- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

ZAPISANI W PAMIĘCI

16. marca 1936 r.
Urodził się w Częstochowie Wojciech Łukaszewski, znany i ceniony kompozytor, pedagog, krytyk muzyczny. Był synem Antoniego i Heleny z Michalskich.
W latach 1960 – 1965 studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem Tadeusza Szeligowskiego i Tadeusza Paciorkiewicza. Po ukończeniu studiów wyjechał na stypendium do Paryża. W 1968 roku powrócił do Częstochowy i podjął pracę w Szkole Muzycznej, a w 1971 roku został jej dyrektorem. Wojciech Łukaszewski był współzałożycielem Częstochowskiego Towarzystwa Muzycznego oraz znanym publicystą muzycznym. Współpracował z redakcjami: “Życia Częstochowy”, “Gazety Częstochowskiej”, “Ruchu Muzycznego”. Utwory kompozytora prezentowane były na festiwalach krajowych i zagranicznych. Pozostawił po sobie symfonie kameralne, chóralne, zbiór pieśni solowych. Za działalność pedagogiczną i kompozytorską, Łukaszewski otrzymał liczne nagrody i odznaczenia państwowe.
Zmarł 13. kwietnia 1978 roku w wieku 42 lat. Spoczął na cmentarzu Kule w Częstochowie.

W MARCU ODESZLI

6. marca 1950 r.
Zmarł Franciszek Alfons Jędrzejewski, pisarz historyczny, paulin.
Urodził się 30. listopada 1865 roku w Kowalu koło Włocławka. Był synem Jana i Apolnii z Bojakowskich. W 1891 roku wstąpił do zakonu paulinów w Częstochowie, a cztery lata później otrzymał święcenia. Od 1923 roku przebywał w Rzymie. Do kraju powrócił w 1929 roku i osiadł na Jasnej Górze w Częstochowie, gdzie założył schronisko dla starców i młodzieży.
Franciszek Jędrzejewski interesował się historią i wydał drukiem kilka ważnych prac historycznych m.in.: ” Historia miasta Kowala”, “Historia zakonu Paulinów”, “Historia klasztoru i cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej”. Publikacje Jędrzejewskiego zostały wyróżnione przez francuską Akademię Historyczno-Heraldyczną.
Zmarł w Częstochowie w wieku 85 lat.

6. marca 1997 r.
W wypadku samochodowym zginął Marian Michalik, malarz, grafik.
Urodził się 19 czerwca 1943 roku w Zabrzu. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie. Po ukończeniu szkoły zajmował się grafiką użytkową, a następnie malarstwem sztalugowym. W 1979 roku został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, a kilka lat później członkiem Europejskiej Akademii Sztuki, Nauki i Literatury w Paryżu.
Artysta swe prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Niemczech, Austrii, Szwecji, Japonii, Stanach Zjednoczonych.
W 1996 roku Marian Michalik został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Częstochowy w dziedzinie kultury.

Opracowała

Barbara Szymańska

Podziel się: