Na murach Szkoły Podstawowej nr 11 w Gnaszynie powstał mural z motywem nawiązującym do RKS Raków. To praca licencjacka Krystiana Nalewajki z Katedry Malarstwa Uniwersytetu Jana Długosza.
Na murach Szkoły Podstawowej nr 11 w Gnaszynie powstał mural z motywem nawiązującym do RKS Raków. To praca licencjacka Krystiana Nalewajki z Katedry Malarstwa Uniwersytetu Jana Długosza. Młody artysta pracował pod kierunkiem prof. Jarosława Kweclicha oraz mgr. Tadeusza Koseli. Na muralu widać m.in. rycerza z czerwono-niebieską tarczą – figurę świetnie znaną społeczności kibicowskiej częstochowskiego klubu.
,,Jedenastka” w Gnaszynie nie jest pierwszą częstochowską szkołą z taką ,,cechą szczególną” na swoich murach. W 2019 roku na budynku Zespołu Szkół Technicznych odsłonięto malowidło nawiązujące do zawodowych praktyk, które młodzież tej szkoły odbywa w krajach Unii Europejskiej. Autorką projektu, w którym można się dopatrzyć inspiracji freskiem Michała Anioła, była Katarzyna Sławik, uczennica ZST. W VIII Liceum Ogólnokształcącym Samorządowym widać wizerunki dwóch sów – jednej wewnątrz, drugiej na zewnątrz. Są też wielkie, kolorowe skrzydła. Autorem ściennych malowideł w tej szkole jest Michał Błach – częstochowski artysta stosujący technikę klasycznego graffiti (bez szablonów). Od 2022 roku duży portret Gabriela Narutowicza widzi każdy, kto przechodzi obok Szkoły Podstawowej nr 22 w parku przy ul. Żabiej na Starym Mieście. Oblicze pierwszego prezydenta odrodzonej RP – a zarazem patrona SP nr 22 – także wyszło spod ręki Michała Błacha. W taki sposób szkoła uczciła polityka w stulecie jego śmierci z ręki zamachowca.
Dodajmy, że w Częstochowie są także murale autorstwa znanego malarza Tomasza Sętowskiego. Wieża Babel na budynku przy ul. Dąbrowskiego i Zegarmistrz czasu przy ul. Wolności tuż obok dworca głównego PKP