Prokuratura Okręgowa w Częstochowie 5 lipca 2016 roku skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko Bolesławowi Ś., wójtowi gminy Popów.
Wójt jest podejrzany o podpisanie dokumentu zawierającego nieprawdę, celem pozyskania dla Gminy 500 tysięcy złotych na budowę drogi. – W dniach 25 września 2013 roku i 27 listopada 2013 roku w Popowie i Katowicach, działając w zamiarze uzyskania dla gminy Popów pomocy finansowej w ramach programu „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju Odnowa i rozwój wsi” w kwocie 500 000 zł podpisał w dniu 27 listopada 2013 roku w imieniu gminy z Samorządem Województwa Śląskiego Umowę o przyznanie pomocy, wiedząc że na potrzeby pozyskania powyższych środków został przedłożony dokument poświadczający nieprawdę, albowiem mając świadomość, że wymagany dokument pt. „Zgłoszenie zamiaru budowy” zawierający prezentatę Starostwa Powiatowego w Kłobucku z datą 28 marca 2013 roku nie został nigdy złożony w Starostwie. Osobiście potwierdził w dniu 25 września 2013 roku kserokopię tegoż dokumentu za zgodność z oryginałem, przez co przekroczył swoje uprawnienia, jako wójta gminy – wyjaśnia w/z Rzecznika Prasowego Robert Wypych, prokurator Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. Są to przestępstwa z art. 297 § 1 kk i art. 271 § 1 kk w zw. z art. 231 § 1 kk przy zast. art. 11 § 2 kk
Ponadto Prokuratura Okręgowa w Częstochowie 5 lipca 2016 roku skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko Marcinowi Z. Jest on podejrzany o to, że we wrześniu 2013 roku w Popowie, jako pracownik samorządu terytorialnego, zobowiązany do prowadzenia procedury inwestycyjnej na terenie gminy Popów, przekroczył swoje uprawnienia w ten sposób, że podrobił dokument o nazwie „Zgłoszenie zamiaru budowy”. Marcin Z. – jak dowodzi Prokuratura – nakleił na wypełniony przez siebie druk formularza zgłoszenia, wycięty z innego dokumentu fragment z treścią prezentaty Starostwa Powiatowego w Kłobucku, przez co działał na szkodę interesu publicznego gminy Popów. – Następnie będąc upoważniony przez wójta gminy Popów do „załatwiania w jego imieniu spraw z zakresu administracji publicznej”, posłużył się tymże dokumentem przygotowując dokumentację do przedłożenia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego „Wniosku o przyznanie gminie Popów pomocy finansowej” w kwocie 500 000 zł w ramach programu “Wdrażania lokalnych strategii rozwoju Odnowa i rozwój wsi”, tj. o przestępstwa z art. 231 § 1 kk i art. 270 § 1 kk w zw. z art. 297 § 1 kk przy zast. art. 11 § 2 kk – dodaje prokurator Robert Wypych.
Postępowanie przygotowawcze w niniejszej sprawie wszczęte zostało w oparciu o m.in. zawiadomienie Marszałka Województwa Śląskiego. Podejrzani Bolesław Ś. I Marcin Z. nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im przestępstw.
Jak informuje sędzia Bogusław Zając, rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie, sprawa we wrześniu br. będzie rozpatrywana na wokandzie sądowej.
UG