PRZEGLĄD GMIN / POWIAT MYSZKOWSKI / Śladami wspólnej historii postrzeganej z dwóch różnych perspektyw


W dniach 22-27 września 2024, dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Koziegłowach oraz Gesamtschule Quelle w Bielefeld przystąpili do realizacji projektu pt. „Śladami wspólnej historii postrzeganej z dwóch różnych perspektyw”.

Wspólne spotkanie w Niemczech było niesamowitym przeżyciem dla obu grup. Głównym celem projektu było porównanie przeżyć wojennych z perspektywy dziecka polskiego i niemieckiego. W tej części przedstawiliśmy wywiad z Panią Wiesławą Musialik, która jako polskie dziecko została wraz z rodzicami i rodzeństwem wysiedlona na obszar III Rzeszy. Jej smutne wspomnienia wywarły wielkie wrażenie na wszystkich uczestnikach wymiany.

Innym bardzo poruszającym momentem była wizyta w byłym KL Bergen – Belsen. Wspólna praca nad projektem, analiza jego wątków, osobiste przemyślenia uczniów sprowadziły się do wspólnego mianownika. Nasza młodzież jest wdzięczna losowi za to, że nie musi doświadczać okropieństw wojny i żyje w wolnych demokratycznych krajach. Jak na każdym międzynarodowym spotkaniu uczniów, tak i teraz nie zabrakło okazji do wspólnego poznawania się i obalania stereotypów.

Razem byliśmy na wycieczce w Kolonii, przygotowaliśmy sobie obiad w szkolnej kuchni, uczestniczyliśmy w lekcjach i warsztatach teatralnych. Uczniowie z Polski jeden wieczór spędzili w niemieckich rodzinach. Byliśmy dumni jak poradzili sobie z pokonaniem bariery językowej. Entuzjazm młodzieży po zakończeniu pierwszej części projektu jest największą nagrodą dla nauczycieli, którzy przyczynili się do organizacji całego wydarzenia.

Podziękowania za pomoc przy realizacji wymiany kierujemy do Pani Magdaleny Wołoch.

Materiał przygotowany został w LO w Koziegłowach

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *