Zakup węgla – co musisz wiedzieć by uniknąć zostania oszukanym?


Współczesny rynek obfity jest w wiele rodzajów paliw, jakie dziś możemy wykorzystać do zapewnienia sobie i reszcie domowników pożądanego komfortu cieplnego. Wśród najpopularniejszych rodzajów opału, na wysokim miejscu wciąż plasuje się węgiel.

Gdy sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, wiele osób rozpoczyna poszukiwanie wysokogatunkowego opału w atrakcyjnej cenie – tymczasem węgiel węglowi nierówny. Inwestycja w paliwo kopalniane powinna być dokładnie przemyślana; w zależności od jakości złoża, miejsca wydobycia, a także sposobu przechowywania, węgiel w jednym składzie opału może znacząco różnić się od tego oferowanego gdzieś indziej. Wymagania klientów pozostają jednak wciąż takie same: dobra kaloryczność, wydajność, a także korzystna cena. Z myślą o wszystkich poszukujących wysokiej klasy węgla przygotowaliśmy kilka informacji na temat tego, co warto wziąć pod uwagę, wybierając opał na sezon grzewczy.

Czym powinien charakteryzować się dobry opał: krótki poradnik dla zainteresowanych

Aby można było określić opał jakościowym, powinien on spełniać kilka kluczowych kryteriów. Jego wartość opałowa powinna być naprawdę wysoka – a samo paliwo powinno generować dużą ilość ciepła na jednostkę masy. Jednocześnie warto kierować się zasadą „im niższa zawartość popiołu, tym lepiej”. Wartościowy węgiel wyróżnia się na tle innych paliw smolistą, głęboką i połyskującą czernią. Im bardziej szaroczarny surowiec, tym więcej domieszek, a co za tym idzie, tym niższa kaloryczność. Postaraj się unikać węgla o białawych paskach w bryłach, gdyż świadczą one o nadmiernej zawartości kamienia; ten zaś przekłada się na dużą ilość popiołu. Wybierając węgiel, należy także stronić od opału, który jest mokry. Przesiąknięty wilgocią surowiec nie tylko jest cięższy, a co za tym idzie droższy, lecz także o wiele mniej kaloryczny – kiepsko się pali, silniej dymi. Niestety, poziom wilgoci dość ciężko jest zmierzyć gołym okiem. Podpowiedź w tym wypadku stanowić może odczuwalnie większy ciężar bryłek. Nie warto przepłacać, pozostając na lodzie z tonami słabej jakości węgla. Aby nie narazić się na dodatkowe straty, warto przede wszystkim zestawić ze sobą oferty wybranych składów opału. Także w przypadku wyboru firmy oferującej węgiel należy wziąć pod uwagę kilka czynników, jakie powinny cechować każdego dobrego dostawcę. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Uczciwy sprzedawca to skarb! Czyli jak nawiązać współpracę korzystną dla obu stron

Godny zaufania sprzedawca to jednocześnie gwarancja wysokiej klasy opału. Dlatego, zamiast kierować się wyłącznie najniższą ceną, o wiele lepiej zdecydować się na zakup węgla z pewnego źródła, unikając w ten sposób niespodzianek w postaci niskokalorycznego, mokrego, zmieszanego opału. Starannie zweryfikuj sprzedawców w okolicy, biorąc pod uwagę rodzaj posiadanego przez nich węgla, specyfikację paliwa, a na samym końcu jego cenę. I chociaż nikt z nas nie chce przepłacać, o wiele korzystniej jest kupić wydajny węgiel w nieco wyższej cenie niż mokre bryły o wątpliwej jakości, za to dostępne w wydającej się naprawdę okazyjną cenie. Przykład zaufanej firmy niesie STACH – skład opału, w którym znaleźć można między innymi dwa rodzaje węgla: orzech i kostkę. Na swojej stronie internetowej, https://wegiel-stach.pl/wegiel-trzebnica/, sprzedawca dokładnie opisuje paliwo, jakie posiada w ofercie, tym samym umożliwiając klientom poznanie najważniejszych informacji jeszcze przed nawiązaniem kontaktu i dokonaniem transakcji. Warto brać pod uwagę sprzedawców z wieloletnim doświadczeniem, cieszących się renomą na rynku; im bardziej sprawdzona firma, tym większe prawdopodobieństwo udanego zakupu.

Materiał partnera

Podziel się:

3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *