Waldemar M. Gaiński urodził się 16 sierpnia 1952 w Wołominie, zmarł 3 lutego 2011 w szpitalu na Zawodziu w Częstochowie. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1986 r. był związany z Częstochową, a przez wiele lat współpracował z Redakcją ,,Gazety Częstochowskiej”.
![](https://gazetacz.com.pl/wp-content/uploads/2025/02/gainski-1.jpg)
Waldemar Gaiński w latach 70. XX w. był znaną postacią warszawskiego Koła Młodych przy ZLP, w XXI w. także SPP, a większą część dorosłego życia spędził w Częstochowie. Zdobywał nagrody i wyróżnienia w piętnastu ogólnopolskich konkursach poetyckich i Międzynarodowym Konkursie im. Marka Hłaski w Wiedniu w 1991 r. Jego wiersze opublikowano w czterech ogólnopolskich antologiach i tłumaczono na rosyjski, czeski, serbsko‑chorwacki, węgierski i angielski. Debiutował na łamach „Nowego Wyrazu” w 1974 r. Wiersze, prozę, recenzje i krytykę literacką publikował na łamach pism: „Autograf ”, „Dekada Literacka”, „Dyskurs”, „Dziennik Częstochowski – 24 godziny”, „Gazeta Częstochowska”, „Integracje”, „Kultura”, „Litteraria”, „Miesięcznik Literacki”, „Młoda Sztuka”, „Nowy Wyraz”, „Nurt”, „Opinia”, „Poezja”, „Radar”, „Syrenka”, „Więź”, a także na antenie Polskiego i Czeskiego Radia. Był też autorem telewizyjnego widowiska poetyckiego pt. „Miasto” w reżyserii Jacka M. Hohensee. Autor tomików: „Poemat uliczny” (1977), „Asfaltowy blues” (1981), „Rocznik pięćdziesiąty drugi” (1988) oraz „Miasto już przestało boleć” (1997). Był laureatem Nagrody Prezydenta Częstochowy w 1997 r.
Waldemar był postacią nietuzinkową, wielką osobowością sceny literackiej, o lekkim, niebanalnym piórze. Wulkanem energii i twórcą o szerokich horyzontach, który nie bał się – nawet mocnych słowach – podzielić się swoimi często bezkompromisowymi opiniami.
Niech spoczywa w spokoju!
2 komentarzy
Szkoda,Człowieka,zwłaszcza,że,nie,miał,łatwego,życia.A,i,po,śmierci,nie,było,lepiej.Dobrze,że,w,Redakcji,Państwo,pamiętacie.
Drogi kolego, odpoczywaj w Pokoju. Będziesz zawsze w naszej pamięci.