Zakład Filozofii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie zaprasza na Panel Dyskusyjny pt. “Od tolerancji do współbycia. Jedność ludzi – wielość kultur.” który odbędzie się 16 grudnia br. w godzinach od 9:00 do 15:00. Miejscem spotkania jest aula (A-22) Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego przy al. Armii Krajowej 13/15.
HARMONOGRAM:
9:00 mgr Jacek Młynarski i mgr Halina Wasilewicz – wykład Wiedza o korzeniach żydowskich
10:00 lic. Sonia Styrkacz – wykład Podstawy wiedzy o Romach
11:00 młodzieżowy panel dyskusyjny
12:00 wykład prof. Stanisława Krajewskiego Co jest a co nie jest przedstawione w powojennej wystawie Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
13:00 panel ekspercki
14:00 mgr Agnieszka Caban wykład Romowie a holokaust na przykładzie obozu zagłady w Bełżcu
15:00 Zakończenie Panelu
PANELIŚCI:
PANEL EKSPERTÓW
prof. Stanisław Krajewski – polski filozof, matematyk, Żyd, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, współtwórca i współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, współtwórca Towarzystwa Przyjaźni Polsko – Izraelskiej, były członek komitetu wykonawczego Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów, Członek zespołu opracowującego wystawę w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
dr hab. Wiesława Sajdek prof. AJD – filozof, pracownik Zakładu Filozofii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Jej zainteresowania naukowe oscylują wokół neoplatonizmu, filozofii polskiej i teorii rozwoju społecznego.
dr Beata Pawlica – socjolog, antropolog kulturowy, pracownik Zakładu Socjologii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Wśród jej zainteresowań naukowych znajdują się: socjologia kultury, antropologia kultury, socjologia ciała i płci, komunikacja społeczna, socjologia problemów społecznych.
mgr Agnieszka Caban – kulturoznawca, animatorka kultury, doktorantka filologii polskiej Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, wiceprezes Radomskiego Stowarzyszenia Romów „Romano Waśt”, redaktor naczelna „Kwartalnika Romskiego”
PANEL MŁODZIEŻOWY
mgr Marek Barton – doktorant na historii i student filozofii na AJD, przedstawiciel środowiska katolickiego, uczestnik ekumenicznych spotkań Taize.
Omar Aboud – przedstawiciel środowiska muzułmańskiego, uczeń 2 klasy II LO im. R. Traugutta w Częstochowie.
lic. Sonia Styrkacz – przedstawicielka środowiska romskiego, studentka 4 roku psychologii, asystent edukacji romskiej w Chorzowie i Gliwicach, stażystka w Centrum Badań na Uprzedzeniami w Uniwersytecie Warszawskim.
mgr Jacek Młynarski – BAW Consulting Director, Young & Rubicam Brands. Absolwent Socjologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Częstochowianin, osoba która w dojrzalszym wieku odkryła swoje korzenie żydowskie.
Prowadzący:
mgr Michał Płóciennik – filozof, teolog, asystent w Zakładzie Filozofii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, wicedyrektor Centrum Dialogu Międzykulturowego w Częstochowie.
Panel Dyskusyjny jak i koncert w Filharmonii Częstochowskiej 20 grudnia br. o godzinie 16:00 jest zakończeniem projektu pn. “Nasza wspólna historia – nasza wspólna Ojczyzna” realizowanym przez Centrum Dialogu Międzykulturowego przy współpracy z Zakładem Filozofii Akademii im. Jana Długosza.
W Filharmonii Częstochowskiej wystąpią przed Państwem: Cygański Muzyczny Teatr “TERNO” oraz aktorzy z Teatru Żydowskiego im. Estery i Idy Kamińskich w Warszawie na który serdecznie Państwa zapraszamy. Projekt został zrealizowany dzięki współfinansowaniu z Programu Funduszy Inicjatyw Obywatelskich.
r