Ekspozycja – obejmując historię Częstochowy i regionu od pradziejów do II rozbioru Polski w 1793 r. – prezentuje w nowej aranżacji zabytki archeologiczne i historyczne ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego uzupełnione unikalnymi depozytami oraz aktualny stan badań z tego zakresu.
Na wystawie zobaczymy między innymi szczątki wymarłych zwierząt z epoki lodowcowej – kieł mamuta i czaszkę niedźwiedzia jaskiniowego – gliniane grzechotki i figurki zoomorficzne z epoki brązu, ornamentowane naczynia ceramiczne, uzbrojenie wojownika wandalskiego z okresu wpływów rzymskich czy „kosmiczną ozdobę”.
Zapoznamy się z treścią najstarszych dokumentów dotyczących naszego miasta. Po raz pierwszy pokazane zostaną niepublikowane dotychczas plany Częstochowy, w tym unikalny plan ze zbiorów Archiwum Narodowego w Szwecji. Wśród eksponatów znajdą się też: pas kontuszowy typu słuckiego, miecz z XIV wieku, przedmioty codziennego użytku, na przykład naczynia cynowe – dzbanki, skarbonka, misa – świeczniki, moździerz, monety średniowieczne oraz z późniejszego okresu I Rzeczpospolitej.
Całość wzbogaci ikonografia, niejednokrotnie „ożywająca na naszych oczach”.
W nowej odsłonie ekspozycji znacząco została rozwinięta opowieść historyczna o mieście i jego mieszkańcach, prezentowana między innymi za pomocą nowoczesnych środków audiowizualnych.
Wystawa Częstochowa – spojrzenie w przeszłość powstała w ramach projektu Modernizacja stałej wystawy historycznej dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz Gminy Miasta Częstochowy.\
źródło Muzeum |