30-lecie pracy twórczej Aleksandry Kotarskiej


We wtorek 17 września br. w Muzeum odbył się wernisaż z okazji 30-lecia pracy twórczej Aleksandry Kotarskiej. Wydarzenie zgromadziło niespełna setkę zainteresowanych osób. Ciekawostką była towarzysząca wernisażowi recytacja wierszy artystki w wykonaniu Wioletty Mietelskiej – o fakcie pisania tych form literackich dotąd prawie nikt nie wiedział, nawet spośród najbliższych malarce osób. Program imprezy zawierał też występ wokalny siostry malarki – Magdaleny Kotarskiej z fortepianowym akompaniamentem Jana Mroczka.

 

 

 

„Jestem troszkę podekscytowana i przejęta, bo nie wiem kiedy to 30 lat minęło (śmiech). Wydaje mi się, że to naprawdę jest chwila, a to jednak 30 lat, to dużo” – powiedziała tuż przed wernisażem Aleksandra Kotarska. „Jest to pewien etap. Mogę powiedzieć że to wszystko się po drodze zmieniało, ale generalnie doszłam do takiego momentu, kiedy znalazłam swoją drogę i moją ulubiona techniką stała się technika suchej pasteli, głównie w obrębach architektonicznych. Jest to takie metaforyczne przenikanie do przestrzeni, co widać na wystawie w wielu pracach. Są to głównie miejsca związane z Częstochową, która stała mi się bardzo bliska. Jest inspiracją, jest jakimś poszukiwaniem, odkrywaniem…” – dodała.

 

 

 

Artystka urodziła się w Krzepicach, mieszka i pracuje w Częstochowie. W 1995 r. ukończyła studia na Wydziale Wychowania Artystycznego ówczesnej Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Pracuje w Publicznej Szkole Podstawowej im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie.

 

 

 

Magdalena Kotarska uważana jest za jeden z najlepszych polskich sopranów. Ukończyła studia na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie oraz Łódzkiej Akademii Muzycznej im. K. i G. Bacewiczów. Swój wokalny kunszt doskonaliła u najwybitniejszych polskich artystów i pedagogów: Maestry Teresy Żylis-Gara – uczestnicząc w mistrzowskich kursach wokalnych, Maestro Wiesława Ochmana i Stefanii Toczyskiej jako uczestnik I Europejskiej Akademii Sztuki Wokalnej przy Operze Bytomskiej.

 

 

 

Jan Mroczek jest organistą i pedagogiem w częstochowskim Zespole Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego. Wioletta Mietelska jest polonistką, pracuje w Publicznej Szkole Podstawowej im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie. Współorganizatorem wystawy jest Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Częstochowskiego, który firmuje katalogowi wystawy. Dostępna ona jest dla odwiedzających do 16 października 2024 r.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *