13. MIĘDZYNARODOWE BIENNALE MINIATURY


Prace z tegorocznego biennale można oglądać 23 października 2024 r. 

 

Miniatura ma w sztuce europejskiej wielowiekowe tradycje. Miniatury portretowe cieszyły się ogromną popularnością w epokach rokoka i klasycyzmu, czyli XVII i XVIII wieku. Choć te najbardziej rozpowszechnione, portretowe miniatury wyparł dagerotyp, a potem coraz bardziej zaawansowana fotografia, ten rodzaj twórczości istnieje do dzisiaj – może przedstawiać cokolwiek i korzystać z przeróżnych technik, na co pozwala uwolniona od reguł współczesna sztuka.

Na częstochowskie Międzynarodowe Biennale Miniatury można było zgłosić 3 prace stworzone w jednej z czterech technik – malarstwo, grafika, rysunek, fotografia monochromatyczna. Ich maksymalny dopuszczalny format to 10 na 10 cm.

W tym roku do Częstochowy dotarły 723 miniatury, 265 autorów. Do prezentowanej wystawy jury zakwalifikowało 253 prace. Dla organizatorów najważniejsze jest to, że po okresie pandemii, udało się wrócić do normalności. Artyści z całego świata ponownie zaczęli nadsyłać swoje prace.

28 września w Ośrodku Promocji Kultury ,,Gaude Mater’’ odbył się wernisaż pokonkursowej wystawy połączony z wręczeniem nagród laureatom. W tym roku pierwsza nagroda w wysokości 1000 euro powędrowała do Cleo Wilkinson z Australii za pracę ,,Then V’’ wykonaną metodą mezzotinty. Nagrodę 750 euro przyznano Nadii Wywiórskiej z Krakowa, która miniaturą ,,Ozdoby’’ (olej na płótnie), zajęła drugie miejsce. Miejsce trzecie przyznano ex aequo dwóm artystkom, Paulinie Robak z Bierunia za zestaw dwóch prac ,,Razem’’ (akwaforta) i Iwonie Duracz-Gil z Rzeszowa za zestaw trzech fotografii ,,Zgliszcza’’.

Honorowe wyróżnienia otrzymali Małgorzata Futkowska z Opola, Marek Herbik z Łodzi, Barbara Komaniecka z Tarnobrzegu, Aleksandra Kotlińska z Gliwic, Jan Kukułka z Tarnowca, Katarzyna Makieła-Organisty z Krzeszowic, Maria Michoń z Warszawy, Jerzy Pietruczuk z Oświęcimia, Barbara Porczyńska z Łańcutu i Kinga Stanowska z Krakowa.

Pokonkursowa wystawa pozostanie w OPK do 23 października. Potem ekspozycja będzie prezentowana m.in. w Galerii w Pile.

Na podstawie informacji Biennaleart.pl 
fot. Łukasz Kolewiński UM

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *