W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II 14 października 2024 roku odbyła się uroczysta promocja książki częstochowskiego historyka, redaktora „Gazety Częstochowskiej” Roberta Sikorskiego pt. „U progu niepodległości. Kronika życia codziennego mieszkańców Częstochowy i okolic w latach 1918-1922 w świetle Gońca Częstochowskiego”. Wśród gości honorowych obecni byli ksiądz arcybiskup Wacław Depo, poseł na Sejm RP Szymon Giżyński i nauczyciel historii w I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie Agnieszka Wiklińska.
Książka jest pokłosiem wieloletniego projektu badawczego, dotyczącego życia codziennego mieszkańców naszego miasta w XIX i XX wieku. Kanwą do jej napisania stał się cykl artykułów, które ukazywały się w magazynie Historycznym „Nad Wartą”, stałego dodatku do Tygodnika Regionalnego „Gazeta Częstochowska”. W efekcie, autor podjął się bardziej szczegółowej analizy przełomowego okresu narodu polskiego z lat 1918-1922, czasu odzyskiwania i utrwalenia zdobytej przez Polskę niepodległości. Owocem projektu jest powstanie publikacji, której wydawcą jest „Gazeta Częstochowska”. Książkę można zakupić w Antykwarii pana Zbigniewa Biernackiego, w Częstochowie przy ul. Kopernika.
Ksiądz abp Wacław Depo dziękując autorowi za kolejną publikację dotyczącą Częstochowy powiedział: – Cyprian Kamil Norwid myśląc o Polsce napisał: „że położenie geograficzne nie jest ślepym trafem natury, ale pierwszą elementarną kartą, którą trzeba odczytywać i zapisywać sobą”. I chcę te słowa dedykować autorowi, bo położenie geograficzne naszego miasta ma swoją historię, wpisaną w historię Jasnej Góry. Bardzo się cieszę, że mogę po raz kolejny być świadkiem dokonań autora i tego obdarowania nas kolejną książką, która dotyka bardzo trudnego czasu odzyskania niepodległości. Położenie geograficzne wpisuje się bowiem w walkę, w zmaganie o tożsamość, o wierność, o suwerenność. Kiedy dzisiaj jesteśmy świadkami, że kto inny pisze nam historię, powinniśmy ją pisać, sobą i swoimi dokonaniami. Dlatego jeszcze raz bardzo dziękuję autorowi i wszystkim, którzy go wspomagali i wspomagają, że otrzymaliśmy kolejny dar, który niech będzie zapowiedzią kolejnego wydania naszych losów, naszych zmagań jako Częstochowy – powiedział abp Wacław Depo. Przy okazji przypomniał o zbliżającym się jubileuszu 100-lecia powołania diecezji częstochowskiej, którego rocznica będzie świętowana w październiku 2025 r.
Poseł Szymon Giżyński podkreślił dwa aspekty książki. – Pan Robert swą książkę napisał w kategoriach duchowego, osobistego przeżycia, ale także przeżycia w charakterze przeżycia narodowego. Autor ukazał tych kilka lat w odniesieniu do wielkiego czynu niepodległościowego, w którym Częstochowa miała swój udział, nie tylko symboliczny. Tym aspektem była wielka, o światowym znaczeniu Wystawa Rolniczo-Przemysłowa z 1909 roku, którą tworzyły wszystkie stany: arystokraci, właściciele ziemscy, szlachta, kupcy, mieszczaństwo i włościanie, czego pamiątką jest też słynna chata włościańska w parku Staszica w Częstochowie. Następnym faktem, o którym pan Robert wspomniał jest „Gazeta Częstochowska”. Wydana dokładnie 115 lat temu z okazji Wystawy w Częstochowie stała się jej integralnym elementem. Potem przy tym nimbie patriotycznym pozostawała. Reaktywując „Gazetę Częstochowską” w 1991 r. dobrze o tym wiedzieliśmy. Wiedzieliśmy, że musimy nawiązać tylko i wyłącznie do tych patriotycznych wątków, do tego okresu, kiedy „Gazeta Częstochowska” jaśniała miłością do Polski, miłością do ojczyzny. Myślę, że cały czas jesteśmy sługami tej misji. Nie przypadkiem pan Robert jest już z nami tyle lat. Jest znakomitym autorem bardzo wielu ważnych tekstów, za którymi idzie niesłychanie mozolna praca historyka, ale praca odkrywcza, czyli taka, która zaskakuje prawdą, wydobytą z szeregu faktów przez historyka opisywanych – powiedział poseł Szymon Giżyński, pierwszy redaktor naczelny „Gazety Częstochowskiej” po jej przeobrażeniu w 1991 roku. Nawiązując do Magazynu Historycznego „Nad Wartą”, którego jest twórcą, podkreślił: – Winieta, którą włączyłem w zakres Magazynu „Nad Wartą” uwypukla jego misję i brzmi: „Magazyn poświęcony pielęgnowaniu patriotycznej dumy mieszkańców Częstochowy i regionu”. Pan Robert od początku istnienia Magazynu jego czołowym autorem i w piękny sposób, poprzez swoje redaktorskie dzieło wpisuje się w patriotyczny nurt pisma – dodał poseł Szymon Giżyński.
Promocję prowadził Robert Sikorski wraz z Oliwią Kurzacz, współpracującą z „Gazetą Częstochowską”. Akcent muzyczny zapewniła Aleksandra Kowalska, solistka zespołu „Impast”, której przy fortepianie akompaniował pan Tomasz.
AS
1 komentarz
Coś,wspaniałego!Gratulacje.