Od 10 lutego 2025 roku, można zwiedzać wystawę immersyjną ,,Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”, zlokalizowaną w pobliżu klasztoru jasnogórskiego. To wyjątkowe przedsięwzięcie, gdzie sztuka łączy się z najnowocześniejszymi technikami. Wystawa będzie można zwiedzać do października 2025 roku.
![](https://gazetacz.com.pl/wp-content/uploads/2025/02/kaplica.jpg)
Wystawa ,,Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” jest dotychczas najbardziej zaawansowaną technologicznie ekspozycją na świecie, mającą odwzorować prawdziwy budynek w prawie naturalnym wymiarach. Całość zajmie powierzchnię blisko 2 tys. m² – długość wynosi 40 metrów, szerokość 14 metrów.
Obrazy są wyświetlane nie tylko na ścianach, ale także na łukowatym suficie przestrzeni wystawowej, aby w jak największym stopniu oddać piękno wnętrza obiektu. Ekspozycja jest wielojęzyczna, kierowana do osób z różnych kultur, środowisk i krajów. Projekt obejmuje również część edukacyjną, która przedstawia wartość skarbu Rzymu, a także pracę największego z renesansowych artystów, czyli Michała Anioła.
– To jedyna tego typu wystawa nie tylko w Polsce, ale i na świecie. To my, Polacy opracowaliśmy projekt i nakłoniliśmy władze watykańskie do tego, aby Kaplica Sykstyńska w formie wirtualnej prezentacji rozpoczęła wędrówkę. Była już pokazywana w Warszawie, Krakowie, a teraz w stolicy duchowości, w Częstochowie, u stóp Jasnej Góry. Obok walorów artystycznych ma szczególny wymiar edukacyjny, przybliżający historię powstawania kaplicy i zdobiących ją dzieł – mówi Dorota Wielgopolan, przedstawiciel organizatora – Domu Emisyjnego Manuscriptum.
Projekt jest realizowany pod auspicjami Muzeów Watykańskich (©) i w ścisłej współpracy ze Scripta Maneant (©). Wystawa mieści się w ogromnych, klimatyzowanych, nowoczesnych przestrzeniach. Ci, którzy już byli w Kaplicy w Rzymie, bardziej docenią, co widzieli, a ci, którzy jeszcze tam nie dotarli, nabiorą większej ochoty na podróż do Watykanu. Dla wielu Polaków będzie to jedyna możliwość obcowania z jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego na świecie, miejscu konklawe i wyboru papieży.
Pomysłodawca przedsięwzięcia: Dom Emisyjny Manuscriptum, awangardowa oficyna wydawnicza, która łączy tradycję z nowoczesnością, czerpiąc z dziedzictwa kulturowego całego świata. Wydawane przez oficynę księgi są dziełami sztuki, których nie można nazwać jedynie replikami. Faksymile są bowiem wiernymi, naukowymi kopiami oryginałów, precyzyjnie oddającymi ich wygląd i ducha. Unikatowe oryginały zawierają wiedzę, która niejednokrotnie kształtowała światopogląd nowożytnej cywilizacji oraz inspirowała ludzkość do rozwoju. Niestety upływ czasu nie sprzyja zachowaniu ich dla przyszłych pokoleń. Dlatego oryginały, niedostępne dla zwykłego człowieka, skrywane są w sejfach księgozbiorów muzealnych oraz prywatnych kolekcjonerów.