21 lutego w siedzibie Polskiego Radia Katowice odbędzie się prapremiera najnowszej płyty pt. “Pieśń o Ojczyźnie – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”. Soliści, chór i orkiestra Zespołu „Śląsk” wykonają kolekcję najbardziej znanych i najpiękniejszych pieśni patriotycznych, które w narodowej tradycji towarzyszą uroczystościom państwowym, wojskowym oraz rocznicom najważniejszych wydarzeń historycznych. Płyta jest hołdem Zespołu „Śląsk” dla Ojczyzny w 100-lecie polskiej Niepodległości.
Na płycie znalazły się m.in. polskie pieśni hymniczne, a także pieśni wojenne, żołnierskie i partyzanckie. Popularne pieśni znane z wielu koncertów okolicznościowych, w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” zwracają uwagę nowym brzmieniem i niepowtarzalnym kunsztem wykonania. Każdy z tych utworów, w opracowaniach muzycznych specjalnie na potrzeby składu artystycznego Zespołu, zyskuje unikatową, imponującą aranżację. 100-lecie Niepodległości to okazja, która wymaga godnej oprawy muzycznej. „Śląsk” przygotował więc zbiór, który wzbudza uczucia patriotyczne, pielęgnuje pamięć o bohaterstwie i jest odwołaniem do heroizmu polskiego oręża.
Płytę otwiera najważniejsza pieśń każdego Polaka – „Mazurek Dąbrowskiego”. Dalej usłyszymy m.in. pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego „My, Pierwsza Brygada” w wyjątkowym opracowaniu Stanisława Hadyny, „Hymn Armii Hallera” czy „Hymn Armii Krajowej” opracowane na chór i orkiestrę Zespołu „Śląsk” przez Krzysztofa Dziewięckiego. Bliskie sercom Polaków, popularne piosenki: „Ułan i dziewczyna”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Pieśń o Ojczyźnie”, „Czerwone maki na Monte Cassino” czy „Rozszumiały się wierzby płaczące” – zachwycają chóralnym wykonaniem. W kolekcji pieśni patriotycznych zabrzmią także najbardziej popularne utwory z okresu Powstania Warszawskiego. W repertuarze Zespołu „Śląsk” pojawiły się już w 2013 roku, z okazji uroczystości 70-lecia sformowania Batalionu AK „Zośka”. W specjalnych opracowaniach Krzysztofa Dziewięckiego i Mirosława Macieja Banacha na chór i orkiestrę Zespołu usłyszymy: „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michla”, „Zośka”, „Szturmówka”, „Hej chłopcy, bagnet na broń” i „Marsz Mokotowa”. W programie Zespołu od 65 lat związanego ze Śląskiem, nie mogło zabraknąć pieśni towarzyszących powstańczym zrywom tego regionu, są wśród nich m.in.: „Idą Powstańcy”, „Ej, dostone żytko”, „Rota Śląska”. Podkreśleniem doniosłej atmosfery każdej patriotycznej uroczystości będzie finałowe „Boże coś Polskę”.
„Są w tych utworach wszystkie barwy patriotyzmu: męstwo, cierpienie i wiara. W trudach walki czy w glorii chwały – muzyka zawsze łączyła. Oddając w Państwa ręce płytę z okazji 100-lecia Niepodległości Polski pragniemy przywołać pamięć o bohaterstwie, wzruszyć i pobudzić do doskonalszego odczuwania historii. Ten album to próba wyśpiewania przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” muzycznego obrazu polskiej niepodległości. Nasza przysięga pamięci” – napisał w słowie wstępnym na płytę „Pieśń
o Ojczyźnie” Dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak.
Z okazji 76. rocznicy powstania Armii Krajowej (przypadającej 14 lutego) oraz obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, koncerty promujące płytę odbędą się także w siedzibie Zespołu „Śląsk” w Koszęcinie (27 lutego – koncert otwarty, ilość miejsc ograniczona) oraz w Warszawie (28 lutego – koncert zamknięty).
Płyta “Pieśń o Ojczyźnie – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” na 100-lecie Odzyskania Niepodległości” będzie wkrótce dostępna w oficjalnym sklepie internetowym Zespołu www.sklep.zespolslask.pl oraz na stoisku z wydawnictwami Zespołu „Śląsk” podczas koncertów w całej Polsce.
R