Listopad to jedyny miesiąc w roku, kiedy pielgrzymi i turyści mogą nawiedzić jedno z najstarszych miejsc w sanktuarium, XVII-wieczne krypty w podziemiach Kaplicy Matki Bożej. Tam, w niszach wykutych w skale, w 36 wnękach grobowych przez sześć wieków chowani byli ojcowie i bracia paulini.
– Otwarcie jasnogórskich krypt jest wyjątkowym zaproszeniem dla wiernych przybywających na Jasną Górę, żeby weszli do tego historycznego miejsca i zobaczyli, jak wyglądają pochówki białych mnichów, ale również jest to zaproszenie do modlitwy za wszystkich, którzy w jasnogórskim Sanktuarium posługiwali. To im zawdzięczamy to, że możemy modlić się w tak wyjątkowym miejscu – powiedział o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. W krypcie, na wprost wejścia znajduje się ołtarz, przy którym kapłani odprawiają Msze św. za zmarłych, zwłaszcza w pierwszych dniach listopada. Jasnogórskie katakumby w Kaplicy Matki Bożej pozostaną otwarte aż do końca listopada.
Krypty znajdują się także w innych miejscach sanktuarium np. pod jasnogórską Bazyliką jest miejsce spoczynku osób świeckich z zasłużonych dla kraju i sanktuarium rodów. Z kolei pod posadzką części chórowej Bazyliki natrafiono na pochówki ziemne – najprawdopodobniej z czasu, gdy wokół wcześniejszego kościoła drewnianego istniał cmentarz.
Do tzw. dużego kościoła przylegają dwie prywatne kaplice grobowe. Kaplica Aniołów Stróżów została przebudowana w połowie XVIII w. na mauzoleum grobowe Stanisława Jabłonowskiego, wojewody rawskiego. Natomiast Kaplica św. Pawła I Pustelnika to mauzoleum grobowe rodziny Denhoffów.
Od 1968 r. ojcowie i bracia paulini z jasnogórskiego konwentu chowani są poza obrębem sanktuarium, na miejskim cmentarzu św. Rocha, gdzie znajdują się dwa paulińskie grobowce. Starszy ozdobiony jest wizerunkiem Maryi Jasnogórskiej, nad nowszym (z 1990 r.) góruje figura Chrystusa Zmartwychwstałego.
źródło Jasna Góra
fot. GCz