- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Zaczarowany świat ażurów w ROK-u

Obecny na wernisażu naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta Częstochowy Ireneusz Kozera, podkreślił wagę ekspozycji. – Polska kultura ludowa wzbudza uznanie w Europie i na świecie. Powinniśmy bardziej szczycić się jej dorobkiem, bo są to nasze korzenie. Dlatego tak ważna jest wystawa przygotowana przez ROK – zauważa I. Kozera.

Beata Legierska i Irena Kawulok sztuki koronkarstwa (heklowania, jak mówią górale) uczyły się od dzieciństwa. Obie przyznają, że jest to ich pasja i jednocześnie źródło utrzymania. Beata Legierska, od 2002 roku członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych, posiada dyplom ukończenia warsztatów organizowanych przez UNESCO w Rumunii w 2003 roku. Zajęła I miejsce w Konkursie na koronkę koniakowską i haft krzyżykowy zorganizowanym w 2001 roku w Bielsku-Białej. Otrzymała I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Ludowej „A to Polska właśnie”, zorganizowanym w Lublinie w 2004 roku, konkursie na najładniejszą koniakowska koronkę. Zdobyła Grand Prix podczas IV Europejskiego Konkursu Sztuki Ludowej „Z nitki i gliny” w Częstochowie w 2009 roku.
W domu ma zbiór koronek, począwszy od najstarszych wzorów, opracowała także wzornik, w którym zestawione są obok siebie najstarsze motywy i nowe, z ich nazwami gwarowymi. Prowadzi warsztaty i zajęcia z młodzieżą, podczas których nie tylko uczy heklowania, ale także przekazuje wiedzę o historii koronki. – Wzory wymyślam sama. Heklowanie koronki-serwety na niewielki stolik trwa cztery miesiące. Szydełkuję ją od 4 do 6 godzin dziennie – mówi Beata Legierska.

r

Podziel się: