NAGRODY W MIEJSKICH PROGRAMACH ZA 2024 ROK


Osoby i firmy, których działania świetnie wpisały się w założenia programów w różnych sferach rozwoju Częstochowy, zostały uhonorowane nagrodami i wyróżnieniami na uroczystym spotkaniu w Filharmonii Częstochowskiej.

 

Laureatki i laureaci odebrali gratulacje i podziękowania od prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka oraz przewodniczącego Rady Miasta Łukasza Banasia na scenie sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej w czasie noworocznego, uroczystego, samorządowego spotkania i koncertu 13 stycznia.

W kategorii ,,Częstochowa wspiera seniorów” nagrodę odebrała od lat aktywnie działająca społecznie na rzecz osób po 50. roku życia Anna Gabarska – założycielka i prezeska stowarzyszenia „Jesteśmy Razem”.  Jej praca skupia się na innowacyjnych formach edukacji, szczególnie dla zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem społecznym. Realizuje projekt „Wolontariat Rówieśniczy Senior dla Seniora”. Propaguje ideę integracji społecznej osób starszych, wdraża działania dostosowane do ich kondycji zdrowotnej, przyczyniając się do rozwoju usług opiekuńczych dla osób samotnych, borykających się z problemami w codziennym życiu. Organizuje dla seniorów warsztaty filmowe, spotkania psychologiczne i artystyczne, prelekcje z zakresu profilaktyki zdrowia i nowotworów, ćwiczenia aerobowe, wycieczki i uroczystości. Pracuje przy tym na rzecz kontaktu między seniorami i młodszym pokoleniem. Za zasługi dla Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów została przez tę organizację odznaczona.

Wyróżnienie w kategorii ,,Kierunek Przyjazna Częstochowa” odebrał Krzysztof Kasprzak. To  filmowiec, dokumentalista, autor cyklu filmów o historii Częstochowy obejmujących kolejne dekady od lat 50. po 90. oraz okresy 1918-1939 i 1939-1945. Zrobił pierwszy w mieście film wyprodukowany przy użyciu sztucznej inteligencji, zatytułowany „Częstochowa 1220-1793”. Jest laureatem m.in. nagrody specjalnej na Polonijnym Festiwalu Multimedialnym „Polskie Ojczyzny” 2008 za „Spacer po Częstochowie” oraz honorowej Złotej Ryby – za całokształt działalności na Festiwalu Filmów Optymistycznych Multimedia Happy End (kiedyś organizowanym w Częstochowie). Szefuje wytwórni KAS FILM. Jego produkcje emitowane były przez polskie i zagraniczne stacje telewizyjne. Będąc kronikarzem dziejów miasta, znany jest też jako miłośnik starych widokówek i fotografii miejsc, których dawno już nie ma.

Jednym z filarów programu „Lepsza komunikacja w Częstochowie” są inwestycje drogowe. Właśnie z tym obszarem związana jest firma ,,Strabag Infrastruktura Południe” – laureatka w ,,komunikacyjnej” kategorii. Spółka ta wybudowała warte 60 mln zł połączenie ulic Korfantego i Bugajskiej, poprawiające skomunikowanie strefy aktywności gospodarczej z DK-46 w kierunku wschodnim, a przy tym ułatwiające wyjazdy w jurajskie okolice na rowerze. Połączenie służy firmom Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także tym ulokowanym na innych gruntach przemysłowych we wschodniej części Częstochowy. Dzięki dobrej współpracy Miasta z nagrodzoną firmą i podwykonawcami inwestycję udało się zakończyć kilka miesięcy przed zapisanym w umowie terminem. Strabag Infrastruktura Południe jest częścią europejskiego koncernu budowlanego, będącego od niemal 200 lat synonimem jakości, realizującego dziś na całym świecie ponad 15 tys. projektów rocznie, wdrażającego przy tym technologiczne innowacje. W imieniu firmy nagrodę odebrał Witold Bembenek – dyrektor jej katowickiego oddziału.

W programie ,,Teraz Lepsza Praca” prezydent Częstochowy wręcza coroczne wyróżnienia „Promotor Częstochowskiej Gospodarki”. Tym razem jedno z nich przypadło Krzysztofowi Witkowskiemu, biznesmenowi i filantropowi, świetnie łączącemu przedsiębiorczość z przywiązaniem do historii i tradycji.  Dzięki jego działaniom w 2011 r. w Częstochowie powstało – dziś już rozpoznawalne w całym kraju –  Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Od lat, poza byciem prezesem zarządu firmy President Electronics Poland sp. z o.o., laureat zaangażowany jest w życie społeczne, wspierając lokalny samorząd gospodarczy.

Drugie wyróżnienie  „Promotor Częstochowskiej Gospodarki” przyznano firmie Bocar sp. z o.o. Firma ta – działająca w branży automotive – wraz z Uniwersytetem Jana Długosza współtworzy innowacyjny model kształcenia dualnego wyspecjalizowanych inżynierów. Jesienią 2024 roku zaprezentowała swoje najnowsze ,,dziecko”, czyli produkowany w podczęstochowskiej fabryce kamper Masuria. Przedłużenie ramy, sufity, meble i wszystkie elementy wykończenia pojazdu produkowane są w tej fabryce od podstaw – co jest ewenementem w tej branży na skalę europejską. Wyróżnienie odebrała prokurent i wspólniczka w Bocar sp. z o.o.  – Kamila Sala.

Nagrodę główną i tytuł ,,Promotora Częstochowskiej Gospodarki 2024” odebrała rodzinna firma działająca na terenie miasta od kilkudziesięciu lat – Tadex Bracia Piłat sp. k. Zajmuje się obróbką metali metodą skrawania (CNC), biorąc zarazem aktywny udział w miejskich programach wspierających kształcenie techniczne, stawiając na jakość zatrudnienia, a przy tym jeszcze promując sport wśród młodzieży. Tytuł odebrał wspólnik w spółce – Kamil Piłat.

Wręczono też Nagrodę Specjalną Prezydenta Częstochowy. Otrzymał ją Tadeusz Szymanek – przedsiębiorca, przez lata prezydent Rady Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Częstochowie, reprezentującej zwłaszcza mikro, małe  i średnie przedsiębiorstwa wobec administracji samorządowej czy państwowej. W ramach pracy w RIPH laureat wspierał rozwój gospodarczy regionu, współtworzył sprzyjający przedsiębiorczości klimat. Wśród tych, co go znają, ma reputację człowieka wyjątkowej kultury, zawsze podkreślającego zalety Częstochowy, gdziekolwiek by nie był.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *