28. Festiwal ,,Gaude Mater”


W programie trwającego od 1 do 7 maja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej znajdzie się m.in. muzyka dawna, organowa, chóralna i gospel. Impreza wraca do swojej pierwotnej formuły – koncerty odbędą się wyłącznie w Częstochowie, a organizacją zajmuje się Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”.

Organizatorom zależy na tym, aby nadać tegorocznej edycji charakter interdyscyplinarny. Dlatego w programie – oprócz koncertów – znajdą się także wystawy malarstwa i fotografii.

Zgodnie z tradycją festiwalu, koncert inauguracyjny odbędzie się w bazylice jasnogórskiej, w której 1 maja o godz. 18.00 muzykę ze zbiorów klasztoru zagra „La Tempesta”, jeden z czołowych polskich zespołów wykonujących muzykę dawną. Później festiwalowe wydarzenia będą gościć w siedzibie Ośrodka Promocji Kultury ,,Gaude Mater”, MDK-u, Filharmonii Częstochowskiej, a także w kościołach – ewangelicko-augsburskim, rektorackim oraz kościele Wyższego Seminarium Duchownego.

Spektrum gatunkowe tegorocznej edycji obejmie muzykę organową, chóralną czy gospel. Gratką będzie z pewnością prapremierowy koncert zespołu prof. Marii Pomianowskiej, specjalizującej się w wykorzystywaniu etnicznego instrumentarium. Innym mocnym punktem programu będą choćby wspólne improwizacje na temat pieśni maryjnych w wykonaniu organisty Bogusława Grabowskiego i znanego m.in. z zespołu ,,Miłość” saksofonisty Macieja Sikały. Warto wspomnieć także o recitalu Karoliny Cichej, wokalistki i multiinstrumentalistki, którą Tomasz Budzyński z zespołu ,,Armia” określił ,,talentem na miarę Ewy Demarczyk”. Poza wykonawcami z Polski, usłyszymy muzyków z Wielkiej Brytanii, Ukrainy czy Izraela. Podczas koncertu zamykającego festiwal, 7 maja o godz. 19.00 w Filharmonii Częstochowskiej oratorium ,,Mesjasz” Händla wykona chór i orkiestra Filharmonii wraz z solistami.

Wśród pozamuzycznych wydarzeń festiwalu znalazła się prezentacja malarstwa częstochowskiego artysty Jarosława Kweclicha, a także wystawia prac częstochowskich fotografików – Jarosława Dumańskiego i Cezarego Miłosia.

Organizatorzy liczą na to, że tak urozmaicone propozycje – wykraczające poza i tak bardzo różnorodne koncerty – zachęcą do udziału w festiwalu jak najszerszą publiczność, zdobywając dla niego nowe grono uczestniczek i uczestników.

Bilety są do nabycia w siedzibie OPK przy ul. Dąbrowskiego 1. Wejściówki na „Koncert Muzyki Synagogalnej” dostępne są także w kasie Filharmonii, bo właśnie w gmachu przy ul. Wilsona 16 odbędzie się to wydarzenie.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *