ENką na 102 to już druga edycja akcji organizowanej przez Częstochowski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej (CKMKM). W tym roku na Częstochowskich torach oprócz słynnego wagonu Konstal 4N1 można podziwiać również drugi zabytkowy wagon Konstal 102Na. Tramwaje kursują w niedziele, począwszy od 17 maja br. Z przejażdżki będzie można jeszcze skorzystać 20 i 27 września br. Podróż zabytkowym tramwajem jest nie tylko sentymentalną podróżą w przeszłość, ale również dobrym sposobem na atrakcyjne spędzenie wolnego czasu.
Pomysł bardzo przypadł do gustu częstochowian. – W tym starym tramwaju podoba się najbardziej blask minionej epoki, nie chciałbym w nim niczego zmieniać – mówi Wojciech Cyndecki. – Mam nadzieję, że w przyszłym roku znowu będę mogła wybrać się na przejażdżkę zabytkowym tramwajem. Ta akcja to świetny pomysł dodaje Magdalena Machela.
O akcji eNką na 102 opowiada „Gazecie Częstochowskiej” członek Częstochowskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej – Patryk Hartmaa.
Co jest celem klubu i od kiedy on funkcjonuje?
– Klub zaczął funkcjonować na przestrzeni od 2002 roku. Jego celem jest zachęcanie
do korzystanie z komunikacji miejskiej, jak również wzięcia udziału w innych akcjach takich jak np. zwiedzanie zajezdni, pokazywania ludziom jak to wszystko wygląda od strony technicznej oraz wiele innych ciekawostek.
Czy podczas przejażdżki zabytkowym tramwajem przewidziane są jakieś dodatkowe atrakcje dla pasażerów?
– Podczas przejazdu naszą zabytkową linią, każdy pasażer otrzymuje broszury z historią tramwaju oraz pamiątkowy, zerowy bilet przejazdu. Na każdym bilecie widnieje logo zabytkowego tramwaju 102Na lub 4N1eNka.
Akcja odbywa się po raz drugi. Czy cieszy się większym zainteresowaniem?
– Tak, bardzo. Od tego roku na częstochowskie tory wyjechała odrestaurowana 102-ka Konstal 102N, która była remontowana blisko dwa lata przez Częstochowski Klub Komunikacji Miejskiej. Oficjalnie pojawiła się 8 marca a z okazji 56-lecia tramwajów częstochowskich. Jest to „nowość” i dlatego ludzi pojawia się coraz więcej. 102-ka cieszy oko, a wśród starszych mieszkańców przywraca ciepłe wspomnienia. Jak sądzę w tym roku osób zainteresowanych było znacznie więcej, miłośników komunikacji także.
Tramwajami chętnie jeżdżą osoby starsze, w takim razie, czy młodzież również jest zainteresowana?
– Starsi są często zaskoczeni, że taki tramwaj jeszcze jeździ. Młodzież także jest zainteresowana i dzięki naszej akcji dowiaduje się, że dzisiejsze tramwaje są nowocześniejsze a dawniejsze tramwaje mają swój niepowtarzalny urok retro.
Katarzyna Stępniak