W Roku Jubileuszowym 300. rocznicy Koronacji Cudownego Obrazu Matki Boże na Jasnej Górze w zabytkowej Sali Rycerskiej odbył się finał konkursu „Jasna Góra wpisana w dzieje Narodu. 300.rocznica koronacji” połączona z prezentacją sukienek dla Matki Bożej wykonanych przez dzieci z całej Polski.
Konkurs „Jasna Góra wpisana w dzieje Narodu. 300.rocznica koronacji” przebiegał w dwóch etapach. Zadaniem jego uczestników (uczniów klas IV-VI szkół woj. śląskiego) było przygotowanie 3-minutowej prezentacji multimedialnej. Nadesłano ponad 50 prac. W finale, który był okazją do sprawdzenia nie tylko wiedzy historycznej czy polonistycznej, ale także zdolności artystycznych a nawet sprawnościowych, zmierzło się pięć drużyn reprezentujących szkoły woj. śląskiego: Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Będzinie, Szkoła Podstawowa w Bojszowach, Szkoła Podstawowa nr 5 w Zawierciu, Szkoła nr 52 w Częstochowie i Szkoła Podstawowa nr 1 w Szczekocinach. Zwycięzcami zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Dąbiu. Drugie miejsce w konkursie zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bojszowach. Trzecie zajął zespół uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 52 w Częstochowie.
Finał obserwowali: Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty; Alicja Janowska, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie; o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów; o. Tomasz Tlałka i o. Michał Legan, a także Alina Kostęska, dyrektor Oddziału Okręgowego w Opolu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
– Zakończenie tego konkursu, który ma swój finał w Sali Rycerskiej, jest jednym z elementów świętowania Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej, która miała miejsce w 1717 r., ale jest to jeden z wielu konkursów, którymi chcemy przybliżać Jasną Górę, historię Jasnej Góry, historię Cudownego Obrazu młodzieży, dzieciom. Pragniemy także w ten sposób zaprosić młodzież do Matki Bożej, by przez pogłębianie wiedzy maryjnej, historii Jasnej Góry zobaczyli, jakim skarbem jest to miejsce dla wszystkich Polaków – wyjaśnia o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. – Konkurs na Jasnej Górze to okazja aby ukształtować w młodym pokoleniu świadomość chrześcijańskich wartości obecnych w naszej narodowej kulturze” – dodaje Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty.
W kończącym się roku szkolnym na Jasnej Górze miało miejsce wiele wydarzeń związanych z Jubileuszem 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej, m.in. Ogólnopolski Festiwal Twórczości Dzieci i Młodzieży „Maryja Królowa Polski.
Organizatorami konkursu „Jasna Góra wpisana w dzieje Narodu. 300. rocznica koronacji” są: Klasztor Jasnogórski, Zakon Paulinów, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.
UG