Bój o Akademię Polonijną w Częstochowie


26 września br. w otoczeniu służb mundurowych Biura Rutkowski usunięty z funkcji rektora ksiądz profesor Andrzej Kryński powrócił do Akademii Polonijnej. Mocą postanowienia Sądu Rejonowego w Częstochowie, ks. profesor Andrzej Kryński został przywrócony do swojego stanowiska. Spór o zarządzanie majątkiem Akademii Polonijnej w Częstochowie trwał rok. Walka idzie o majątek wartości 220 milionów złotych.

11 września br. w sprawie sytuacji na Akademii Polonijnej odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Biuro Rutkowski. Przedstawiono dokumenty, które miały świadczyć o  nielegalnym przejęciu Fundacji Instytut Edukacji i Rozwoju oraz Akademii Polonijnej; proces ten miał się rozpocząć w 2021 roku i spowodował usunięcie księdza Andrzeja Kryńskiego z władz uczelni, co nastąpiło w ubiegłym roku. O tej pory ks. Kryński z  pomocą detektywa Krzysztofa Rutkowskiego stara się odzyskać kontrolę nad uczelnią i wrócić na swoje byłe stanowisko. 

fot. Redakcja

W tym tygodniu częstochowski sąd rozpoznając zażalenie na wpis referendarza uchylił wpis do Krajowego Rejestru Sądowego o wykreśleniu księdza Andrzeja Kryńskiego z wykazu władz fundacji i przywrócił wpis pierwotny, czyli zapis o poprzednich władzach. Od tego wyroku można się jednak odwołać. Niemniej, od 24 września ks. Andrzej Kryński ponownie widnieje w KRS jako prezes fundacji Instytut Edukacji i Rozwoju, która jest założycielem Akademii Polonijnej. Na tej podstawie ks. Kryński w towarzystwie ekipy detektywa Krzysztofa Rutkowskiego, pojawił się w czwartek przed uczelnią, próbując odzyskać nad nią kontrolę. 

Akcja, która rozpoczęła się o godzinie 9:00. Jak podkreślają jej organizatorzy miała na celu  zakończenie uzurpowania władzy nad uczelnią przez osoby, które bezprawnie zajmowały teren przez ostatni rok. Dzięki wsparciu Biura Rutkowski oraz współpracy z policją, ślusarz zdołał usunąć blokady na bramie i umożliwił wstęp księdzu Kryńskiemu do budynku. Doszło do eskalacji zachowań pomiędzy obiema stronami konfliktu – obecnymi władzami i ks. Kryńskim. Ale nad spokojem czuwała częstochowska policja.  ,,Policja, będąca na miejscu, była świadkiem prób przemocy ze strony uzurpatorów wobec ekipy księdza Kryńskiego, jednak nie podjęła decyzji o zakuciu agresorów w kajdanki. Mimo to, działania Biura Rutkowski skutecznie zabezpieczyły porządek na terenie uczelni. Obecnie, biuro pilnuje stabilizacji na terenie placówki oraz przywrócenia normalnego funkcjonowania działalności edukacyjnej.” – informuje Biuro Rutkowski.

Po tych wydarzeniach władze Akademii Polonijnej w Częstochowie, przesłały do Gazety Częstochowskiej komunikat. Poniżej jego treść.
 ,,W związku z nielegalnymi i bandyckimi działaniami (w czwartek 26 września 2024) tzw. Grupy Kryńskiego, człowieka, który niedawno opuścił areszt, wspieranej przez zamaskowanych ludzi z Rutkowski Partol, wspomaganej medialnie przez byłego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej i ZOMO, pozbawionego w 2010 r. licencji detektywa – zmierzającymi do siłowego usunięcia legalnych Władz Akademii Polonijnej, oświadczamy, że działania te nie mają żadnej prawomocnej podstawy prawnej. Rektorem Akademii Polonijnej jest prof. ucz. dr hab. Maciej Rudnicki powołany na 4-letnią kadencję do 2028 r. Wyłączną kompetencję do powoływania i odwoływania rektora ma Kolegium Elektorów, wybieranych przez pracowników Uczelni.
Pozdrawiam
Piotr Cegłowski, rzecznik Akademii Polonijnej”

fot. Patriot24.net, Biuro Rutkowski

 

W najbliższy wtorek o godz. 14:00, 1 października w siedzibie prz ul. Pułaskiego 4/6 odbędzie konferencja prasowa, podczas której Biuro detektywistyczne Rutkowski przekaże wszelkie szczegóły dotyczące czwartkowych działań oraz istotne informacje, które dotyczą całej sprawy.

 

Akademia Polonijna została założona przez Fundację Instytut Edukacji i Rozwoju, powołaną przez ks. Andrzeja Kryńskiego w 2003 r. Zarówno jednym, jak i drugim podmiotem kierował duchowny, który szacuje, że łączny majątek Fundacji Instytutu Edukacji i Rozwoju to ponad 200 milionów złotych. W skład tego majątku w chodzi zespół budynków przy ul. Generała Kazimierza Pułaskiego, w których działa Akademia Polonijna, budynek przy ul. Józefa Lompy 10, gdzie znajduje się siedziba fundacji oraz mieszkanie księdza Kryńskiego, dwa budynki mieszkalne przy ul. św. Kazimierza w Częstochowie oraz nieruchomości gruntowe (kilkanaście hektarów) koło Opoczna.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *