Częstochowa na rocznicy koronacji obrazu Matki Boskiej Berdyczowskiej


Na zaproszenie Rady Miejskiej Berdyczowa oraz kustosza tamtejszego Sanktuarium Karmelitów Bosych
do Berdyczowa wyjechała delegacja Częstochowy. Pobyt od 19 do 22 lipca obfitował w wiele wydarzeń.

W składzie delegacji znaleźli się: zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak, naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej UM Agnieszka Grabińska oraz kierowniczka Referatu Przeciwdziałania Uzależnieniom w tym wydziale Barbara Pamuła-Wesołek. Częstochowianom towarzyszyła prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur.

Częstochowianie wzięli udział w odsłonięciu tablicy poświęconej partnerstwu Berdyczowa z innymi ośrodkami, a także w ceremonii złożenia kwiatów pod Pomnikiem Chwały Bohaterów Ukrainy oraz w uroczystych obradach Rady Miejskiej w miejscowym teatrze. Podczas tego posiedzenia Ryszard Stefaniak – wraz z Konsulem Generalnym RP w Winnicy – odznaczył złotym medalem orderu ,,Missio Reconciliationis” mera Berdyczowa Serhija Orliuka oraz jego zastępczynię Olenę Pietrywską. Odznaczenie to – na wniosek Ryszarda Stefaniaka – wspomnianym osobom nadało Stowarzyszenie Misja Pojednania. Strzeleckim Krzyżem Zasługi został z kolei uhonorowany zastępca mera Artur Iwanienko.

W imieniu prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka Ryszard Stefaniak przekazał też list skierowany do społeczności Berdyczowa oraz – jako wotum na obraz Matki Boskiej Berdyczowskiej – wojskowe odznaczenie wraz z dyplomem na pamiątkę walk żołnierzy polskich z bolszewikami w lipcu 1920 roku. W czasie wojny polsko-bolszewickiej to właśnie w tamtym rejonie walczył częstochowski 27. Pułk Piechoty, będący w składzie 7. Dywizji Piechoty.

Z przedstawicielami władz Berdyczowa zajmującymi się szeroko rozumianą polityką społeczną delegacja omawiała kwestie poszerzenia współpracy obu miast o zagadnienia właśnie z tego obszaru. Złożyła również krótką wizytę w XV liceum w Berdyczowie – placówce współpracującej z naszym Zespołem Szkół Ekonomicznych. Częstochowianie wysłuchali też specjalnego koncertu pod hasłem ,,Jazz Night” – był on jednym z elementów programu organizowanych tam po raz drugi Dni Kultury Europejskiej.

Berdyczów obchodzi w tym roku 268. rocznicę pierwszej koronacji obrazu Matki Boskiej Berdyczowskiej, dzięki któremu ośrodek ten ma status najważniejszego katolickiego sanktuarium maryjnego Ukrainy. Powstały w XVII wieku obraz szybko zyskał miano ,,cudownego”, dlatego papież Benedykt XIV zdecydował o jego koronacji (ofiarowując zarazem złote korony). Samego aktu dokonał 16 lipca 1756 biskup kijowski Kajetan Ignacy Sołtyk. Sto lat po tej pierwszej, wspominanej w tym roku koronacji, potrzebna była ponowna, jako że w początkach XIX wieku pierwotne korony zrabowano… Na Kresach Rzeczypospolitej dla społeczności katolickiej Sanktuarium Maryjne w Berdyczowie miało i ma takie samo znaczenie jak Ostra Brama w Wilnie czy Jasna Góra.

Delegacja Częstochowy wzięła udział w uroczystym nabożeństwie w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej – celebrował je sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Po uroczystości religijnej pozdrowienia od społeczności Częstochowy przekazano metropolicie lwowskiemu abp. Mieczysławowi Mokrzyckiemu.

Wyjazd był również okazją do krótkich odwiedzin w kilku miejscach związanych z polską kulturą i historią. Zatem już w drodze do Berdyczowa miejska delegacja zatrzymała się we Lwowie, aby zapalić znicze na Cmentarzu Orląt Lwowskich. To samo zrobiła w Żytomierzu – na grobie rodziców Ignacego Jana Paderewskiego. W drodze powrotnej natomiast częstochowianie odwiedzili grób Salomei Słowackiej – matki polskiego wieszcza – oraz Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu.

za UMCz

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *