Z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie wynika, że wrzesień 2017 r. był rekordowym w tym roku miesiącem, jeśli chodzi o rozpoczęcie pracy. Do urzędu pracy o podjęcie zatrudnienia zgłosiło 1068 osób bezrobotnych, w tym 625 kobiet.
W końcu września stopa bezrobocia w Częstochowie wynosiła tylko 5% wynosiła stopa bezrobocia. Niskie bezrobocie idzie w parze z dużą liczbą miejsc pracy oferowanych w mieście i regionie. W stosunku do 2015 r. – liczba miejsc pracy i aktywizacji zawodowej oferowanych w Częstochowie i powiecie ziemskim w ciągu pierwszych 9 miesięcy roku – zwiększyła się w 2017 r. ponad dwukrotnie.
Napływające z rynku pracy dane wciąż dają powody do optymizmu. Podana przez urząd statystyczny w końcówce października stopa bezrobocia w mieście Częstochowa na koniec września 2017 r. wyniosła 5,0%. To o 0,1% mniej niż w końcu sierpnia tego roku i o 1,5% mniej niż we wrześniu 2016 r. Stopa bezrobocia w Częstochowie była więc niższa niż ten wskaźnik przeliczony przez GUS dla całego województwa śląskiego, a wynoszący na koniec września br. 5,5%. Od dłuższego czasu poziom bezrobocia spada w Częstochowie szybciej niż w średnio w województwie, dzięki czemu stopa bezrobocia w mieście najpierw (w połowie ubiegłego roku) zrównała się z wojewódzką, a od tego czasu kształtuje się stabilnie poniżej średniej w regionie śląskim.
Analizując krajowe dane należy podkreślić, że w Częstochowie poziom bezrobocia jest niższy niż w niektórych miastach wojewódzkich – np. Łodzi (6,9%), Kielcach (6,1%), czy Rzeszowie (5,9%). Dla całego kraju stopa bezrobocia ukształtowała się na poziomie 6,8%
Częstochowa wypada też coraz lepiej na tle innych dużych ośrodków województwa śląskiego. Stopa bezrobocia w naszym mieście jest znacząco niższa niż choćby w Sosnowcu (8,5%), Zabrzu (6,9%), Chorzowie (6,3%) czy Mysłowicach (6,0%).
Coraz niższe jest także bezrobocie w powiecie częstochowskim, które na koniec września br. kształtowało się na poziomie 8,9% (0,2% mniej niż w sierpniu). Mieszkańcy powiatu częstochowskiego są jednak ciągle ważnym zapleczem kadrowym dla ulokowanych w Częstochowie firm poszukujących pracowników.
Obraz korzystnych zmian na częstochowskim rynku pracy odzwierciedla także liczba ofert pracy.
We wrześniu pracodawcy z Częstochowy i powiatu częstochowskiego zgłosili do urzędu 1451 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, a od początku roku aż 11 655. Dla porównania – w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy ubiegłego roku do PUP zgłoszono łącznie 7146 miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, w 2015 r. – analogicznie – 5712, a w 2014 r. – 4363. W ciągu dwóch lat jest to więc ponad dwukrotny, a w ciągu trzech – blisko 2,7-krotny wzrost liczby miejsc pracy oferowanych częstochowianom i mieszkańcom subregionu.
r