– taki tytuł rekomenduje memorialną wystawę malarstwa zmarłego przed dwoma laty artysty – Czesława Tarczyńskiego, związanego z gminą Janów. Wernisaż miał miejsce 13 grudnia w Janowie, z udziałem najbliższej rodziny oraz liczną obecnością przyjaciół Artysty i wielbicieli jego talentu.
Czesław Tarczyński w sposób szczególny upodobał sobie piękno jurajskiej przyrody, a zwłaszcza malownicze okolice Janowa, Poniku i Złotego Potoku, co widoczne jest w licznych jego pracach. Jego ulubionym motywem była słynna Aleja Klonowa w Złotym Potoku. W niezwykły też sposób potrafił pokazać wielobarwność zimy.
Wystawę zorganizowano z okazji przypadającego w tym czasie jubileuszu 50-lecia pracy twórczej. W ten sposób Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Janowie z dyrektor Aneta Grzywną oraz władzami gminy Janów, na czele z wójtem Edwardem Moskalikiem, i rodziną Czesława Tarczyńskiego: żoną, córką Anną – także malarką i wnukiem Adamem – utalentowanym muzykiem, upamiętnili dorobek zmarłego artysty oraz jego działalność w życiu społecznym.
Tytuł wystawy „Odnaleźć piękno” nawiązuje do poprzedniego, 40. jubileuszu twórczości, pod hasłem: „Szukając piękna” i stanowi klamrę spinającą historię twórczości Czesława Tarczyńskiego. Wydarzenie swoim patronatem objął wójt Edward Moskalik.
Podczas wystawy zaprezentowano obrazy wykonane w technice olejnej i pasteli. Wybrane prace pochodzą z prywatnego zbioru rodziny Czesława Tarczyńskiego. Powstawały w różnych latach, niektóre z nich dzielą dziesięciolecia, dzięki czemu wystawa w interesujący sposób pokazuje różne okresy na ścieżce twórczej Czesława Tarczyńskiego, przejawiające się w sposobie stawianej plamy barwnej, dynamiki, faktury oraz zastosowanej techniki. Jedno, co nie zmieniało się przez ostatnie dekady twórczości malarskiej Artysty to temat prac – przyroda, a zwłaszcza ta najbliższa, otaczająca miejsce, w którym mieszkał. Przyroda stanowiła podstawowe źródło inspiracji malarskiej, wrażeń i emocji budujących nastrój w tworzonych obrazach. Wyborem prac i aranżacją wystawy zajęła się Anna Tarczyńska.
Wystawa „Odnaleźć piękno” odbyła się dzięki życzliwości i zaangażowaniu dyrektor SOKiS w Janowie Anety Grzywny.
Ekspozycję będzie można oglądać do 3 stycznia 2025, w sali na piętrze SOKiS w Janowie, Plac Grunwaldzki 9.
Czesław Tarczyński
Artysta plastyk, społecznik, działacz samorządowy. Absolwent Liceum Plastycznego w Częstochowie, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Studium Podyplomowego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wójt Gminy Janów w latach 1990 – 1994. Współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Sztuk pięknych im. Wandy Wereszczyńskiej w Częstochowie (1994), Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Częstochowskiego (1996-2012) i założyciel sekcji pastelistów, Dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie (1997-2014). Laureat Nagrody Wojewody Częstochowskiego w 1998 r. za całokształt pracy twórczej i działania społeczno-organizatorskie na rzecz integracji i rozwoju środowiska plastycznego województwa częstochowskiego. Odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi w 2002 r. oraz Brązowym Medalem ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2013 r. Uczestnik wielu wystaw artystycznych indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
(…) Dla każdego z nas piękno jest czymś innym, nie ma ideałów, ale coś może być im bliskie i to bez względu na to, czy to jest człowiek, czy natura, która nas otacza.
Gdy się to spotyka, czuje się wtedy drżenie w sercu, i jest wiadome, że coś jest piękne, że działa na zmysły, natomiast definicji piękna nikt nie jest w stanie ułożyć.(…) Cz.T.
Fragment wywiadu z Czesławem Tarczyńskim z „Gazety Częstochowskiej”, 2.10.2014 r.
UG