„Pięćdziesiąt niedopowiedzeń” – Anita Grobelak


13 lutego 2025 roku w Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego (Aleja Najświętszej Maryi Panny 47) o godz. 18 rozpocznie się otwarcie wystawy częstochowskiej malarki i plastyczki Anity Grobelak pt. „Pięćdziesiąt niedopowiedzeń” – Anita Grobelak – mała retrospektywa.

Anita Grobelak na tę wystawę przygotowała pięćdziesiąt prac malarskich, ilustracyjnych i obiektów instalacyjnych, w których pokazuje trzy ścieżki artystyczne, którymi podąża od dwudziestu lat, a jakie łączy, jej zdaniem, element wspólny – niedopowiedzenie.
Owo niedopowiedzenie ujawnia się niewątpliwie w jej malarstwie abstrakcyjnym, oniryczno-surrealistycznych ilustracjach oraz instalacjach. Na wystawie będzie można zobaczyć płótna, w których ważne są kolor i faktura. Abstrakcja w twórczości Anity Grobelak jest najsilniejszym i najpełniejszym językiem poznawania, odczuwania oraz kontaktu z otoczeniem. Kolor, materia malarska i pozamalarskie środki artystycznego wyrazu budują w jej obrazach przestrzeń poprzez kolor i fakturę. Widz, odbiorca sztuki może doświadczyć ich intuicyjne, emocjonalnie lub intelektualnie, a bogactwo pojawiających się tutaj form implikuje rozmaite skojarzania. Dla autorki dokonywana przez intelekt abstrakcja jest ważnym narzędziem poznania. W swoich pracach lubi przekraczać granice tradycyjnej percepcji, co uwidaczniają i jej prace na papierze. W nich większe znaczenie odgrywają formy przedstawieniowe, rozpływające się w nierzeczywistej plamie lub fakturze. „Tego rodzaju niedopowiedzenia są dla mnie może bardziej osobiste. Często traktuję je jako swoisty pamiętnik, w którym zapisuję stany, emocje, skojarzenia i przeżycia ulotnej chwili ”. Autorka mierzy się z różnymi formatami, a na wystawę w Częstochowskim Muzeum przygotowała również płótno o powierzchni prawie 20 m2.
Anita Grobelak ukończyła filologię polską, pedagogikę wczesnoszkolną na Wyższej Szkole Pedagogicznej. W 2002 roku uzyskała tytuł magistra wychowania plastycznego po ukończeniu Wydziału Artystycznego WSP w Częstochowie. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w Pracowni Malarstwa profesora Wernera Lubosa. Następnie otrzymała dyplom z wyróżnieniem z Malarstwa sztalugowego na Uniwersytecie Humanistyczno – Przyrodniczym im. Jana Długosza w pracowni prof. Włodzimierza Karankiewicza i Beaty Bebel – Karankiewicz.
Od 2006 jest członkiem Stowarzyszenia Proartystycznego „Integracja”, od 2018 r. – członkiem Stowarzyszenia Yes, I can, w latach 2019 – 2023 była członkiem Związku Plastyków Artystów Rzeczypospolitej Polskiej. W 2023 roku wstąpiła do Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie, a obecnie jest Prezesem Zarządu tegoż Towarzystwa.
Środowisko muzyczne kojarzy ją z dziesięcioletniej działalności GTFP i TFP. W 2006 roku A. Grobelak została kuratorem Galerii Teatru from Poland w Częstochowie; animowała działania artystyczne Galerii Groovy Grupy; była członkiem biura festiwalowego Festiwalu działań parateatralnych i performance’u OFFsceniczny w Częstochowie, I Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Ogródkowych „W Zaułku”. W latach 2006 – 2011 prowadziła Galerię Teatr from Poland, a w latach 2011 – 2016 została menagerem artystyczny Teatru from Poland. W ramach tej działalności zajmowała się animacją kulturalną ok. czterysta imprez (odpowiadała za koncerty, imprezy charytatywne, spotkania literackie, filmowe, wystawy, warsztaty, przeglądy, konkursy, festiwale, itp.).
Anita Grobelak udzielała się w biurze Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj! (2011). W latach 2006 – 2009 organizowała Ogólnopolski Plener Malarski pod hasłem „Teatr mundi”. Była współtwórcą i organizatorem projektu Częstochowska Młoda Scena Artystyczna (2007-2008); cyklu wystaw fotografii w ramach „Galeria Młodych Twórców” (2007-2008); 7×7 dni Fest (2011); Manufaktury książki (2012); członkiem jury I i II Ogólnopolskiego przeglądu monodramów 42-200 Monodram w Częstochowie (2008-2009).
Jako animatorka kultury A. Grobelak jest też pomysłodawcą i organizatorem Free Art Fest from Poland. Festiwalu Sztuki Niezależnej (2009 -2019); przeglądu zespołów muzycznych Debiuty from Poland (2009 – 2018); projektu Częstochowa Bajkowa (2011- 2012, 2018); Ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Zobacz Częstochowę” i festiwalu Peron Częstochowa (2014 – 2019); Urban Sketches in Częstochowa (2018 – 2024); Urban Sketches in Lwów (2019); Międzynarodowego pleneru malarskiego „Gradacja żywiołów” (Opuzen – Chorwacja 2018, 2019); projektu „Generacje 2019”; ogólnopolskiego, a potem międzynarodowego pleneru malarskiego w ramach Festiwalu Kultury Alternatywnej “eFKA” (2021 – 2024); Międzynarodowego festiwalu sztuk wizualnych „Po-Mosty” wielokulturowości (2019 – 2024); pleneru Częstochowa & Jura (2021 – 2024), Międzynarodowego projektu mail art „Filozofia pokoju” (2024).
Na początku 2018 roku A. Grobelak założyła Grupę artystyczną ATINA, której zakres i obszar działania stale się rozszerza. Co roku, z ramienia grupy ATINA, organizuje kilkanaście wydarzeń kulturalnych w kraju i poza jego granicami. Prowadzona przez nią grupa artystyczna współpracuje z wieloma instytucjami miejskimi, muzeami, galeriami, stowarzyszeniami w Polsce i w takich krajach jak: Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Belgia, Ukraina, Indie, USA, Iran, Niemcy.
Anita Grobelak prezentowała swoją twórczość malarską, rysunkową, ilustracyjną, instalacyjną na ponad 250 wystawach w kraju i za granicą (m.in.: Argentyna, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chorwacja, Francja, Holandia, Indie, Meksyk, Niemcy, Peru, Portugalia, Ukraina, Włochy, Hiszpania, Iran, Korea Południowa, Turcja, Senegal, USA, Wielka Brytania).
W 2019 roku animatorka realizowała ważny projekt wystawienniczy STOP!SMOG we współpracy z Jerzym Buzkiem – Przewodniczącym Komisji Przemysłu, Badań i Energii Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego (2009-2012), Premier RP (1997-2001); Grupą EPL w Parlamencie Europejskim; Parlamentem Europejskim; Pro Silesia. Biznes – Nauka – Samorząd oraz The South Poland House in Brussels. Wystawa STOP!SMOG była pokazywana w Brukseli oraz kilkunastu miastach polskich w tym w Katowicach na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach 13-16 maja 2019 r.
Anita Grobelak kilka razy otrzymywała stypendia rektorskie; ma na swoim koncie dwie Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowa; otrzymała międzynarodowy certyfikat Director Responsible Youn Drivers (Bruksela 2009 r.) za współorganizację w Polsce z Europen Night Without Accident. W 2018 r. jej sylwetka została wyróżniona w konkursie z okazji 100-lecia niepodległości “(NIE)ZWYKŁA KOBIETA Śląska”. W 2019 i 2024 roku Anita Grobelak została nominowana do tytułu Osobowość Roku 2018 w plebiscycie “Dziennika Zachodniego. W 2022 r. otrzymała podziękowanie od Dyrektora Generalnego Lwowskiego Pałacu Sztuki za współorganizację w Muzeum Częstochowskim wystawy „Lwowska grafika przeciw wojnie. Wernisaż wystawy i koncert Ludmyly Kosteretskiej z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. W 2023 r., założona przez nią Grupa artystyczna ATINA, została wyróżniona przez Prezydenta Miasta Częstochowa za wkład w organizowanie pomocy dla zaatakowanego narodu ukraińskiego. A.Grobelak otrzymała też kilka nagród i wyróżnień w konkursach rysunkowych oraz malarskich w kraju i poza jego granicami. Tylko w 2024 roku były to: International Prize Velazquez & Goya w Barcelonie; International Prize Artists at the Jubilee w Rzymie (nagroda przyznawana raz na 25 lat); złoty certyfikat za pracę “Autumn” na Międzynarodowej wystawie “The Sound of Autumn” w Iranie; złoty medal Vision Art Media na Art Awards Competition of 2024 w USA (ekspozycja prac laureatów na słynnym Time Square w styczniu 2025); wyróżnienie na międzynarodowej wystawie interdyscyplinarnej WATER MEMORY w Polsce.
Od 2022 roku A. Grobelak czynnie włączyła się w pomoc poszkodowanym w wojnie na Ukrainie. W czerwcu 2022 roku pilotowała na terenie Polski, na zaproszenie stowarzyszenia ukraińskiego NGO „Ekologia. Kultura. Sztuka”, projekt artystyczno-edukacyjny „Strażnicy Charkowa: Oleg Lazarenko – portrety. Film o obrońcach Charkowa w reżyserii Tetyany Babiny – laureatki Nagrody Telewizyjnej ONZ”. W sierpniu 2022, na prośbę reżyserki ukraińskiej TV pomagała w realizacji filmu dokumentalnego o pomocy Polaków obywatelom Ukrainy po 24.02.22 oraz zorganizowała w Częstochowie plener polsko – ukraiński; międzynarodowy USk i współorganizowała wystawy „Lwowska grafika przeciw wojnie. Wernisaż wystawy i koncert Ludmyly Kosteretskiej z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy w Muzeum Częstochowskim – Ratusz; oraz „Między nami” – międzynarodową wystawę sztuk wizualnych z okazji Dnia Ukraińskiego w Częstochowie (Stary Rynek).
Obecnie jednym z najważniejszych projektów, jaki organizuje w krajach Europy od 2020 roku jest Międzynarodowy festiwal sztuk wizualnych „Po – Mosty Wielokulturowości”. To ważne wydarzenie wspierające ponadnarodowe porozumienia, obalające wzajemne uprzedzenia i stereotypy.
Jej prace są w krajowych i zagranicznych zbiorach muzealnych oraz prywatnych kolekcjach.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *