Ekoludki w kamieniołomie Lipówka


Blisko 70 osób wzięło udział w rodzinnym wydarzeniu pt. „Ekoludki wracają na Lipówkowy Szlak”. Organizatorzy, stowarzyszenie Klub Ludzi Aktywnych „Zabiegani Częstochowa”, zaprosili dzieci i dorosłych do udziału w grze terenowej w nieczynnym kamieniołomie Lipówka. Celem wydarzenia była promocja ochrony środowiska i klimatu oraz aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Inicjatywa została dofinansowana w ramach konkursu grantowego „Fabryka Eko Pomysłów”, realizowanego przez Fundację Cemex „Budujemy Przyszłość”.

 

 

 

Miłośnicy przyrody i aktywnego wypoczynku spotkali się na terenie kamieniołomu Lipówka w niedzielę, 25 sierpnia. Organizatorzy przygotowali dla uczestników gry terenowej dwie trasy. Krótsza, rodzinna, powstała z myślą o integracyjnym spacerze, w trakcie którego można było poznać faunę i florę zrekultywowanego kamieniołomu wapienia. Dłuższa, biegowa trasa, została z kolei skierowana do osób preferujących większy wysiłek fizyczny.

Na początku imprezy uczestnicy otrzymali karty startowe i mapy ze wskazówkami dotyczącymi tras, a organizatorzy zapoznali ich ze specyfiką miejsca, w którym odbywała się gra. Na obu trasach zostały wyznaczone punkty, w których należało wykonać różnorodne zadania.

– Osoby, które dotarły do wyznaczonych punktów, odpowiadały m.in. na pytania dotyczące przyrody Lipówki i niedawno zakończonych Igrzysk Olimpijskich. Mierzyły się też z zadaniami logicznymi, szyframi i zagadkami. Dodatkową atrakcję na trasie rodzinnej stanowiło poszukiwanie skamielin oraz zadania sportowe, które wymagały sprytu i pracy zespołowej – mówi Magdalena Trzepizur, Prezeska Stowarzyszenia Klub Ludzi Aktywnych „Zabiegani Częstochowa”.

Wszyscy uczestnicy poradzili sobie z zadaniami, dlatego każda drużyna została nagrodzona grą planszową. Dzieci otrzymały również pamiątkowe upominki: plecaki, zakładki do książek, dyplomy oraz elementy odblaskowe. Dodatkowo, najmłodszym wręczono edukacyjne gry planszowe, a dorosłym książki dotyczące ochrony środowiska.

Wydarzenie zakończył wspólny posiłek, który sprzyjał integracji, wymianie wrażeń oraz regeneracji po aktywnie spędzonym dniu.

– W dobie zmian klimatu edukacja ekologiczna ma kluczowe znaczenie. Wiedza o otaczającym nas świecie przyrody pozwala nam docenić jego bogactwo i lepiej zrozumieć, dlaczego należy go chronić. Dlatego tak ważne są inicjatywy, które pokazują, że możemy poznawać naturę w ciekawy i angażujący sposób. Doskonałym przykładem takiego przedsięwzięcia jest wydarzenie pt. „Ekoludki wracają na Lipówkowy Szlak”. Cieszę się, że nasza Fundacja może wspierać tę niezwykle wartościową inicjatywę – mówi Dominika Sztuka-Arak, Prezeska Fundacji Cemex „Budujemy Przyszłość”.

Tegoroczna edycja wydarzenia cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że organizatorzy już planują kolejną edycję, która miałaby się odbyć jesienią.

 

O kamieniołomie Lipówka

Do 1989 roku wyrobisko „Lipówka” w Rudnikach było wykorzystywane przez Cementownię Rudniki jako źródło wapienia. Z czasem, zrekultywowana kopalnia stała się miejscem edukacji ekologicznej. W 2013 roku, dzięki współpracy Cemex Polska, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie, powstała na tym terenie ścieżka edukacyjna „Kopalnia przywrócona naturze”.

RED

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *