W tym tygodniu (10-16 lutego2025)


W tym tygodniu na Jasnej Górze: Konsulta Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce (10.02), Msza św. z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem w jedności ze Światowym Dniem Chorego (11.02.).

 

Spotkanie Konsulty Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce

W poniedziałek, 10 lutego, na Jasnej Górze odbędzie się spotkanie Konsulty Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Do najważniejszych zadań KWPZM w Polsce należy: koordynacja zamierzeń mających na celu rozwój życia zakonnego w Polsce oraz wspieranie wzajemnej pomocy i współpracy między instytutami zakonnymi, stała współpraca z Konferencją Episkopatu Polski i jej organami statutowymi oraz wspieranie współdziałania przełożonych instytutów zakonnych z biskupami diecezjalnymi dla wspólnej pracy na rzecz Kościoła katolickiego, promowanie w społeczeństwie wiedzy na temat życia konsekrowanego przez rozwój mediów instytutów zakonnych i działalność krajowego ośrodka informacyjnego, troska o integralny rozwój osób konsekrowanych, a w szczególności przygotowanie specjalistów służących wspólnym dziełom Konferencji, podejmowanie wspólnych inicjatyw apostolskich, edukacyjnych i charytatywnych oraz umacnianie więzów solidarności i komunii między instytutami zakonnymi przy poszanowaniu autonomii, specyficznych celów i charyzmatu każdego instytutu zakonnego, stała współpraca z innymi konferencjami wyższych przełożonych zakonnych w Polsce i zagranicznymi oraz uczestnictwo w pracach Unii Konferencji Wyższych Przełożonych Instytutów Zakonnych Europy.

Światowy Dzień Chorego

We wtorek, 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, na Jasnej Górze, w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30 zostanie odprawiona Msza św. w intencji wszystkich chorych i cierpiących. Będzie ona połączona z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia Chorych i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem na sposób Lourdzki.

Światowy Dzień Chorego ustanowił papież Polak w 1992 roku. Św. Jan Paweł II wybrał na datę 11 lutego, czyli liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Zamierzeniem Ojca Świętego było „(…) uwrażliwienie Ludu Bożego i – w konsekwencji – wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych, popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu…”.

Tradycyjnie na ten dzień Papież przygotowuje specjalne orędzie do chorych. Tegoroczne: „Nadzieja zawieść nie może” (Rz 5, 5) i umacnia nas w ucisku, nawiązuje do przeżywanego w Kościele Roku Jubileuszowego. Papież Franciszek zachęca w nim, by zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad obecnością Boga blisko tych, którzy cierpią, szczególnie w trzech aspektach, które ją charakteryzują: spotkanie, dar i dzielenie się.

 

Maria Kopacka-Fornal

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *