7 lutego w Filharmonii Częstochowskiej odbędą się 4 ważne dla regionu wydarzenia: wręczenie dorocznych Nagród Starosty Powiatu Częstochowskiego w Dziedzinie Kultury i Sztuki za rok 2002, wręczenie Statuetki za Wybitne Zasługi dla Powiatu, rozstrzygnięcie konkursu Regionalny Mistrz Mowy Polskiej 2002 oraz Wręczenie Odznak Zasłużony Działacz Kultury.
7 lutego w Filharmonii Częstochowskiej odbędą się 4 ważne dla regionu wydarzenia: wręczenie dorocznych Nagród Starosty Powiatu Częstochowskiego w Dziedzinie Kultury i Sztuki za rok 2002, wręczenie Statuetki za Wybitne Zasługi dla Powiatu, rozstrzygnięcie konkursu Regionalny Mistrz Mowy Polskiej 2002 oraz Wręczenie Odznak Zasłużony Działacz Kultury. W programie wystąpią laureaci dorocznych nagród starosty: Orkiestra Dęta OSP z Konopisk, Agnieszka Twardoch z Kłomnic, Dorota Wiśniewska z Poczesnej, Karol Miernikiewicz z Mykanowa, Zespół Ludowy KGW “Zrębianki” z gminy Olsztyn”, Kapela Ludowa “Rybnianie” z gminy Mykanów i Zespół Pieśni i Tańca “Tęcza” z Poczesnej. Nagrodę Starosty Powiatu w dziedzinie Kultury i Sztuki za rok 2002 otrzymał też: Zespół Ludowy „Chrząstowianie” z Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Koniecpolu.
AGNIESZKA TWARDOCH
Agnieszka Twardoch ma 14 lat, mieszka w Kłomnicach, gdzie uczęszcza do III klasy miejscowego Gimnazjum. Ukończyła też I stopień Państwowej Szkoły Muzycznej w Częstochowie w klasie fortepianu i obecnie uczy się w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia na Wydziale Rytmiki. Agnieszka od 7. roku życia śpiewa pod kierunkiem mamy, Elżbiety Twardoch. Bierze udział w wielu imprezach środowiskowych, koncertach, festiwalach piosenki dziecięcej i młodzieżowej oraz konkursach kolęd na szczeblu międzygminnym, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym, zdobywając czołowe lokaty, między innymi I miejsce w IX Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Muzycznych i Solistów “Interpretacje 96”. Miniony rok był dla Agnieszki Twardoch rokiem obfitości. Zdobyła: I miejsce na V Międzywojewódzkim Festiwalu Kolęd i Pastorałek Woźniki 2002, I Miejsce w I Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Wokalistów Powiatu Częstochowskiego “Złoty Mikrofon 2002”, II miejsce w XIV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej “Woźniki 2002”, I miejsce w XV Jubileuszowym Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Muzycznych i Solistów “Interpretacje 2002”, wyróżnienie w VIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenkarzy Dziecięcych im. Henryka Morysa, I miejsce – “Złotą Nutkę” – na XI Międzynarodowym Festiwalu Piosenki “Majowa Nutka 2002” oraz I miejsce w II Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek.
Zespół Ludowy KGW “ZRĘBIANKI”
Zespół Zrębianki powstał w 1976 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich. W tym samym roku wziął udział w rejonowym Przeglądzie Zespołów KGW, zakwalifikował się do przeglądu wojewódzkiego w Częstochowie i zdobył wyróżnienie. Zrębianki uświetniają wszystkie ważniejsze wydarzenia w Zrębicach i w gminie Olsztyn, takie jak: festyny, święta strażackie, ludowe, gminne, dożynki i inne. Często swoimi występami umilają czas seniorom i osobom niepełnosprawnym w ośrodkach na terenie gminy. Zespół był nagradzany i brał udział w wielu przeglądach, między innymi w: I i II Międzygminnym Przeglądzie KGW w Janowie (1996) i w Konopiskach (1998), I Powiatowym Przeglądzie Piosenki Ludowej w Olsztynie (2000), I, II i III Gminnym Przeglądzie Zespołów Ludowych Olsztyn 2000, 2001, 2002,
ORKIESTRA DĘTA OSP W KONOPISKACH
Orkiestra powstała w 1981 roku z inicjatywy Zarządu Gminnego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Konopiskach. W 1993 roku kapelmistrzem orkiestry został druh Wiesław Pitulski i prowadzi ją od sukcesu do sukcesu. Zdobyła wiele nagród na wojewódzkich i regionalnych Przeglądach Orkiestr w Pajęcznie, Lublińcu, Oleśnie. Orkiestra Dęta OSP w Konopiskach zdobyła II nagrody na Ogólnopolskich Festiwalach Orkiestr Dętych w Chodzieży (1995), w Bielsku-Białej (1997), i w Koninie (1999). Czterokrotnie występowała w II programie Telewizji Polskiej w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Otrzymała Główną Nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Połczynie Zdroju (2001). Kapelmistrz Wiesław Pitulski w 2000 roku został przez Ministra Kultury i Sztuki wyróżniony nagrodą pieniężną oraz dyplomem. W minionym roku, w Hanowerze Niemczech Orkiestra OSP z Konopisk, na 27. MUSIKPARADZIE, koncertowała wspólnie z zawodowymi orkiestrami wojskowymi, gdzie otrzymała bardzo dobre recenzje oraz zaproszenie na rok bieżący. Orkiestra Dęta OSP z Konopisk jest obecnie jedną z najlepszych w kraju.
ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA “TĘCZA” Z POCZESNEJ
Zespół Pieśni i Tańca “Tęcza” – tegoroczny laureat Przeglądu Młodzieżowych Zespołów Artystycznych Powiatu Częstochowskiego “Złota Lilia” powstał w 1999 roku i działa pod kierunkiem Grażyny Pyki – Toborowicz. W 2000 roku gościł w Polskiej Szkole Średniej w Wilnie, podejmowany przez tamtejszy Zespół “Wilenka”, a w 2002 roku uczestniczył w Festiwalu Kultury Polskiej na Wileńszczyźnie “Kwiaty Polskie”. Zespół prezentuje tańce regionu częstochowskiego, śląskiego i krakowskiego, a także posiada w swoim programie scenki obrzędowe. Zespół przez kolejne trzy lata otrzymywał nagrody i wyróżnienia w Jurajskim Przeglądzie Grup Kolędniczych “Herody”, a we wrześniu 2002 – I nagrodę na Festiwalu Muzyki Dawnej “Pieśni Naszych Korzeni”. w 2001 i 2002 roku brał udział w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych “Z daleka i Bliska”, a także w XI Dożynkowym Graniu oraz w III Dniach Kultury Ludowej w Częstochowie. Zespół zaproszony do udziału w VIII Warsztatach Folklorystycznych, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk” w Koszęcinie, prezentował instruktorom zespołów ludowych zwyczaje i obrzędy. Tęcza wpisała się na stałe w życie swojej gminy i regionu częstochowskiego.
DOROTA WIŚNIEWSKA
Solistka Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Poczesnej. Jest studentką IV roku na Wydziale Wychowanie Artystyczne, kierunku wychowanie muzyczne Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. W GOKSIR śpiewa od 1995 roku, a swój warsztat wokalny doskonali pod kierunkiem Grzegorza Leonarcika. Zdolna i utalentowana zdobywa dla swojego Ośrodka liczne nagrody i wyróżnienia. Zdobyła między innymi: I miejsce na II festiwalu Piosenki Różnej BOHEMA ’97, i II miejsce na I Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki AWANGARDA ’97. Wyróżnienie I stopnia oraz nagrodę za nową kompozycję na VI Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Pielgrzymkowej i Liturgicznej “GAUDIUM ET GLORIA”, a w czerwcu 2000 r. I miejsce. I miejsce na I Przeglądzie Amatorskich Zespołów Rockowych i Solistów “TALENTY 2000”, nagrodę Rektora WSP za działalność twórczą w 2002 roku. Dorota Wiśniewska ma też liczne grono wielbicieli swojego talentu zarówno na terenie gminy Poczesna, jak i w Częstochowie.
KAPELA LUDOWA “RYBNIANIE”
Kapelę, która pierwszy raz zagrała w 1975 roku na dożynkach, założyli Jan Marchewka z Mykanowa i Tadeusz Frankiewicz z Rybnej. Obecny jej skład to: Tadeusz Frankiewicz z Rybnej (harmonia), Jerzy Kielan z Cykarzewa Starego (skrzypce), Jan Cichoń z Cykarzewa Starego (bęben) i Łukasz Frankiewicz z Rybnej (kontrabas). Rybnianie w swoim dorobku mogą się poszczycić wspólnymi koncertami z kapelą góralską “Trebunie-Tutki” i zespołem Pospieszalskich. W latach 90-tych trzykrotnie reprezentowali województwo częstochowskie na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, są laureatami nagrody wójta gminy Mykanów i wojewody częstochowskiego. W 2001 i 2002 roku zajęli I miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych “Wici”. Również w 2002 roku, na X Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznym Ruchu Seniorów “ARS-2002” w Bydgoszczy zajęli III miejsce, a na XXXVI Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym – wyróżnienie.
KAROL MIERNIKIEWICZ
Jest uczniem I klasy Gimnazjum w Mykanowie, a jego przygoda z muzyką zaczęła się w wieku 6 lat. Wtedy to właśnie wystąpił w telewizyjnym programie “Od przedszkola do Opola” śpiewając piosenkę Marka Grechuty “Będziesz moją panią”. W 1997 roku w Brzegu na Festiwalu Piosenki Angielskiej, organizowanym przez Elżbietę Skrętkowską, nagrodę dla najmłodszego uczestnika festiwalu odebrał z rąk konsula brytyjskiego. Jest laureatem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej – Tuchola ’97 oraz Woźniki ’97 i wielu innych konkursach. W bieżącym roku na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek był bezkonkurencyjny i został najlepszym solistą festiwalu. Śpiewa i gra na skrzypcach pod bacznym okiem ojca, a marzenia ma dwa: uczyć się w Szkole Muzycznej II stopnia i zagrać z dużą orkiestrą “Skrzypka na dachu”.
ZESPÓŁ LUDOWY “CHRZĄSTOWIANIE” Z OŚRODKA KULTURY, SPORTU I REKREACJI W KONIECPOLU
Liczący 8 osób zespół działa od 1979 roku, specjalizuje się szczególnie w teatrze obrzędowym. Rekonstruuje i podtrzymuje tradycyjne zwyczaje ludowe i zajęcia gospodarskie dawnej wsi. Zespół aktywnie uczestniczy w lokalnych uroczystościach i imprezach, jak też bierze udział w konkursach i przeglądach zdobywając nagrody i wyróżnienia. W 1997 roku za przedstawienie “Zrękowiny”, w 1999 – za “Kiszenie kapusty”, a w 2001 – za “Pieczenie chleba” otrzymał wyróżnienie i dwa II miejsca na Jurajskich Przeglądach Zespołów Ludowych “Obrzędy, zwyczaje, tradycje”. Zespół wyróżniony był też na VIII Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Ludowych “Wici Folklorystyczne” w Chorzowie w czerwcu 2000 roku oraz na XVIII Sejmiku Teatrów Wiejskich w Bukowinie Tatrzańskiej w lipcu 2001 roku. “Chrząstowianie” wydobywając z zapomnienia i pokazując, szczególnie młodym, tradycje i obrzędy ludowe są godni najwyższego uznania. Zespół prowadzi pani Barbara Kowalczyk, a muzycznie wspomaga Eugeniusz Goryl.
Joanna Bar
Joanna Bar