75 lat Politechniki Częstochowskiej


„Wprowadzamy nowe innowacyjne kierunki” – mówi w rozmowie z „Gazetą Częstochowską” rektor Politechniki Częstochowskiej dr hab. Marek Warzecha, prof. PCz.

 

W tym roku Politechnika Częstochowska obchodzi swoje 75-lecie. Z tej okazji, w środę (27 listopada), w częstochowski Ratuszu odbyła się uroczystość, poświęcona działalności instytucji. Po wydarzeniu rozmawialiśmy z rektorem uczelni, dr. hab. Markiem Warzechą, prof. PCz.

Za nami wydarzenie, upamiętniające jubileusz 75-lecia istnienia jednej z najstarszych uczelni w naszym mieście – Politechniki Częstochowskiej. Aż trudno wierzyć, że to już 75 lat, prawda?

Dokładnie tak. 75 lat to już sporo czasu. Od momentu narodzin uczelnia zdążyła się mocno rozwinąć, a jednocześnie – osiągnąć spory sukces na arenie polskiej nauki. Chcemy to kontynuować, a także rozszerzać na obszarze Europy oraz świata.

Rozumiem zatem, że przed nami kolejne lata owocnej pracy Politechniki Częstochowskiej.

Robimy wszystko, aby właśnie tak było.

Czy w związku z tym są plany, dotyczące poszerzenia działalności uczelni o nowe wydziały i – co za tym idzie – również kierunki?

Na razie czynimy porządki, jeśli chodzi o kierunki, starając się przy tym dostosować je do współczesnego świata, potrzeb – zarówno od strony rynku, czyli otoczenia gospodarczego, jak również od oczekiwań młodych ludzi. Mają oni bowiem zupełne inne podejście do świata niż te pokolenia sprzed kilku czy kilkunastu lat. Te dwie strony trzeba więc niejako „zderzyć” i znaleźć złoty środek, co staramy się realizować poprzez wprowadzenie nowych innowacyjnych kierunków.

O czym dokładnie jest tutaj mowa?

Chociażby o energetyce jądrowej, która pojawiła się u nas, jako kierunek nauczania. Do tego dochodzą samochody hybrydowe czy BIM (Building Information Modeling – ang., przyp. red.). To są nowoczesne kierunki, którymi zamierzamy odpowiadać na nowoczesne, bieżące potrzeby, panujące na rynku.

Na koniec bardzo poproszę Pana Rektora o zachęcenie przyszłych studentów do uczęszczania na studia na Politechnice Częstochowskiej.

Chodzi tak naprawdę o to, aby poznać Politechnikę, przyjść, zobaczyć, odwiedzić nasze mury. Ponadto zachęcam do przejrzenia naszych stron internetowych bądź też naszych profili na portalach społecznościowych, jak Facebook czy TikTok. Wtedy potencjalni studenci zobaczą, co mamy ciekawego do zaoferowania, a na pewno każdy coś znajdzie dla siebie.

Bardzo serdecznie dziękuję za rozmowę.

– Również bardzo dziękuję.

Rozmawiał NORBERT GIŻYŃSKI

FOT. NG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *