66. Zjazd Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie


26 września odbył się briefing prasowy z lokalnymi mediami, którego tematem był Zjazd Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego. O idei sympozjum mówili jego sprawcy: rektor UJD, prof. dr hab. dr h. c. Janusz Kapuśniak; prorektor ds. nauki i badań naukowych, dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD; dziekan dr Ewelina Żelasko-Makowska, prof. UJD; prof. dr hab. Marian Grzybowski oraz mgr Paweł Ruksza.

Zjazd trwał trzy dni od 25 do 27 września i odbył się na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Rektor prof. Janusz Kapuśniak podkreślił, że temat sympozjum dotyczący finansów publicznych i zapisów konstytucyjnych dla budżetu, wybrano ze względu na jego atrakcyjność naukową, ale też praktyczność dla każdego obywatela. – Dostrzegam jak różne są metody interpretacji zapisów w Konstytucji, zwłaszcza dotyczących spraw finansowych. Są zwolennicy zapisów bardzo ogólnych, ale są też i tacy, którzy twierdzą, że zapisy są zbyt mało szczegółowe. Dlatego ważne jest doprecyzowanie tych kwestii – stwierdził rektor Kapuśniak. Dodał, iż Zjazd jest prestiżowym wydarzeniem nobilitującym UJD. Jednocześnie z dumą przypomniał, że w ubiegłym roku Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie dołączył do prestiżowego grona Uniwersytetu Europejskiego COLOURS, czyli dziewięciu uczelni z krajów Unii Europejskiej. Poza Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie do tej grupy wchodzą: Paderborn University (Niemcy) – lider, University of Castilla-La Mancha (Hiszpania), University of Ferrara (Włochy), Le Mans University (Francja), Kristianstad University (Szwecja), Josip Juraj Strossmayer University in Osijek (Chorwacja), University St Kliment Ohridski Bitola (Macedonia), Ventspils University of Applied Sciences (Łotwa). Rektor Janusz Kapuśniak zauważył także, że znaczenie i autorytet częstochowskiej uczelni budowane są od momentu jej utworzenia. W 1971 r. powstała w Częstochowie Wyższa Szkoła Nauczycielska, która już trzy lata później stała się Wyższą Szkołą Pedagogiczną. W 2004 r., została przekształcona w Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie, następnie decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego 1 czerwca 2018 r., powołano Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. W 2023 r. Uniwersytet przekształcono go w klasyczny Uniwersytet – Prezydent RP Andrzej Duda 1 maja 2023 roku podpisał ustawę Sejmu i od 1 czerwca 2023 roku uczelnia funkcjonuje pod nazwą Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie.
Prorektor ds. nauki i badań naukowych, dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD, podkreślił, że  Wydział Prawa i Ekonomii jest jednym z najmłodszych Wydziałów UJD. Istnieje zaledwie pięć lat, ale już może poszczycić się sukcesami. Co istotne, nauki prawne na Wydziale Prawa i Ekonomii uzyskały ocenę „A” we wszystkich trzech komponentach ewaluacji, a to umożliwiło przeprowadzanie badań naukowych i nadawanie stopni naukowych. – To dobry moment do przedstawienia faktu, że mimo tak młodego wieku mamy już wypromowanych doktorów. Pod moim kierunkiem skutecznie zostały poprowadzone dwa przewody doktorskie i powoli idziemy drogą kolejnych takich postępowań. Dodam, że dla mnie, z perspektywy kierownika katedry prawa ustrojowego, Zjazd jest ogromnym wyróżnieniem jednostki. Wybraliśmy temat finansów publicznych, aby pokazać spektrum wszystkich problemów związanych z realizacją budżetu. Jednocześnie stawiamy sobie za cel wypracowanie rozwiązań o charakterze postulatywnym i przedstawienie ich władzy ustawodawczej – powiedział prorektor Bogusław Przywora.Wieloletni uczestnik Zjazdów Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego prof. dr hab. Marian Grzybowski (UJD), wybitny specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku stwierdził, iż jest to Zjazd z najwyższą frekwencją w całej historii Zjazdów. Reprezentowane były na nim wszystkie uczelnie w Polsce w Wydziałami Prawa. Profesor podkreślił, że zadaniem obecnego wydarzenia jest przede wszystkim wypracowanie konstruktywnych  propozycji ustawowych w obszarze finansów publicznych, ale również zachowanie międzypokoleniowego kontaktu, pluralizmu i równego traktowania wszystkich. – To jest wartość, która przyświeca Zjazdowi i którą chcemy przekazać w XXI wiek. Jest to też doskonała promocja naszego młodego ośrodka – zauważył. Z kolei dziekan dr Ewelina Żelasko-Makowska wyraziła swą radość z racji zorganizowania tak prestiżowego wydarzenia. – To dla nas tym bardziej cenne, bo pomysł Zjazdu w Częstochowie zrodził się dwa lata temu, kiedy nasz wydział był trzylatkiem. Poczuliśmy się wyróżnieni, bo dostrzeżono nasze dokonania naukowe. I zorganizowaliśmy to wydarzenie nie tylko ze skutkiem frekwencyjnym, ale też wydźwiękiem naukowym, bo Konstytucja to nasze dobro narodowe. Dużo o niej mówimy, ale powinnyśmy ten akt traktować także w wymiarze duchowym – powiedziała Dziekan.RED

Fragmenty, źródło UJD

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *