50. rocznica śmierci Poświatowskiej


11 października, w 50 rocznicę śmierci Haliny Poświatowskiej, rozpoczęto uroczystości upamiętniające poetkę. Na jej rodzinnym grobowcu na cmentarzu św. Rocha złożono kwiaty i zapalono znicze.

Halina Poświatowska zmarła 1967 roku w Warszawie, po drugiej operacji serca. Na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie spoczywa wraz z mężem Adolfem i członkami najbliższej rodziny.

W Częstochowie przy ul. Jasnogórskiej 23 (dom rodzinny poetki) działa Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, stała ekspozycja poświęconą jej życiu i twórczości literackiej.

W Szkole Podstawowej nr 8 jej imienia znajduje się izba pamięci poetki z jej pomnikiem wykonanym w naturalnych rozmiarach z żywicy przez częstochowskiego rzeźbiarza Szymona Wypycha.

W III Alei Najświętszej Maryi Panny stoi ławeczka z Haliną Poświatowską (oraz jej kotem). Autorem rzeźby jest Robert Sobociński.

W dzielnicy Tysiąclecie znajduje się ulica Haliny Poświatowskiej.

Trwają obchody 50 rocznicy śmierci Haliny Poświatowskiej. 11 października do godziny 17.00 były otwarte drzwi w Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, gdzie po raz pierwszy prezentowane są eksponaty pozyskane w 2017 roku przez Muzeum Częstochowskie. Są to niepokazywane dotąd dokumenty (niektóre z własnoręcznymi zapisami Haśki) i fotografie z lat 50. i 60. XX wieku. Do oglądania przedmiotów związanych z poetką zaprasza też, w ramach dnia otwartego w szkolnym muzeum, Szkoła Podstawowa nr 8 im. H. Poświatowskiej. WOPK „Gaude Mater” odbyły się wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Omelańczuk-Pawluk, inspirowanego twórczością Haliny Poświatowskiej i promocja książki Kaliny Słomskiej i Zbigniewa Mygi „Poświatowska we wspomnieniach i inspiracjach”.

Przedłużeniem rocznicowych działań będzie propozycja Miejskiej Galerii Sztuki, gdzie 12 października o godz. 18.00 rozpocznie się wieczór poetycko-muzyczno-filmowy dla miłośników twórczości Haliny Poświatowskiej. Podczas spotkania utwory muzyczne wykona Michał Ostalski, a wiersze Haśki zinterpretuje aktor częstochowskiego Teatru, Adam Hutyra. Całość rozpocznie się od premierowej prezentacji etiudy filmowej „Ławeczka Haliny”, zrealizowanej przez Roberta Jodłowskiego.

17 października o godzinie 11.00 nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Halinę Poświatowską, umieszczonej na budynku I LO im. J. Słowackiego.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *