Froterka do podłogi: dlaczego warto ją mieć?


Froterowanie podłóg (zwane również polerowaniem) poprawia ich wygląd, zabezpiecza i przedłuża żywotność. Aby nie wykonywać tej czynności ręcznie, warto sięgnąć po urządzenie, jakim jest froterka do podłogi. Dzięki niej nasze posadzki staną się gładkie i błyszczące. Kiedy warto użyć froterki?

 

Co daje froterka do podłogi?

Froterka do podłogi to urządzenie łatwe w obsłudze, pozwalające wypolerować niemalże każdą powierzchnię. Wyposażone jest w napędzane elektrycznie, obracające się pady. To one wcierają w podłogę środek pielęgnacyjny, polerując ją i nadając jej jednolitego połysku pozbawionego plam i smug. Taki sposób pielęgnacji podłóg wygładza również ich powierzchnię i usuwa zarysowania.

Regularne froterowanie posadzek ma wiele korzyści. Przede wszystkim służy zabezpieczeniu i konserwacji podłóg. Pozwala na dłużej zachować ich dobry stan i ograniczyć przedwczesne zużywanie się. W zabezpieczone posadzki trudniej też wnikają zabrudzenia, co z kolei ułatwia codzienne czyszczenie podłóg. Dzięki froterce, na przykład takiej, jaką ma w swojej ofercie Kärcher, możemy bez większego wysiłku przywrócić podłogom blask i sprawić, że będą wyglądać jak nowe.

Kiedy użyć froterki podłogowej?

Częstotliwość froterowania podłóg zależy od rodzaju posadzki, stopnia jej eksploatacji i oczekiwanego efektu. W prywatnych domach, gdzie podłogi nie są narażone na intensywnie użytkowane, czynność tą można wykonywać co kilka miesięcy. W miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak biura czy sklepy, froterowanie możemy przeprowadzać częściej (nawet co kilka tygodni).

Pora roku również odgrywa ważną rolę w planowaniu froterowania. Zimą, gdy do pomieszczeń wnoszone są woda, błoto i sól, podłogi wymagają częstszej pielęgnacji niż latem.

Froterowanie różnych posadzek

Froterka do podłogi sprawdzi się na większości twardych podłóg. Możemy wykorzystać ją na posadzkach kamiennych, parkietach (np. woskowanych lub olejowanych), na podłogach laminowanych, korkowych czy tych z PCV i linoleum. Należy jednak pamiętać, że każdy typ posadzki może wymagać zupełnie innego środka pielęgnującego. Przykładowo środek do podłóg kamiennych raczej nie przyda się do pielęgnacji podłóg drewnianych.

Pamiętajmy, że również pady polerskie muszą być dopasowane do rodzaju pielęgnowanej podłogi. Zazwyczaj różnią się od siebie twardością, grubością i gęstością materiału, z którego są wykonane. Niektóre z nich przeznaczone są do polerowania kamienia, inne do drewnianych podłóg pokrytych woskiem, a jeszcze inne znajdują zastosowanie na powierzchniach laminowanych lub na lakierowanych parkietach.

Jak używać froterki do podłóg?

Przed rozpoczęciem froterowania powinniśmy odkurzyć i umyć podłogę oraz usunąć z niej (specjalnym preparatem) poprzedni środek pielęgnacyjny. Gdy posadzka wyschnie, równomiernie rozprowadzamy na niej środek polerski (na przykład przy użyciu mopa). Po jego wyschnięciu możemy przystąpić do polerowania podłogi.

Froterki używamy idąc powoli, bez zatrzymywania się. Dłuższy postój w jednym miejscu mógłby uszkodzić posadzkę lub uniemożliwić uzyskanie równomiernego połysku na całej powierzchni podłogi. Zasada ciągłego przemieszczania się dotyczy także sytuacji, w której jakiś fragment powierzchni froterujemy kolejny raz. Dzięki temu podłoga odzyska dawny blask. Na koniec, zanim zaczniemy ustawiać na posadzce meble i chodzić po niej w butach, powinniśmy odczekać dobę.

Jaka powinna być dobra froterka do podłogi?

Jednym z kluczowych parametrów przy wyborze froterki do podłóg jest moc urządzenia i prędkość obrotowa padów. Wyższa moc pozwala na efektywniejsze polerowanie, zwłaszcza w przypadku twardych powierzchni, takich jak kamień. Prędkość obrotowa wpływa też na jakość froterowania – im wyższa, tym szybciej i dokładniej można osiągnąć pożądany efekt.

Niektóre modele froterek oferują regulację prędkości obrotowej, co pozwala na dostosowanie pracy urządzenia do rodzaju posadzki. Zwróćmy również uwagę, czy kształt głowicy polerujące pozwoli na skuteczne froterowanie podłóg w narożnikach i tuż przy ścianach. Dla wygody wybierajmy natomiast modele ze schowkiem na zapasowe pady polerskie.

 

Materiał Partnera

Podziel się:

3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *