W obliczu dotkliwej powodzi, która dotknęła mieszkańców Dolnego Śląska, mieszkańcy Gminy i Miasta Koziegłowy okazali niezwykłą solidarność i zaangażowanie.
– Jestem niezwykle dumny z naszych mieszkańców, którzy w obliczu tragedii okazali tak wielkie serce i gotowość pomocy. Dzięki Waszemu zaangażowaniu mogliśmy dostarczyć niezbędną pomoc powodzianom. Dziękuję wszystkim druhom, druhnom, pracownikom urzędu, szkół, organizacji pozarządowych oraz wolontariuszom za ich nieoceniony wkład w pomoc powodzianom. Szczególne podziękowania kieruję do Pani Justyny Błońskiej-Ćwik, która z niezwykłym zaangażowaniem koordynowała całą akcję. Słowa podziękowania kieruję również do firm, które wsparły akcję transportem i darami. Wasza pomoc była nieoceniona. Razem pokazaliśmy, że w obliczu wspólnej tragedii jesteśmy w stanie działać szybko i skutecznie. Podczas wyjazdu z wolontariuszami z Gminy Koziegłowy na Dolny Śląsk na własne oczy widziałem rozmiar tragedii jakiej doświadczyli mieszkańcy tego regionu i jak ważna jest dla nich każda pomoc – mówi Jacek Ślęczka, Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy.
W obliczu dotkliwej powodzi, która dotknęła mieszkańców Dolnego Śląska, mieszkańcy Gminy i Miasta Koziegłowy okazali niezwykłą solidarność i zaangażowanie. W krótkim czasie zorganizowano szeroko zakrojoną akcję pomocową, której efektem było zebranie i dostarczenie znacznych ilości niezbędnych artykułów do najbardziej potrzebujących.
Sercem akcji stał się magazyn Ochotniczej Straży Pożarnej w Koziegłowach, gdzie zorganizowano centrum logistyczne dla całego Powiatu Myszkowskiego. Przez kilka dni, dzięki zaangażowaniu druhów, druhen, pracowników Gminno-Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Zespołu Usług Komunalnych, wolontariuszy oraz wolontariuszy z Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie, przyjmowano i sortowano dary płynące z całego powiatu myszkowskiego.
Zebrano ogromne ilości wody, napojów, żywności długoterminowej, pampersów, żywności i kosmetyków dla niemowląt, środków czystości, pościeli, środków higienicznych, karmy dla zwierząt, a także sprzętu niezbędnego do porządkowania zalanych domów (łopaty, wiadra, mopy).
W efekcie tych działań, aż 6 ciężarówek, 2 busy i 1 Star PSP wypełnione po brzegi darami (łącznie 200 palet) wyruszyło na Dolny Śląsk.
Dary zostały spakowane dzięki wsparciu lokalnych firm. Adal Sp. z o. o. dostarczył palety, Schumacher Packaging Sp. z o.o. palety i pudełka, a firma Zuwi Dekoracje – folię stretch. Transport zapewniły firmy: Transpol Firma Produkcyjno-Usługowo-Handlowa Sławomira Luli, Transport & Spedycja JUREX Żarki, F.H.U. DANGUM Danuty Gil oraz Jakub Zimny. Dary trafiły do mieszkańców Kłodzka, Głuchołaz i okolic Wałbrzycha. Do akcji włączyły się również inne lokalne firmy. Sokpol przekazał znaczną ilość wody, soków i 12 palet musów dla dzieci, które firmowym tirem dotarły w rejony dotknięte powodzią. Akcję wsparła także Jurajska, dostarczając wodę mineralną wraz z transportem. Akcję koordynowała Justyna Błońska-Ćwik, pracownik Urzędu Gminy i Miasta Koziegłowy. Również w poszczególnych miejscowościach naszej gminy prowadzono intensywne zbiórki. Mieszkańcy Cynkowa zebrali ponad 19 tys. zł, za które zakupiono niezbędny sprzęt dla powodzian. Dary zebrane w Szkole Podstawowej i kościele w Lgocie Górnej trafiły do Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Niezwykle godne podziwu jest zaangażowanie wolontariuszy oraz druhów i druhen OSP, którzy udali się do Bystrzycy Kłodzkiej i Starego Waliszowa, by osobiście pomagać w usuwaniu skutków powodzi. Transport zapewnił Tomasz Kurek, właściciel firmy WIKSKAR.