„ZA I PRZED SOBĄ” ZMYSŁ ŻYCIA


Wiedza o życiu, wrażliwość oraz prawda promieniują z wierszy Elżbiety Cichli-Czarniawskiej. Jej bogata i różnorodna twórczość przyczyniła się do trwałej obecności poetki w świecie literackim. Otrzymała wiele ważnych nagród i wyróżnień, a wybory jej poezji ukazały się w przekładach na języki: angielski, niemiecki, bułgarski, litewski.

„ZA I PRZED SOBĄ” ZMYSŁ ŻYCIA

 

                                                                                   „(…) Poezja jest próbą narzucania odrobiny

                                                                                   ładu i stwarza możliwości komunikowania się

                                                                                   z ludźmi za pomocą zapisanego wzruszenia”

 

                                                                                                                      Zbigniew Herbert

 

Wiedza o życiu, wrażliwość oraz prawda promieniują z wierszy Elżbiety Cichli-Czarniawskiej. Jej bogata i różnorodna twórczość przyczyniła się do trwałej obecności poetki w świecie literackim. Otrzymała wiele ważnych nagród i wyróżnień, a wybory jej poezji ukazały się w przekładach na języki: angielski, niemiecki, bułgarski, litewski.

Więź Elżbiety Czarniawskiej z literaturą, już od najmłodszych lat, była niezwykle silna. Zainteresowanie i miłość do książki, słowa pisanego przekazali przyszłej poetce rodzice.

„(…) Uczyłam się poezji właśnie od rodziców, którzy potrafili ją odczuwać, oczywiście na miarę stanu swojej wiedzy, swojego wykształcenia. Ojciec na przykład lubił Słowackiego – liryka. (…) Poezja to także, jak pisałam we wcześniejszym rozdziale, moja matka czytająca mi tak chętnie wiersze. Chętnie i z głęboką intuicją. Czechowicz na zawsze skojarzył mi się z głosem mamy, z widokiem jej drobnej postaci (…)” – wspomina Pani Elżbieta na kartach swojej książki „Sumowanie znaków” (Lublin 2006).  

            W 1966 roku ukazał się pierwszy zbiór wierszy Elżbiety Cichli-Czarniawskiej pt. „Określając światłocień”. Od tamtej chwili upłynęło już wiele lat, a twórczość poetki nie starzeje się. Jej refleksyjność i szczerość wpływają na wyobraźnię i umiejętność empatii. Wierność sobie, poetycka precyzyjność, stanowią do dziś elementy dobrych i trwałych relacji literatki z czytelnikami.

Dalsze życie autorki „Zamurowanej dziupli” koncentrowało się wokół literatury. Oddana pasji literackiej i poznawczej podarowała wiele tomów poezji, prozy oraz prac biograficznych: o twórczości Jalu Kurka, dokonaniach i życiu Władysława Sebyły oraz Zdzisława Tadeusza Łączkowskiego.

W czerwcu, bieżącego roku, ukazał się dwudziesty dziewiąty zbiór wierszy Elżbiety Czarniawskiej pt. „Coraz głębiej”. Utwory powstały w latach 2022-2023. Z wielką radością ujęłam go w dłonie, gdyż po książki tej znakomitej poetki sięgam nie tylko ze względu na samą twórczość, ale również z uwagi na osobowość Pani Elżbiety. Siła jej wierszy opiera się w dużej mierze na tym, że odsłania zwyczajne obrazy i pejzaże, będące blisko codziennych przeżyć, doznań i doświadczeń. Osnowa tych wierszy wydaje się utkana z przekonania o ważności każdego dnia, każdej chwili. Często słowa wypowiedziane przez poetkę wzniecają emocje: uczuciowość, prawdziwość myśli, ale również zadumanie o przemijaniu, o wpływie czasu wobec biegu wydarzeń. Robert Lee Frost, amerykański poeta, cieszący się dużym uznaniem napisał: „Poezja jest wtedy, gdy emocje znajdują swoje myśli, a myśli znajdują swoje słowa”.

W najnowszym zbiorze autorka w wierszach: nieustannie, zapis w ogniu, oddech zagłady, wietrzenie, do czego wracać, sytuacja wyjątkowa, co niepotrzebne nawiązuje także do trwającej wojny w Ukrainie. „(…) Groza wojny ukazana w sposób namacalny i przejmująco realny, sama staje się sygnałem jej aktualności i bezpośredniości jej przeżywania. Jednak poetka wskazuje, że tragiczne skutki wojny w postaci zniszczonych miast, ludzkich ofiar i wszechogarniającego cierpienia to efekt konfliktów dokonujących się we wnętrzu każdego człowieka” – podkreśla w posłowiu Piotr Sanetra.

Czytając tę poezję odnoszę wrażenie, że trzeba kochać i szanować życie, mądrze prowadzić linię własnego losu i kształtować polską lirykę, aby móc tworzyć takie wiersze.

 

Barbara Szymańska

 

 

 

Wiersze Elżbiety Cichli-Czarniawskiej ze zbioru „Coraz głębiej”

 

drążenie

 

wyniknąłeś z kręgów wody

z wrażliwego cienia

taki byłeś wtedy młody

i twój głos się

w ciszy rozprzestrzeniał

 

purpurowy ton pogody

o zachodzie słońca

taki byłeś wtedy młody

nasze życie

miało trwać bez końca

 

lecz przepadły sny przyrody

co się nagle stało?

byłeś jeszcze taki młody

chmurne niebo

groziło upałom

 

mrok nade mną przeogromny

pewnie zima blisko

a ty zawsze taki młody

choć cię nie ma

………………………

to naprawdę wszystko

                                          27.11.2022

 

zasoby

 

myślałam

że już zużył się sen świata

 

patrzę w siebie a tam

słowa słowa

nie odkryte

niebezpieczne

twarde

poranione

 

tyle znaczeń ile słów

i więcej

 

jestem cząstką świata

 

spojrzę mu jeszcze w oczy

nim zamilknie

we mnie

23.05.2023

 

Fot. 1 Elżbieta Cichla-Czarniawska: coraz głębiej, NORBERTINUM, Lublin 2024, s.56. Posłowie Piotr Sanetra

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *