Zarząd ISD Huta Częstochowa porozumiał się ze związkami zawodowymi w sprawie regulacji płac. Oznacza to znaczące podwyżki dla hutników, którzy w przeszłości nie byli objęci Pakietem Socjalnym. Ich wynagrodzenia wzrosną o co najmniej 450 zł brutto.
Podpisanie porozumienia zmieniającego wynagrodzenia pracowników stało się możliwe po zakończeniu procesu restrukturyzacji spółki. Zwiększenie konkurencyjności zakładu oraz zauważalny wzrost produkcji od początku roku umożliwił rozpoczęcie rozmów o zmianie systemu płac.
W 2005 r. koncern ISD, stając się właścicielem częstochowskiej Huty, podpisał ze związkami zawodowymi Pakiet Socjalny, gwarantujący m.in. wypłatę dodatku do wynagrodzeń wszystkim zatrudnionym wówczas hutnikom. Dodatek wynosi obecnie blisko 450 zł brutto i mimo wygaśnięcia po 10 latach Pakietu Socjalnego, nadal jest wypłacany. Obecnie uzgodniona podwyżka dotyczy osób, które rozpoczęły pracę w Hucie po jego podpisaniu i nie były nim objęte. Natomiast dla pozostałych osób dodatek zostanie odpowiednio włączony do wynagrodzenia zasadniczego.
Dzięki porozumieniu ze związkami zawodowymi wzmocniona została zdolność do rywalizacji rynkowej ISD Huty Częstochowa przy utrzymaniu obecnego poziomu zatrudnienia. Ponadto, zwiększona zostaje atrakcyjność Huty jako pracodawcy, co dodatkowo wzmacnia konkurencyjność zakładu. Podpisane porozumienie pokazuje, że nawet w trudnej sytuacji ekonomicznej i podczas twardych negocjacji możliwe jest zwiększenie wynagrodzeń pracowników z zachowaniem odpowiedzialności za funkcjonowanie Huty.
Porozumienie podpisały wszystkie związki zawodowe działające w Hucie: NSZZ „Solidarność”, MZZ Pracowników z ISD Huty Częstochowa, MZZ Pracowników Ruchu Ciągłego, MZZ „KADRA”, Związek Zawodowy „Juvenia” i NSZZ Solidarność ′80. Po przeliczeniu płace w nowej wysokości zostaną po raz pierwszy wypłacone wraz z wynagrodzeniem za maj.
ISD Huta Częstochowa jest największym w Polsce producentem blach grubych na potrzeby m.in. przemysłu stoczniowego, maszynowego oraz budownictwa. Zatrudnia obecnie ponad 900 osób na umowach o pracę.
fot: Cezary Miłoś
r