę na budowę kolejnego odcinka autostrady A1. To część drogi od granicy województwa łódzkiego do obwodnicy Częstochowy (od Radomska do Częstochowy Północ Rząsawa).
Odcinek, dla którego podpisano umowę z wykonawcą, jest częścią większego projektu – budowy autostrady A1 z Tuszyna (okolice Łodzi) do Częstochowy, Dofinansowanie unijne wyniesie prawie 2 miliardy złotych.
„Plan dla wsi”
30 lipca 2018 roku podczas konferencji prasowej w gminie Kruszyna Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł Szymon Giżyński poinformował o zasadach nowego projektu Ministerstwa – „Planie dla Wsi”. – To program wiarygodny, oparty na szybkiej, skutecznej i bezpośredniej pomocy polskim rolnikom. W sytuacjach nadzwyczajnych i kryzysowych gwarantuje ustawową ochronę polskiego rolnictwa – mówił wiceminister Szymon Giżyński. W spotkaniu, które miało miejsce w gospodarstwie Włodzimierza Mostowskiego, producenta malin i czereśni w Kruszynie, udział wzięli także częstochowscy parlamentarzyści: senatorowie – Artur Warzocha i Ryszard Majer oraz posłowie – Lidia Burzyńska i Mariusz Trepka.
,,Z Janem Paweł II ku przyszłości”
18 lipca 2018 roku gościem 77. spotkania ,,Z Janem Pawłem II ku przyszłości” był ks. Józef Ślazyk – kapłan, misjonarz, bard. Dyrektor Muzeum Krzysztof Witkowski, przedstawiając Gościa, zapowiedział, że będzie to wyjątkowe spotkanie. I było. Ksiądz Ślazyk wprowadził nastrój radosnej modlitwy opartej na śpiewie i ciepłym uśmiechu.
SIERPIEŃ
PAMIĘTAJĄ o „Wojtku”
5 sierpnia 2018 roku, w 74. rocznicę śmierci Bolesława Wojciecha Omyły „Wojtka”, harcerza, żołnierza batalionu „Zośka”, powstańca warszawskiego, częstochowscy patrioci oddali hołd temu bohaterowi. „Wojtek” mieszkał w Częstochowie przy ul. Krakowskiej 36. Wśród uczestników uroczystości, którą zorganizowało Stowarzyszenie „Sprawiedliwość i Niezawisłość”, obecni byli przedstawiciele jego rodziny – bratanica Ewa Maciejewska z synem Tomaszem oraz przedstawiciele częstochowskiej „Solidarności” z przewodniczącym Jackiem Strączyńskim i jego zastępcą Dorotą Kaczmarek na czele, częstochowskiego Prawa i Sprawiedliwości, harcerzy i innych środowisk patriotycznych. We Mszy Świętej i przemarszu pod tablicę pamięci „Wojtka”, mieszczącą się na ścianie domu przy ul. Krakowskiej, uczestniczyli także parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości: poseł Lidia Burzyńska i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł Szymon Giżyński oraz senator Artur Warzocha.
Krystyna Maciejewska-Gniatkowska gwiazdą Festiwalu w Odessie
Krystyna Maciejewska-Gniatkowska, żona Janusza Gniatkowskiego została zaproszona na III Międzynarodowy Festiwal im. Bogdana Wesołowskiego. Festiwal odbył się w Odessie na Ukrainie.
Mariusz Trepka nowym posłem na Sejm RP
W lipcu Mariusz Trepka, piastujący funkcję II wicewojewody śląskiego został posłem na Sejm RP. Zastąpił posła Konrada Głębockiego, który został mianowany ambasadorem RP we Włoszech.
90 LAT CZĘSTOCHOWSKICH WODOCIĄGÓW. W Częstochowie wystąpił Ray Wilson
31 sierpnia na placu Biegańskiego, na 90-lecie Częstochowskich Wodociągów wystąpił wybitny artysta Ray Wilson. Były wokalista GENESIS zaprezentował podczas koncertu zarówno największe przeboje tej legendarnej grupy, jak i autorski program.
XVIII Międzynarodowy Turniej Policji Konnej w Częstochowie
17 sierpnia na Placu Biegańskiego w Częstochowie nastąpiło uroczyste otwarcie XVIII Międzynarodowego Turnieju Policji Konnej. Zawody w tym roku odbyły się w Gniazdowie, w gminie Koziegłowy – 18 i 19 sierpnia. O Puchar Komendanta Głównego Policji walczyło 28 jeźdźców i ich wierzchowce, 7 zespołów Policji konnej w Polsce, strażnicy miejscy z Wrocławia oraz jeźdźcy z Czech, Węgier i Słowacji. Ważnym punktem uroczystego apelu było złożenie wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przez organizatorów i zaproszonych gości.
„Z kopyta” w Gniazdowie
18 sierpnia w Gniazdowie uroczyście otwarto Międzynarodowy XVIII Turniej Konny w Częstochowie i w Koziegłowach, który w tym roku połączono z IV Festiwalem Miłośników Koni i Muzyki „Z kopyta”. Wspaniałych rywalizacji życzyli: poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szymon Giżyński, senator Artur Warzocha oraz organizatorzy: burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka i komendant Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie mł. insp. Dariusz Atłasik. Zawody otworzył komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński.
WRZESIEŃ
XXVII Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie
W sobotę, 1 września w Częstochowie świętowaliśmy pierwszy dzień XXVII Krajowej Wystawy Rolniczej. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem przyjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Gość honorowy wydarzenia minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, otwierając wystawę, podkreślił, że „u stóp Matki Jasnogórskiej czyni to na dobry czas dla polskiego rolnictwa”.
Senator Artur Warzocha dla częstochowskiego Hospicjum
Senator Artur Warzocha na inaugurację swojej kampanii na prezydenta Częstochowy wybrał hospicjum. – Miarą humanizmu jest podejście do drugiego człowieka. A podstawowym obowiązkiem decydentów i polityków jest pomoc osobom u progu życia i w ciężkiej chorobie jest – mówił senator Artur Warzocha.
50 milionów złotych dla częstochowskich uczelni
W Częstochowie, 5 września 2018 roku, przebywał wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller. Podczas konferencji na Uniwersytecie im. Jana Długosza zapowiedział, że w przyszłym roku obie częstochowskie uczelnie – Uniwersytet im. Jana Długosza i Politechnika Częstochowska otrzymają dodatkowe specjalne środki – łącznie w kwocie ponad 50 milionów złotych – na rozbudowę infrastruktury i rozwój bazy dydaktyczno-naukowej.
Premier Morawiecki w Częstochowie
6 września 2018 roku Częstochowę odwiedził premier Mateusz Morawiecki. Spotkał się z działaczami PiS okręgu częstochowskiego, aby omówić strategiczne dla Częstochowy potrzeby i inwestycje. Premier obiecał wsparcie z rezerwy budżetu państwa, między innymi budowę stadionu dla Rakowa, zwiększenie funduszy na budżet obywatelski czy też podjęcie rozmów na temat huty i współfinansowaniu budowy wałów nadrzecznych, na które potrzeba około 40 milionów złotych. Potem premier Mateusz Morawiecki przeszedł ulicą Wieluńską i parkami podjasnogórskimi do pomnika bł. Jerzego Popiełuszki. Tam spotkał się z mieszkańcami.
Minister sportu Witold Bańka spotkał się z władzami Klubu Raków
Na zaproszenie senatora Artura Warzochy do Częstochowy przyjechał minister sportu i turystyki Witold Bańka. Na stadionie piłkarskim „Rakowa” spotkał się z władzami Klubu i dziennikarzami. Głównym tematem rozmów była modernizacja stadionu.
Nie filia, a urząd
Filia Poczty Polskiej przy ul. o. Augustyna Kordeckiego 49, w częstochowskiej dzielnicy Podjasnogórska, od 10 września 2018 roku została przekwalifikowana na Urząd Poczty Polskiej. Jest dziewiątą tego typu placówką w Częstochowie, a 25 w sekcji częstochowskiej. Obecny na otwarciu wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek podkreśla, że na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości Poczta Polska otworzy 100 urzędów pocztowych. W całej Polsce powstały już 62 nowe urzędy pocztowe.
„Z piosenką przez świat”
16 września 2018 roku w Filharmonii Częstochowskiej z okazji 90. rocznicy urodzin Janusza Gniatkowskiego odbył się uroczysty koncert wokalno-symfoniczny z udziałem gwiazd polskiej estrady. Wydarzenie zorganizowali: żona Artysty Krystyna Maciejewska-Gniatkowska, Fundacja imienia Edwarda, Jana, Józefiny Reszków oraz redaktor naczelny „Gazety Częstochowskiej” Urszula Giżyńska. Koncert dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
74. rocznica bitwy pod Cielętnikami
8 września 2018 roku przy Pomniku Poległych w Cielętnikach mieszkańcy gminy Dąbrowa Zielona wraz z zaproszonymi gośćmi oddali hołd walczącym i poległym w bitwie z Niemcami pod Cielętnikami w 1944 roku. Uroczystość, przygotowaną przez Nadleśnictwo Gidle i Urząd Gminy Dąbrowa Zielona, Przybyłych gości oraz mieszkańców gminy Dąbrowa zielona powitała wójt Gminy Dąbrowa Zielona Maria Włodarczyk.
Wiceprezydent Częstochowy Mirosław S. zatrzymany
13 września 2018 roku Prokuratura w Częstochowie wydała nakaz zatrzymania wiceprezydenta Częstochowy Mirosława S. Dzień wcześniej, w środę około godziny 18.00, w miejscowości Nierada w gminie Poczesna, należący do prezydenta samochód marki Toyota potrącił 10-letniego chłopca jadącego na rowerze. Prowadzący toyotę zbiegł z miejsca wypadku. Wiceprezydenta zatrzymano kilkanaście godzin później. Miał promil alkoholu w organizmie.
Nowy prezydent, nowe możliwości
„Nowy prezydent, nowe możliwości” – z takim hasłem o urząd prezydenta Częstochowy ubiegał się z ramienia Prawa i Sprawiedliwości senator RP Artur Warzocha. Konwencja Wyborcza Artura Warzochy odbyła się 19 września 2018 roku w budynku Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.
Ruszyła budowa nowej siedziby sądu
17 września 2018 roku Ministerstwo Sprawiedliwości podpisało umowę z Częstochowskim Przedsiębiorstwem Budownictwa Przemysłowego Przemysłówka SA w Częstochowie na budowę siedziby dla Sądu Rejonowego Częstochowa-Północ. O realizację inwestycji w Ministerstwie Sprawiedliwości skutecznie walczył poseł Szymon Giżyński, obecnie wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Przedsięwzięcie podczas wizyty 20 stycznia bieżącego roku w Częstochowie anonsował wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Na inwestycję ministerstwo przeznaczyło około 100 milionów złotych. Gmach sądu powstanie przy skrzyżowaniu ulic: św. Rocha i św. Krzysztofa. Prace ruszyły błyskawicznie – na następny dzień po podpisaniu umowy. Mają się zakończyć w trzecim kwartale 2022 r.
XII Festiwal Wiolinistyczny im. B. Hubermana.
22 września rozpoczął się XII Festiwal Wiolinistyczny im. B. Hubermana. W Filharmonii zagrali m.in. Shlomo Mintz, Roby Lakatos, Mariusz Patyra, Atom String Quartet czy Kapela Maliszów.
Radosne wieści dla kibiców AZS Częstochowa
29 września 2018 roku, podczas konferencji prasowej, prezes AZS Częstochowa Kamil Filipski i wiceprezes Mateusz Czaja poinformowali o podpisaniu umowy z Turonem – strategicznym sponsorem częstochowskich siatkarzy. Podziękowali wiceministrowi rolnictwa i wsi Szymonowi Giżyńskiemu i senatorowi Arturze Warzosze za wsparcie ich starań w rozmowach z szefami Tauronu.
XVIII edycja Konkursu „Jurajski Produkt Roku”
26 września 2018 roku Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Częstochowie po raz 18. przeprowadziła swój konkurs „Jurajski Produkt Roku”. – Ideą naszego przedsięwzięcia jest stworzenie przedsiębiorcom Ziemi Częstochowskiej szansy na promocję swoich wyjątkowych produktów i usług – mówi prezes RIP-H Andrzej Broniewski.
PAŹDZIERNIK
800 tysięcy dla UJD
1 października 2018 roku wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski na ręce rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie prof. Anny Wypych-Gawrońskiej przekazał czek na prawie 800 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą z projektu pod nazwą „Na ratunek”, w którym uczelnia uczestniczyła, i wspomogą rozwój kierunku pielęgniarstwa. Z dofinansowania skorzysta około 50 studentów I roku pielęgniarstwa.
110-lat Orkiestry Dętej OSP w Żarkach
Koncert pełen niespodzianek przygotował kapelmistrz Tomasz Radosz wraz z orkiestrą dętą z okazji jubileuszu. Wręczono odznaczenia, przekazano gratulacje i prezenty, m.in. spisaną historię jednostki OSP Żarki ze szczególnym uwzględnieniem historii muzycznej grupy.
Pikieta przed Urzędem Miasta Częstochowy
„Matyjaszczyk oddaj kasę” – z takimi okrzykami, okraszonymi gwizdami, przybyli pod częstochowski magistrat pracownicy częstochowskiej pomocy społecznej i Powiatowego Urzędu Pracy. 9 października 2018 r. protestowali w sprawie podwyżek obiecanych przez prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka i radnych. Akcję protestacyjną zorganizowały związki zawodowe działające w tych jednostkach: NSZZ „Solidarność” w Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Związek Zawodowy Pracowników Samorządowych Pomocy Społecznej oraz Związek Zawodowy Regionu Częstochowskiego.
Artystyczna służba
9 października 2018 roku Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza zaprezentowało 37. doroczną wystawę prac członków Stowarzyszenia. – To był kolejny intensywny rok pogłębiania wiedzy i zdobywania nowych doświadczeń. Nasi artyści nieustannie rozwijają swoje umiejętności i zamiłowanie do sztuki, uczestnicząc w różnorodnych wydarzeniach: konkurach, plenerach, wystawach – powiedziała prezes Stowarzyszenia Ewa Maria Powroźnik.
MIESZKANIE PLUS – rusza w Częstochowie
Przy ulicy Wiolinowej w Częstochowie (dzielnica Grabówka) powstanie osiedle z 616 mieszkaniami w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. O planowej inwestycji, której pomysłodawcą i realizatorem jest Spółka Skarbu Państwa Regionalny Fundusz Gospodarczy SA, 10 października 2018 roku podczas konferencji prasowej mówili: sekretarz stanu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń, senator Rzeczypospolitej Polskiej Artur Warzocha oraz przedstawiciele Spółki RFG – prezes Mirosław Matyszczak i wiceprezes Artur Sokołowski, którzy jednocześnie podziękowali nieobecnemu z powodu pełnienia obowiązków w Warszawie sekretarzowi stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, posłowi Szymonowi Giżyńskiemu, za mocne i konkretne wsparcie przy wstępnej fazie tworzenia projektu.
36 milionów na budowę wałów przeciwpowodziowych
18 października Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Grabarczyk podczas konferencji prasowej w Częstochowie zapowiedział przekazanie 36 milionów złotych na budowę wałów przeciwpowodziowych na rzece Kucelince. Będzie to ogromna pomoc w uregulowaniu bardzo newralgicznego dla Częstochowy problemu.
Wmurowanie aktu erekcyjnego pod Sąd Rejonowy
6 października 2018 roku miała miejsce uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę obiektu dla Sądu Rejonowego Częstochowa-Północ. Budynek powstanie na placu, przy skrzyżowaniu ulic św. Krzysztofa i św. Rocha. W uroczystości wzięli udział goście honorowi – wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik i wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Szymon Giżyński. Inwestycja opiewa na kwotę ponad 131 milionów złotych i będzie realizowana przez 60 miesięcy.
W Częstochowie bez drugiej tury
21 października częstochowianie na kolejną, już pięcioletnią kadencję, na prezydenta miasta wybrali w pierwszej turze urzędującego od ośmiu lat Krzysztofa Matyjaszczyka z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W Radzie Miasta SLD ma 12 radnych, PiS – 10, PO – 5. Komplet radnych dopełnia radna Krystyna Stefańska, startująca z proSLD-owskiego komitetu Wspólnie dla Częstochowy. Gigantami, którzy zdobyli najwięcej głosów poparcia okazali się: Monika Pohorecka z PiS (mimo potężnej konkurencji Krzysztofa Matyjaszczyka zdobyła 3036 głosów) i Piotr Wrona (3088 głosów). Wielkim przegranymi są Mieszkańcy Częstochowy i Kukiz15, którzy nie weszli do Rady, a przedstawiciele tych komitetów uzyskali słabe wyniki w wyborach prezydenckich.
Testament Marszałka
4 października 2018 roku w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II prof. Wiesław J. Wysocki wystąpił z wykładem pt. „Testament Marszałka”. Profesor przypomniał wiele faktów z życia Piłsudskiego, począwszy od jego urodzenia w dalekim dziś Zułowie na Wileńszczyźnie.
LISTOPAD
Koalicja przeciwko PiS w powiecie częstochowskim
Przez najbliższe 5 lat powiatem częstochowskim rządzić będzie koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego, Wspólnoty Samorządowej, Koalicji Obywatelskiej i Porozumienia dla Powiatu Częstochowskiego.
Setne urodziny Niepodległej na Jasnej Górze
4 listopada 2018 roku na Jasnej Górze rozpoczęły się uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystej, dziękczynnej Mszy Świętej w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo, w koncelebrze z generałem Zakonu Paulinów o. Arnoldem Chrapkowskim i przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą.
Niezwykły wieczór pamięci
2 listopada 2018 roku w gościnnych progach Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie miała miejsce uroczystość podsumowania 9. edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego ,,Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Przedsięwzięcie, realizowane pod nadrzędną nazwą ,,Zaduszki Katyńskie”, jest dziełem poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej. – Inspiracją do rozpoczęcia tej inicjatywy były słowa śp. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, który zawsze podkreślał, że prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Polski, tak jak kłamstwo katyńskie było fundamentem założycielskim PRL.
Kominek z okazji 100-lecia ZHP
2 listopada 2018 roku, w IV LO im. Henryka Sienkiewicza, IV Szczep Harcerski „Kamyk” im. hm. Aleksandra Kamińskiego (jednostka Hufca ZHP Częstochowa) zorganizował uroczysty kominek z okazji 100. rocznicy powstania Związku Harcerstwa Polskiego.
100 lat Niepodległości w Częstochowie.
11 listopada 2018 roku częstochowskie środowiska patriotyczne zorganizowały uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Świętowanie rozpoczęto w samo południe Mszą Świętą w Archikatedrze Częstochowskiej, odprawioną przez metropolitę częstochowskiego księdza arcybiskupa Wacława Depo, zainaugurowaną odśpiewaniem hymnu państwowego. W liturgii uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł Szymon Giżyński.
Krzysztof Świertok świętuje 25 lat pracy na Jasnej Górze
17 listopada w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze fotograf Krzysztof Świertok świętował 25 lat pracy. Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra w imieniu braci zakonnych przekazał artyście serdeczne gratulacje i podziękowania za twórczy przekaz tego, co dzieje się w Sanktuarium. Artystę zaszczycili także: generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, o. Jerzy Tomziński, były generał Zakonu o. Izydor Matuszewski, o. Eustachy Rakoczy i rzecznik prasowy Jasnej Góryo. Sebastian Matecki.
Nowe władze powiatu częstochowskiego
Radni pełnienie funkcji przewodniczącego Rady Powiatu powierzyli Andrzejowi Kubatowi (PSL), na którego zagłosowało 16 osób (spośród 25 radnych), wiceprzewodniczącymi zostali: Urszula Całusińska (Wspólnota Samorządowa) – 19 głosów, Sebastian Cierpiał (Nowoczesna. Platforma Koalicja Obywatelska) – 17 głosów.
W głosowaniu na starostę częstochowskiego zwyciężył Krzysztof Smela (PSL), którego poparło 17 radnych. Wicestarostą częstochowskim został Jan Miarzyński (Wspólnota Samorządowa). Etatowymi członkami Zarządu Powiatu zostali: Henryk Kasiura (PSL) i Adam Morzyk (Porozumienie dla Powiatu Częstochowskiego), nieetatowym – Gwidon Jelonek (Wspólnota Samorządowa).
PiS rządzi w Sejmiku Województwa Śląskiego
Po 17 latach prawica wzięła odpowiedzialność za zarządzanie województwem śląskim.
20 listopada 2018 roku doszło do podpisania strategicznej deklaracji programowej dla Śląska, co przełożyło się na uzyskanie przez Prawo i Sprawiedliwość większości w Sejmiku Województwa Śląskiego. Porozumienie podpisano, bowiem do PiS przyłączył się radny Nowoczesnej Wojciech Kałuża z Żor. Tym sposobem większość w Sejmiku (23 mandaty) ma PiS.
Włoch Profesorem Honorowym UJD
21 listopada 2018 roku prof. Claudio Santi odebrał tytuł Profesora Honorowego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.
100 lat o. Jerzego Tomzińskiego
24 listopada 2018 roku na Jasnej Górze odbyła się uroczystość z okazji setnej rocznicy urodzin o. Jerzego Tomzińskiego. O. Jerzy Tomziński od ZUS otrzymał specjalną rentę przyznawaną z okazji 100. rocznicy urodzin. Wręczył ją, wraz z listem gratulacyjnym od prezes ZUS, zastępca dyrektora oddziału ZUS w Częstochowie Robert Magdziarz. Z kolei dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II Krzysztof Witkowski ofiarował szacownemu Jubilatowi tort okolicznościowy.
Próba blokady rozbudowy stadionu Rakowa
Na ostatniej sesji Rady Miasta, 29 listopada 2018 roku, radni głosami koalicji SLD i PO przyjęli uchwałę, w której prezydent Krzysztof Matyjaszczyk stawia Ministerstwu Sportu i Turystyki warunek: nie dacie 20 milionów, to nie robimy modernizacji. Przypomnijmy, że Ministerstwo Sportu, mimo trudności stawianych przez częstochowski samorząd, przyznało 10 milionów złotych na modernizację i rozbudowę stadionu piłkarskiego na Rakowie.
Częstochowianin Robert Magdziarz – wicewojewodą śląskim
Robert Magdziarz w piątek 30 listopada 2018 roku został powołany na stanowiska II wicewojewody śląskiego. Zastąpił Piotra Kołodziejczyka, który ponad tydzień temu został starostą myszkowskim i zrezygnował z piastowanej funkcji w urzędzie wojewódzkim. Nowy wicewojewoda ma 51 lat. Jest absolwentem Politechniki Częstochowskiej, z wykształcenia energetykiem-informatykiem. Karierę zawodową rozpoczynał w Hucie Częstochowa.
ISD Huta Częstochowa patronuje
30 listopada 2018 roku trójstronne porozumienie dotyczące objęcia patronatem w Zespole Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie dwóch klas o profilu technik-elektronik oraz technik-mechatronik w ramach projektu Młody Przemysł podpisali: Anatolii Fediaiev, Prezes Zarządu ISD Huty Częstochowa, Maciej Mierzwiński, Prezes Zarządu Przemysłowej Akademii Rozwoju oraz mgr inż. Dariusz Rataj, Dyrektor Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa.
GRUDZIEŃ
Poczta bliżej swoich klientów
3 grudnia 2018 r. w Węglowicach (w budynku miejscowej szkoły) nastąpiło uroczyste uruchomienie Filii Urzędu Pocztowego Wręczycy Wielkiej. To 77 placówka w regionie częstochowskim, której podniesiono rangę urzędniczą.
95 lat Polskiego Związku Łowieckiego
17 listopada 2018 roku w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Częstochowie zaprosił swoich członków na uroczystą Mszę Świętą z okazji 95 lat Polskiego Związku Łowieckiego.
Rezygnacja radnego PO
Radny Przemysław Wrona złożył oświadczenie, że zrzeka się mandatu. Wrona był wiceprzewodniczącym Rady Miasta.
Koncert Rafała Blechacza na Jasnej Górze
Wybitny polski pianista Rafał Blechacz 6 grudnia 2018 roku w Bazylice na Jasnej Górze zagrał II Koncert Fryderyka Chopina. Artyście towarzyszyła wspaniała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Na bis pianista zaprezentował – w swej niezwykle porywającej interpretacji – arcypolskiego Poloneza As-dur Op. 53 Fryderyka Chopina. Koncert odbył się z inicjatywy Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie w ramach Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Tyś naszą Hetmanką. Jasnogórskie drogi do niepodległości”, zorganizowanej przez Wydział Filologiczno-Historyczny UJD.
Muzyczne wydarzenie sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Solidarnościowe „Ikary”
W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie z okazji 38. rocznicy strajków w częstochowskich zakładach pracy i protestu w klubie „Ikar” w Częstochowie, który miał miejsce w dniach od 11 do 19 listopada 1980 roku (klub mieścił się przy zajezdni MPK), 5 grudnia 2018 roku odbyło się wspomnieniowe spotkanie działaczy niepodległościowych i antykomunistycznych. Podczas uroczystości Solidarność wręczyła statuetki „Ikary”. Otrzymali je: poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska (w jej imieniu nagrodę odebrała asystentka Katarzyna Porębińska) oraz dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie Krzysztof Witkowski.
Część artystyczną zapewnił wspaniały, patriotyczny występ uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Częstochowie, z programem opracowanym przez nauczycielkę języka polskiego Jagodę Kotas.
Mieszkańcy SM „JURA” na swoim
28 grudnia 2018 roku Zarząd Regionalnego Funduszu Gospodarczego S.A. wspólnie z Zarządem Spółdzielni Mieszkaniowej „Jura” dokonał transakcji przeniesienia prawa użytkowania wieczystego i prawa własności gruntów i budynków zlokalizowanych w Częstochowie w rejonie ul. Palmowej, stanowiących tzw. Osiedle Mieszkaniowe „Palmowa”. Dokonanie transakcji rozwiązało trwający od około 25 lat problem stanu prawnego gruntów, na których znajduje się osiedle, w wyniku, którego mieszkańcy osiedla nie mogli jak dotąd dokonywać obrotu lokalami oraz wyodrębniać ich na własność. Obecny Zarząd RFG S.A. rozwiązał bardzo poważny problem społeczny dotyczący około 250 rodzin mieszkających na osiedlu „Palmowa”, dokonując tego, czego nie udało się dokonać przez ostatnie kilkanaście lat poprzednim władzom Spółki oraz władzom miasta, które nie były zainteresowane pomocą w rozstrzygnięciu powyższej kwestii.
Świąteczne Granie z Kubą
Z udziałem Kuby Błaszczykowskiego, Agnieszki Radwańskiej, Anity Włodarczyk i Roberta Kubicy oraz wielu innych gwiazd sportu i estrady w piątek, 28 grudnia odbyła się charytatywna impreza „Świąteczne granie z Kubą”. Kibice szczelnie wypełnili trybuny Hali Sportowej „Częstochowa”. Całkowity dochód ze sprzedaży cegiełek zasili Fundację „Ludzki gest”.
GAW