- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

XVI EDYCJA PIKNIKU ARTYSTYCZNEGO „ŚWIĘTO ŚLĄSKA”

Przez kilkanaście lat historii Święta Śląska, Zespół zdążył przyzwyczaić publiczność do wysokiego poziomu artystycznego imprezy. Zakończenie kolejnego sezonu i rocznica urodzin „Śląska” to doskonała okazja do wspólnej, rodzinnej zabawy w odnowionym zespole pałacowo – parkowym w Koszęcinie – siedzibie Zespołu „Śląsk”. Na tegoroczną edycję imprezy, połączoną z otwarciem zrewitalizowanej siedziby, Zespół „Śląsk” zaprasza do Koszęcina od 27 do 29 czerwca.

„Śląsk” zaprosił na swoje urodziny znakomitych gości, którzy wystąpią na plenerowej scenie w koszęcińskim parku oraz podczas licznych imprez towarzyszących Z okazji „Święta Śląska” siedzibę Zespołu wypełnią: muzyka, teatr, taniec, śpiew i kabaret.

Dzień pierwszy – 27 czerwca

Już w piątkowy wieczór zapraszamy do Koszęcina na inaugurację projektu pn. Platforma Artystyczna „Wehikuł Sztuki”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To inicjatywa, której celem jest zaprezentowanie najwybitniejszych osiągnięć artystycznych polskich teatrów dramatycznych, teatrów tańca – tych klasycznych w formie, jak i teatrów prezentujących alternatywne formy wypowiedzi artystycznej z wykorzystaniem współczesnej techniki i nowoczesnych form scenicznych. W ramach projektu przez trzy dni zapraszamy publiczność na wyjątkowe spektakle, wstęp na wszystkie z nich jest wolny:
– 27 czerwca, godz. 19:00 – Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach- „Mayday” – scena plenerowa w siedzibie Zespołu „Śląsk”.
– 28 czerwca, godz. 22:00 – „Ballo d’Amore” Balet Dworski „Cracovia Danza” – dziedziniec i scena plenerowa. w siedzibie Zespołu „Śląsk”.
– 28 czerwca, godz. 22:00 – „e/motion” Krakowska Akademia Tańca – dziedziniec i scena plenerowa.
– 29 czerwca, godz.16:00 – „Kilku Ekscentryków i Słoooń” – Teatr Klinika Lalek w Wolimierzu – dziedziniec i scena plenerowa w siedzibie Zespołu „Śląsk”.
Miłośników muzyki organowej z pewnością zainteresuje koncert Huberta Marona,
z towarzyszeniem chóru chłopięcego „Śląskie Słowiki” – Kameralna Sala Koncertowa w Kaplicy Pałacowej (godz. 18:00). W Klubie Muzycznym GAMA – Dom Pracy Twórczej, odbędzie się
z kolei koncert jazzowy Adam Taubitz Fusion Band (godz. 21:00)
Dzień drugi i trzeci – 28 i 29 czerwca

Gwiazdą programu tegorocznego Święta Śląska będą dwa największe zespoły pieśni i tańca w Polsce – „Śląsk” i „Mazowsze”. Na galowy, plenerowy koncerty Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zapraszamy w sobotę, 28 czerwca o godz. 20:00. Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” wystąpi na scenie głównej w niedzielę, 29 czerwca, godz. 20:00. Nie zabraknie także wielkich gwiazd polskiego kabaretu: Joanny Bartel (sobota, godz. 15:00), grupy Paranienormalni (sobota, 17:30) i Marcina Dańca (niedziela, 15:00). Wszyscy, którzy potrafią i lubią opowiadać dowcipy będą mogli zaprezentować się na kabaretowej scenie osobiście, w ramach konkursu na mistrza śląskich kawałów pod kierunkiem Joanny Bartel. W sobotni wieczór występy na scenie głównej dopełni – wielokrotnie wyróżniany na międzynarodowych festiwalach – big band Wind Band z Olesna, który zaprezentuje najpiękniejsze standardy muzy rozrywkowej i jazzowej (sobota, godz. 16:00)

Niedzielę w siedzibie Zespołu „Śląsk” zainauguruje show Marcina Dańca (godz. 15:00) – artysty kabaretowego, znanego i uwielbianego przez polską publiczność już od dwudziestu lat. Nurt muzyki folkowej – tak chętnie prezentowanej podczas każdego „Święta Śląska” – będzie reprezentował Finalista Must be the Music – zespół Bubliczki (niedziela, godz. 18;00). Pop – rock zagra kolejny uczestnik popularnego talent show Polsatu – zespół Great Line z Kalet (niedziela, godz. 17:00). Gwiazdą niedzielnego wieczoru będzie Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” (godz. 20:00)
Imprezy towarzyszące

Program artystyczny wzbogacą liczne imprezy towarzyszące, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Wśród znakomitych atrakcji między innymi pokaz Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca (sobota, park, od godz. 14:00), premiera filmu „Tylko Taniec – portret filmowy Elwiry Kamińskiej” (niedziela, Sala Widowiskowa, Pawilon im. E. Kamińskiej godz. 16:00). warsztaty taneczne – tańce ludowe, salsa, zumba oraz aerobik (boisko, sobota – niedziela godz. 13:00), metamorfozy z Zespołem „Śląsk”, które poprowadzi grupa artystyczna Intercoiffure Polska (sobota, godz. 16:00 – 20:00), show kwiatowe w wykonaniu laureatów Mistrzostw Polski Florystów oraz artystek Zespołu „Śląsk” (sobota, scena główna, godz. 19:00). Wystawę kwiatową będzie można zwiedzać w niedzielę, od godz. 13:00 w Pawilonie im. Elwiry Kamińskiej.
W niedzielę zapraszamy miłośników aktywnej rozrywki do parku, gdzie odbędą się Mistrzostwa Śląska w Nordic Walking (od godz. 9:00 do 15:00) i Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Starosty Lublinieckiego i Dyrektora Zespołu „Śląsk” (godz. 11:00). O Puchar Dyrektora Zespołu „Śląsk” będą także walczyć wielbiciele skata (niedziela, Klub GAMA w Domu Pracy Twórczej, godz. 13:00).
Ponadto w sobotę i niedzielę konkurs wokalny – Rozśpiewany „Śląsk” (Kameralna Sala Koncertowa w Kaplicy Pałacowej, Sala Widowiskowa w Pawilonie im. E. Kamińskiej, godz. 9:00 – 15:00), możliwość zwiedzania Izby Tradycji Zespołu „Śląsk” (9:00 – 19:00), smakołyki śląskiej kuchni (polana w parku i dziedziniec od 13:00 do 20:00), park zabaw i rozrywki (od 13:00), warsztaty florystyczne, plastyczne i rękodzielnicze dla dzieci (dziedziniec, godz. 13:00) a na „Polanę Leniwców” zapraszamy miłośników letniego pikniku na łące (polana między pałacem a stawem, od godz. 13:00)
Wstęp na XVI Piknik Artystyczny „Święto Śląska” jest wolny!

Harmonogram „Święta Śląska” od A do Z…
SOBOTA 28.06
15:00 – Joanna Bartel
16:00 – Wind Band
17:30 – Kabaret Paranienormalni
20:00 – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

NIEDZIELA 29.06
15:00 – Marcin Daniec
17:00 – Great Line
18:00 – Bubliczki
20:00 – Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”

Imprezy i wydarzenia towarzyszące:
Piątek 27 czerwca
17:30 – Wernisaż wystawy „Opuszczone klasztory, sekularyzacja klasztorów śląskich w 1810 roku i ich dalszy rozwój” – zbiory z muzeum Oberschlesischnes Landesmuseum w Rattingen – sala wystawiennicza w Pałacu.
18:00 – Hubert Maron – koncert organowy z towarzyszeniem chóru chłopięcego „Śląskie Słowiki” – Kameralna Sala Koncertowa w Kaplicy Pałacowej.
19:00 – Teatr Śląski – „Mayday” – w ramach projektu „Wehikuł Sztuki” – scena główna.
21:00 – The Adam Taubitz Band – koncert jazzowy – Klub GAMA, Domu Pracy Twórczej.
Sobota 28 czerwca
9:00 – 15:00 – Rozśpiewany „Śląsk” – konkurs wokalny – Kameralna Sala Koncertowa
w Kaplicy Pałacowej, Sala Widowiskowa w Pawilonie im. E. Kamińskiej.
13:00 – Warsztaty taneczne – tańce ludowe, salsa, zumba oraz aerobik – dziedziniec, boisko.
14:00 – Pokaz Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca – park.
15:00 – Śląski Wic – konkurs na najlepiej opowiedziany żart – prowadzi Joanna Bartel – scena główna.
16:00 – 20:00 – Metamorfozy z Zespołem „Śląsk” – grupa artystyczna Intercoiffure Polska.
19:00 – Show kwiatowe w wykonaniu laureatów Mistrzostw Polski Florystów (Monika Łątka, Ilona Szołtysek, Tomasz Iwanow) oraz artystek Zespołu „Śląsk” – scena główna.
22:00 – Cracovia Danza i Krakowska Akademia Tańca – teatralny kolaż artystyczny
– w ramach projektu „Wehikuł Sztuki” – dziedziniec i scena główna.
Niedziela 29 czerwca
9:00 – 15:00 – Mistrzostwa Śląska w Nordic Walking – park.
9:00 – 15:00 – Rozśpiewany „Śląsk” – konkurs wokalny – Kameralna Sala Koncertowa
w Kaplicy Pałacowej, Sala Widowiskowa w Pawilonie im. E. Kamińskiej.
10:00 – Turniej Skata o Puchar Dyrektora Zespołu „Śląsk” – Klub GAMA, Dom Pracy Twórczej.
11:00 – Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Starosty Lublinieckiego i Dyrektora Zespołu „Śląsk” – mecze finałowe – park.
13:00 – Warsztaty taneczne – tańce ludowe, salsa, zumba oraz aerobik – boisko.
13:00 Wystawa kwiatów – Sala Wystawienniczej – Pawilon im. E. Kamińskiej.
16:00 – „Kilku Ekscentryków i Słoooń” – Teatr Klinika Lalek z Wolimierza – w ramach projektu „Wehikuł Sztuki” – dziedziniec.
16:00 – Premiera filmu: „Tylko Taniec – portret filmowy Elwiry Kamińskiej” – Sala Widowiskowa, Pawilon im. E. Kamińskiej.
Ponadto w sobotę i niedzielę:
9:00 – 19:00 – Skarby „Śląska” – Izba Tradycji otwarta dla zwiedzających – Domu Pracy Twórczej.
13:00 – Park Zabaw i Rozrywki – park.
13:00 – 22:00 – „Gotowanie na polanie” w wykonaniu najlepszych kucharek na Śląsku
– polana i dziedziniec.
13:00 – „Polana Leniwców” – dla miłośników letniego pikniku na łące – polana między pałacem a stawem.
13:00 – Warsztaty florystyczne, plastyczne i rękodzielnicze dla dzieci – dziedziniec.
18:00 Klub GAMA – Dom Pracy Twórczej.
Zakończenie projektu inwestycyjnego

Podczas tegorocznego „Święta Śląska” nastąpi uroczyste otwarcie obiektu po zakończeniu prac związanych z realizacją Projektu pn. „Rewitalizacja Zespołu Pałacowo – Parkowego w Koszęcinie w ramach tworzenia Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej – II i III etap” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach: Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.1. Ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym.

Kosztem ponad 40 mln złotych wykonano szeroki zakres prac remontowych zarówno w pałacu, jak i wokół niego. W lewym skrzydle pałacu przebudowano strefę wejściową, przywracając pierwotną formę wejścia od strony parku. Przebudowano także pomieszczenia dydaktyczne, w tym reprezentacyjne, administracyjne, sanitarne oraz komunikacyjne na wszystkich kondygnacjach w przebudowywanej części skrzydła. W prawym skrzydle pałacu przebudowano i wyremontowano pomieszczenia kostiumerni, szwalni, szewca oraz komunikacyjne. Przywrócono także przedwojenną formę wieży pałacowej tj. kopuły z tarasem widokowym oraz zegarem w południowej ścianie wieży, a także zaadaptowano trzon i część nieużytkowanego poddasza na bazę noclegową.
W łączniku zaadaptowano parter i I-e piętro na bazę noclegową (pomieszczenia na parterze przystosowano dla osób niepełnosprawnych) oraz poddasze z przeznaczeniem na salę wystawienniczą. Rewitalizację przeszedł też park wokół pałacu. Przeprowadzono renowację parkowej roślinności, wykonano nowe nawierzchnie parkowych alejek, dróg dojazdowych i parkingów, wybudowano nowe ogrodzenie, w parku pojawiły się ławki i latarnie, jest też plac zabaw dla dzieci, dwufunkcyjne boisko sportowe do koszykówki i siatkówki oraz kort do tenisa ziemnego. W ramach projektu poddano rekultywacji parkowy staw, który ozdobiła efektowna fontanna. Przebudowie podlegał także budynek garażu, który już w nowoczesnej formie będzie służył zespołowemu transportowi. Zadbano również o to, czego na co dzień nie widać, a zdecydowanie usprawnia prawidłowe funkcjonowanie całego obiektu – pracom remontowym poddano sieć uzbrojenia podziemnego, w tym m.in. kanalizacji, sieci niskoprądowych i elektrycznych.

Celem strategicznym Projektu jest rozpowszechnianie dziedzictwa kulturowego na terenie Polski i Europy, a przede wszystkim:
Poszerzenie form programowej działalności Zespołu – profesjonalnej instytucji kultury wyspecjalizowanej w scenicznej prezentacji muzyki, pieśni, tańców oraz strojów regionalnych i narodowych;
Rozpowszechnianie wiedzy o tradycyjnych i współczesnych problemach regionu śląskiego wśród dzieci i młodzieży;
Wzrost poziomu wiedzy poprzez szkolenia i podnoszenia kwalifikacji nauczycieli specjalizujących się w tematyce regionalnej, instruktorów amatorskich zespołów artystycznych, animatorów kultury, studentów kierunków uniwersyteckich;
Poszerzenie kręgu odbiorców warsztatów wokalnych i choreograficznych kierowanych do polskich, polonijnych i zagranicznych grup artystycznych;
Zwiększenie liczby prezentacji muzycznych, widowiskowych i teatralnych form artystycznych;
Zwiększenie zakresu oddziaływania jako ośrodka gromadzenia oraz wystawienniczego udostępniania eksponatów dokumentujących regionalną kulturę materialną;
Poszerzenie grona odwiedzających koszęciński pałac i Kościół Świętej Trójcy
Projekt przyczyni się do realizacji zadań Ministerstwa Kultury związanych z promocją dorobku polskich artystów w kraju.

Klasycystyczny zespół pałacowo-parkowy w Koszęcinie od 1953 roku jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. W 2001 roku, w ramach istniejącej struktury Zespołu powstał Dział Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej, którego głównym celem jest rozpowszechnianie dziedzictwa kulturowego Śląska. W 2005 roku Zespół „Śląsk” pozyskał fundusze ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na prace mające na celu rewitalizację Zespołu Pałacowo-Parkowego, na potrzeby m. in. powstałego Działu Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej. Pozyskane środki pozwoliły sfinansować projekt architektoniczny oraz pierwszy etap remontu. W ramach prowadzonych prac pierwszego etapu do lipca 2008 roku wyremontowano dawny budynek ujeżdżalni (Pawilon im. Elwiry Kamińskiej), w którym znajduje się nowoczesna Sala Widowiskowa, sale wystawowe, sala baletowa oraz studio nagrań. Odtworzono również budynek folwarczny (Dom Pracy Twórczej im. Adolfa Dygacza), który zaadaptowano na potrzeby dydaktyczno – szkoleniowe oraz wyposażono w zaplecze noclegowe i gastronomiczne. Prace remontowe w samym pałacu objęły skrzydło zachodnie, w którym adaptowano nieużytkowe poddasze na bazę noclegową, poddano remontowi m. in. sale Balową, Kominkową i Zieloną wraz z wyposażeniem oraz dokonano częściowej przebudowy i remontu pomieszczeń parteru (recepcja, hol, szatnia, sanitariaty). W 2010 roku przyznane zostały środki finansowe na kontynuację rozpoczętych prac remontowych. Dofinansowanie przyznane zostało przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt pt. Rewitalizacja Zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie w ramach tworzenia Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej – II i III etap, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Priorytet XI „Kultura i dziedzictwo kulturowe”. Prace II i III etapu objęły dalszą przebudowę pałacu, remont i przebudowę garażu dla autobusów, remont i budowę sieci uzbrojenia podziemnego, ogrodzenia, remont dróg i chodników oraz odtworzenie założenia parkowego wraz ze stawem.

r

Podziel się: