Fundacja Oczami Brata z Funduszy Europejskich pozyskała 10 milionów złotych na swoją działalność – poinformował podczas konferencji prasowej w czwartek 26 września prezes Fundacji Paweł Bilski. Konferencja odbyła się w klubokawiarni „Alternatywa 21” prowadzonej przez Fundację, w której zatrudnienie znajduje 20 podopiecznych. Podana kwota pozwoli realizować działania Fundacji, obchodzącej w tym roku dziesięciolecie swojego istnienia, przez najbliższe cztery lata.
Na początku prezes Bilski przedstawił najważniejsze inicjatywy Fundacji podjęte w przeciągu minionych 10 lat oraz „drogę do samodzielności”, którą Fundacja prowadzi swoich podopiecznych – osób z niepełnosprawnością, także intelektualną – uczestników organizowanych warsztatów terapii zajęciowej. „Nasi uczestnicy przychodzą do nas głównie po szkole do placówek dziennych. Są to warsztaty terapii zajęciowej czy też otwarty w tym roku zakład aktywności zawodowej. Jeżeli już się czegoś nauczymy, na przykład robienia takiej pysznej kawy, to mamy tutaj przykład naszej kelnerki, która przygotowuje posiłki. I tutaj ci ludzie pracują.” – objaśnił Paweł Bilski. „Mamy też domy Fundacji Oczami Brata, które zbudowaliśmy, za chwilę ruszamy ze spektaklami i tam też nasi uczestnicy pracują: obsługują bibliotekę, mediatekę, pracują w portierni, jako pracownicy administracji, mimo swoich niepełnosprawności. Jak już nauczyliśmy się czegoś, zarabiamy, mamy pieniądze, myślimy o samodzielnym życiu. Ale o samodzielnym życiu nie da się myśleć nie mając mieszkania. Dlatego takie mieszkania prowadzimy, już od paru lat w ramach działań Fundacji w Częstochowie, ale też planujemy kolejne” – dodał. Następnie wspomniał o osobach, które nie są zdolne do samodzielnego mieszkania – dla nich stworzony został dla celów całodobowej opieki rodzinny dom pomocy.
Poproszona o zabranie głosu Maria Gałuszka, mama Michała Gałuszki, jednego z podopiecznych Fundacji, podzieliła się własnym doświadczeniem. Dzięki Fundacji jej syn mógł jakiś czas spędzić w ośrodku opieki wytchnieniowej, dzięki czemu ona sama mogła zregenerować się i odzyskać siły nadwyrężone wskutek wcześniejszego wypadku i złamania nogi. „Moim zdaniem Fundacja zrobiła świetną robotę. Założyła bardzo dobrą placówkę. Na pewno podstawą są ludzie oddani tej pracy, życzliwi dla niepełnosprawnych, którzy traktują ich jak osoby potrzebujące” – powiedziała podczas konferencji. Wspomniała też że samego Pawła Bilskiego zna bardzo długo, ponieważ utrzymywała bliskie kontakty z jego rodzicami. „Charyzmatyczny człowiek, który ma serce i daj mu Boże żeby miał też siły i energię aby to ciągnąć” – dodała o prezesie.
„Siła się bierze chociażby z postępów naszej pracy, naszych uczestników i efektów, jakie zauważamy” – skomentował prezes Bilski. Michał Gałuszka, zabierając głos mówił głównie o teatrze Oczami Brata, w którym gra rozmaite role, o satysfakcji, jaką mu to przynosi i o wspaniałych ludziach, których dzięki tej działalności spotyka i poznaje: „wszystko mi się podoba, twarze nowe, uśmiechy na twarzach młodych dziewczyn”. Opowiedział też że lubi współpracę z aktorką Agatą Hutyrą, którą bardzo lubi i podziwia.
Paweł Bilski z dużą dozą humoru opowiedział o swoim pierwszym spotkaniu z Michałem przed laty. Jako wolontariusz czekał na niego na przystanku autobusowym, który wtedy znajdował się przy Pl. Biegańskiego. Michał miał tam wysiąść z autobusu, ale ponieważ nie wysiadł, obecny prezes stanął przed autobusem i nie pozwolił kierowcy odjechać, dopóki Michał nie zorientował się, że to tu ma opuścić autobus.
Maria Gałuszka podkreśliła jeszcze jaki ogromny postęp dzięki Fundacji zrobił 39-letni obecnie Michał. Jako przykład podała, że kiedyś nie mógł samodzielnie poruszać się po Częstochowie, mylił kościół pw. Św. Zygmunta z katedrą, obecnie może sam dojeżdżać na zajęcia środkami komunikacji publicznej.
Prezes Bilski podkreślił, że działania Fundacji realizowane są przez liczny sztab pracowników i współpracowników. Pokazując makiety dwóch domów stojące przed nim zapowiedział zbudowanie kolejnych dwóch domów dla osób niepełnosprawnych. Przedsięwzięcie według przyjętych założeń powinno zostać zakończone w przeciągu czterech lat, a koszt szacuje się na ok. 7,5 mln zł. Mimochodem dodał jeszcze, że w najbliższych planach ma uruchomienie kolejnego mieszkania lub domu „szkoleniowego”, w którym osoby niepełnosprawne mogły by przygotowywać się do samodzielnego życia.
Na koniec konferencji zostawił do zakomunikowania najważniejszą „wiadomość dnia”. Fundacja przez niego kierowana otrzymała z Funduszy Europejskich wsparcie w wysokości 10 milionów złotych na działalność, co pozwoli ją kontynuować bez przeszkód przez najbliższe cztery lata. W efektowny sposób ośmioro uczestników warsztatów Fundacji stanęło obok siebie, każdy z nich trzymał jedną cyfrę z liczby 10 000 000 aby lepiej zobrazować jak dużą kwotą Fundacja od tej pory może dysponować. Przy okazji wspomniał, że tego samego dnia rano podczas sesji Rady Miasta Częstochowy poinformował radnych, że Fundacja nie będzie już potrzebowała wsparcia finansowego ze strony miasta.
Fundacja założona została w roku 2014 przez Pawła Bilskiego po śmierci jego niepełnosprawnego brata Karola. Misją organizacji jest patrzenie na świat “oczami brata”, co ma być rozumiane jako patrzenie “oczami osób z niepełnosprawnością”. W 2023 Fundacja otrzymała prestiżową nagrodę Złoty BohaterON im. Powstańców Warszawskich w kategorii “organizacja non-profit”. Założyciel i prezes Fundacji w tym samym roku został uhonorowany nagrodą Prezydenta RP Andrzeja Dudy „Dla Dobra Wspólnego” w kategorii człowiek.
Fundacja realizuje autorski program dochodzenia do samodzielności osób z niepełnosprawnością poprzez prowadzenie m.in. Warsztatu Terapii Zajęciowej, Warsztatu Terapii Artystycznej, mieszkania, w tym wspomaganego oraz chroniono-treningowego dla dorosłych osób z niepełnosprawnością. Założyła także Spółdzielnię Socjalną, która prowadzi klubokawiarnię Alternatywa 21 oraz kawiarnię Alternatywa 21, w której zatrudnione są osoby niepełnosprawne Realizuje ponadto szereg działań animacyjnych i wspierających społeczność lokalną.
Maciej Świerzy
1 komentarz
Wszystko,pięknie,ale,tu,jasno,widać,że,chodzi,o,pieniądze.Jak,zwykle,i,oby,nie,tylko…