40. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi na Służewcu w Warszawie


– Konie powinny nas łączyć, a nie dzielić. Polacy kochają konie, a historia koni nierozerwalnie związana jest z historią Polski – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas czterdziestego, jubileuszowego Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. W uroczystości wziął udział także wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński.

W tym roku, w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ten pokaz po raz pierwszy odbywał się w Warszawie na terenie Toru Wyścigów Konnych na Służewcu, w dniach 10-12 sierpnia. Minister Ardanowski przypomniał, że koń jest nierozerwalnie wpisany w dzieje naszej historii, walcząc u boku polskiego rycerza i żołnierza w najważniejszych, zwycięskich bitwach – w czasie potopu szwedzkiego, w wiktorii wiedeńskiej oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Podkreślił jednocześnie, że koń jest też symbolem polskiego rolnictwa, choć dzisiaj postęp technologiczny tę rolę konia zmienił i bardziej jest on wykorzystywany w agroturystyce czy hipoterapii. Minister Ardanowski zapowiedział powstanie specjalnej rady, mającej wesprzeć ministerstwo w stworzeniu programu i zakresu działań, aby jak najpełniej wykorzystać „zbiorową mądrość dla polskiej wsi, dla polskiego rolnictwa, dla naszego narodu, dla jego wspólnoty, dla dobra Polski”.
Nowa rada ma być stosunkowo nieliczna. Minister poprosił o wsparcie swoją wiedzą: przewodniczącego Polskiego Związku Hodowców Koni Pawła Mazurka, dyrektora Stadniny Ogierów w Gnieźnie Andrzeja Matławskiego, prezesa Stadniny Koni Nowe Jankowice Andrzeja Mandeckiego, prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Tomasza Chalimoniuka, oraz Jerzego Białoboka, byłego prezesa stadniny koni arabskich w Michałowie i Annę Stojanowską, która w Agencji Nieruchomości Rolnych nadzorowała hodowlę koni arabskich.
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że rozwój hodowli i całej branży z tym związanej wpisuje się w Plan dla wsi przedstawiony przez premiera Mateusza Morawieckiego.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *