Uniwersytet nawiązał współpracę ze Szpitalem Powiatowym w Radomsku


Systematycznie powiększa się krąg przyjaciół i współpracowników Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. 15 kwietnia 2025 roku do zacnego grona bliskich partnerów dołączył Szpital Powiatowy w Radomsku. Podpisy pod umową dotyczącą współpracy złożyli p.o. Rektora Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie Prorektor ds. Nauki i Badań Naukowych dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD oraz Dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku Piotr Kagankiewicz. 

 

W dokumencie jest mowa m.in. o zobowiązaniu Szpitala do współdziałania z Uniwersytetem w zakresie organizacji oraz prowadzenia na terenie placówki  zadań dydaktycznych i badawczych. Lecznica na potrzeby realizacji porozumienia udostępnia Uczelni m.in. następujące komórki organizacyjne: oddziały wewnętrzny, otolaryngologii, chirurgii, neurologii, ortopedii, kardiologii oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy, a także Zespół Ratownictwa Medycznego.

– Cieszę się, że Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie zyskuje nowych partnerów i rozszerza współpracę na terenie sąsiadującego z nami województwa łódzkiego –  wyjaśnia dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD. – Współpraca, która została nawiązana z radomszczańską placówką jest szansą na jeszcze lepszą realizację kształcenia studentów, jak również wzbogacenie badań naukowych w zupełnie nowych obszarach.

– Współpraca z Uczelnią jest prowadzona już od wielu lat – zaznacza Dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku Piotr Kagankiewicz. – Podpisanie umowy jest formą jej sformalizowania. To zarazem wielkie wyzwanie dla naszej placówki, bo dzięki niej dołączamy do szpitali o charakterze klinicznym, w którym będą prowadzone badania naukowe. To ważny krok w rozwoju placówki, a także  kolejna „cegiełka” w bogatej historii lecznicy.

Warto odnotować, że Szpital Powiatowy w Radomsku ma bogatą przeszłość.  która  swymi korzeniami sięga pierwszej połowy XIX wieku. Inauguracja działalności pierwszej w mieście placówki zajmującej się leczeniem ludzi jest związana z założeniem Szpitala św. Aleksandra w 1837 roku (warto jednak wspomnieć, że pierwsze wzmianki o funkcjonowaniu domu szpitalnego przy parafii w Radomsku sięgają już drugiej połowy XV wieku). W swym wystąpieniu Piotr Kagankiewicz nawiązał również do innych związków łączących go z Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie. Dyrektor jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie na kierunku fizyka.

Pomysł sformalizowania współpracy pomiędzy Uczelnią a Szpitalem chwalili również inni zebrani na sali uczestnicy wydarzenia.

– Uniwersytet dynamicznie się rozwija docierając ze swoimi działaniami na terytorium sąsiedniego województwa – podkreślał Grzegorz Boski, Wicemarszałek Województwa Śląskiego. – Jako samorząd regionu śląskiego, będziemy wspierać Uczelnię, ponieważ doceniamy zaangażowanie w kształcenie lekarzy.

– To również ważne wydarzenie dla całego powiatu radomszczańskiego – przekonywał Starosta Radomszczański Łukasz Więcek. – Liczę, że wkrótce będziemy mówić o korzyściach tej współpracy dla obu sąsiadujących ze sobą regionów.

Na potwierdzenie tych słów Starosta przekazał na ręce Rektora symboliczny kosz, w którym znajdowały się jabłka i gruszki. I jak podkreślił starosta, dar ma być nie tylko gestem sympatii wobec Uczelni, ale także „symbolem rozpoczęcia owocnej współpracy”.

Prorektor ds. Collegium Medicum dr hab. n. med., dr n. hum. dr h.c. Sławomir Letkiewicz, prof. UJD przedstawił zarys dorobku jakim szczyci się kierowana jednostka. Zaznaczył również cele związane z jej rozwojem.

W uroczystości podpisania umowy uczestniczyli również Prorektorzy UJD: Prorektor ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia dr hab. inż. Marcin Sosnowski, prof. UJD i Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju dr hab. Barbara Kowalska, prof. UJD, a także przedstawiciele powiatu częstochowskiego. W spotkaniu udział wziął również Dyrektor łódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Artur Olsiński, który dołączył do gratulacji i życzeń.

Umowa została podpisana w Sali Senatu UJD.

opr. dr Marek Makowski
foto. Konrad Balas

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *