XIII konkurs „Polskie więźniarki w Ravensbrück” rozstrzygnięty


W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się 20 września podsumowanie 13. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego, pod hasłem „Polskie więźniarki w Ravensbrück”, organizowanego przez dyrekcję i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Pińczycach w gminie Koziegłowy, przy współpracy z rodzicami uczniów. Przed oficjalnym podsumowaniem, w bazylice św. Floriana w Krakowie została odprawiona Msza Święta w intencji więźniarek, którą celebrował proboszcz parafii w Pińczycach, ks. Paweł Lamek.

 

Ceremonię podsumowania prowadziła dyrektor Szkoły Podstawowej w Pińczycach Joanna Sularz, pomysłodawca konkursu. Uroczystość uświetniły występy Anny Bystroń-Jajkiewicz i Marcina Jajkiewicza, z  towarzyszeniem Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Pińczyc, pod batutą Wojciecha Pompki.

Małopolska wicekurator oświaty Katarzyna Mitka pogratulowała organizatorom, odczytany został także list Agaty Kornhauser–Dudy, żony Prezydenta RP, która odniosła się w nim do przerażającej obozowej rzeczywistości oraz do roli pielęgnowania historii naszego kraju.

Wydarzenie objęto patronatem Stowarzyszenie Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbruck, partnerem był wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

– Ponad 100 tys. kobiet w tragicznej historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Wśród nich blisko 40 tysięcy Polek. Eksperymenty medyczne, wycieńczenie, śmierć. Jakże ciężko było w tych okolicznościach zachować choćby strzępki nadziei i człowieczeństwa. A jednak, jak wiemy z przekazu ocalałych, tak się działo. Zdarzały się te najdrobniejsze gesty życzliwości, które pozwalały przetrwać… choćby jeszcze jeden dzień. Jestem przekonana, że młodzi badacze historii, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do konkursu o więźniarkach w Ravensbrück, odnaleźli w swoich pracach właśnie takie postawy, a wyniesioną z tego nauką będą dzielić się dalej, stając się ambasadorami pamięci – powiedziała I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

Od początku patronat nad konkursem sprawowała dr Wanda Półtawska, była więźniarka obozu, która zmarła w październiku 2023 r. Instytucją wspierającą jest Muzeum Parafialne św. Jana Sarkandra w Skoczowie, a instytucjami finansującymi: Gmina i Miasto Koziegłowy, Małopolski Urząd Wojewódzki, Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie oraz Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej w Pińczycach.

W uroczystości w Krakowie wzięła udział, m.in., delegacja z Gminy i Miasta Koziegłowy z Burmistrzem Jackiem Ślęczką na czele.

źródło: kozieglowy.pl

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *