6 maja – Światowy Dzień Astmy


Kaszel, świszczący oddech i uczucie duszności – to mogą być objawy astmy. Z okazji Światowego Dnia Astmy, obchodzonego w tym roku 6 maja, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP, zachęca wszystkich, którym dokuczają tego typu dolegliwości, do odbycia konsultacji z lekarzem, badania spirometrycznego i rozpoczęcia skutecznej terapii.

Szacuje się, że astma dotyka ponad 4 miliony Polaków. Niestety, aż połowa chorych nie ma postawionego rozpoznania i – mimo ewidentnych objawów – nie zdaje sobie sprawy z tego, że powinna poddać się leczeniu. Astma nadal bywa błędnie diagnozowana jako infekcja górnych dróg oddechowych i niewłaściwie leczona np. antybiotykami. Poza tym, wielu chorym trudno jest przyjąć do wiadomości, że nękające ich jedynie epizodycznie duszności czy kaszel to właśnie astma – choroba „poważna i na całe życie”. Tymczasem obok ciężkich postaci astmy, występują też i takie, w których ataki następują jedynie w kontakcie z alergenem, co w praktyce oznacza, że symptomy pojawiają się tylko w ciągu kilku tygodni w roku. Pacjentom wydaje się czasem, że skoro objawy ustępują, to prawdopodobnie lekarz postawił złą diagnozę i nie jest to astma, lub też że choroba została wyleczona. W obu przypadkach chorzy zaprzestają przyjmowania leków – ze szkodą dla swojego zdrowia.
Poważnym problemem w leczeniu astmy pozostaje przestrzeganie zaleceń terapeutycznych (compliance). Większość leków przeciwastmatycznych przyjmuje się w formie wziewnej. Zażycie leku wymaga od pacjenta pewnego wysiłku i precyzji: skoordynowania momentu wdechu i uwolnienia z inhalatora określonej dawki preparatu. Niektórym osobom, zwłaszcza starszym, sprawia to trudność. Badania nad compliance dowodzą również, że im mniej dawek leku musimy zażyć w ciągu dnia, tym większe prawdopodobieństwo, że o żadnej nie zapomnimy. W przypadku chorych z ciężkimi postaciami astmy, u których często dochodzi do pogorszenia stanu i konieczności wielotygodniowego leczenia w szpitalu, szansą na powrót do normalnego życia jest terapia biologiczna.

Do prowadzenia skutecznej terapii niezbędna jest także samodzielna ocena astmy. W internecie na stronie www.astma-alergia-pochp.pl odnajdziemy Test Kontroli Astmy ACT umożliwiający m.in. ocenę nasilenia objawów i pozwalający nie tylko na bieżące monitorowanie astmy, ale również na przygotowanie raportów dotyczących samopoczucia pacjenta na przestrzeni kilku tygodni. Na ich podstawie lekarz prowadzący może dokonać oceny skuteczności terapii i zmodyfikować ją stosownie do potrzeb chorego.
Astma jest chorobą przewlekłą, ale dzięki dobrze prowadzonej terapii pacjent ma szansę zapobiegać nie tylko jej zaostrzeniom, lecz również ewentualnym późniejszym powikłaniom, takim jak choroby układu sercowo-naczyniowego.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *