Wanda Wereszczyńska to znana częstochowska malarka. Urodziła się w Kościelcu koło Częstochowy 20 czerwca 1910 r. W latach 1922–1925 uczyła się w Gimnazjum Żeńskiem im. Cecylii Plater-Zybertówny w Warszawie, a w 1930 r. w Prywatnej Szkole Malarstwa prof. Adama Rychtarskiego w Warszawie. W kolejnym roku rozpoczęła studia na kierunkach: malarstwo sztalugowe i dekoracyjne w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1935 r. jej dwie martwe natury znalazły się na Wystawie Malarstwa w Wilnie, a dwa lata później wzięła udział w Międzynarodowej Wystawie Plastyki w Bukareszcie, gdzie pokazała siedem pejzaży. Obraz „Nad stawem” – został w 1937 r. zakupiony przez Fundusz Kultury Narodowej przy Prezydium Rady Ministrów w Warszawie. Dyplom na Wydziale Pedagogicznym warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych uzyskała w 1938 r.
Ta znamienita postać stała przewodniczką dla wielu pokoleń twórców, częstochowska grupa artystów utworzyła stowarzyszenie jej imienia. Wśród członków jest między innymi wybitka artystka Jadwiga Wosik.
WYSTAWA / Pełnia gorącego lata na obrazach – Gazeta Częstochowska powstało w Częstochowie w 1949 roku jako filia warszawskiego TPSP „Zachęta” założycielem był Henryk Klajman. Poza pasjonatami sztuk plastycznych należeli do niego czołowi artyści Częstochowy: Wanda Wereszczyńska, Maksymilian Brożek, Władysław Michniewski, Wojciech Barylski, Edward Strzyżewski, Stanisław Łyszczarz i inni. Zajęcia edukacyjne z rysunku, rzeźby, malarstwa, grafiki i historii sztuki odbywały się trzy razy w tygodniu. Zajęcia te prowadzili wyżej wymienieni artyści.
Trudny okres Towarzystwa zaczął się z chwilą śmierci Henryka Klajmana. Towarzystwo stało się niechcianym dzieckiem na mapie kulturalnej Częstochowy. Jednak aktywność twórcza członków TPSP „Zachęta” nie pozwoliła na zlikwidowanie artystycznej działalności jej członków. W owym czasie organizowane przeglądy, konkursy plastyczne i plenery rozwijały aktywność plastyczną ludzi skupionych w TPSP.
W 1995 roku TPSP przyjęło imię patronki Wandy Wereszczyńskiej, aby uczcić jej pamięć i zaangażowanie w rozwój kulturalny w naszym mieście. W 1979 roku opiekę nad ludźmi skupionymi w TPSP “Zachęta” objęła Częstochowska Spółdzielnia Mieszkaniowa “Nasza Praca”. Prezes Spółdzielni Wiesław Brągoszewski udostępnił pomieszczenia na pracownie i zapewnił pomoc finansową na działalność edukacyjną i wystawienniczą. Do chwili obecnej Towarzystwo korzysta z pracowni i sali wystawienniczej w Klubie Spółdzielczym w Częstochowie przy ul. Broniewskiego 3.
W listopadzie 2019 roku Towarzystwo obchodziło rocznicę 70-lecia istnienia TPSP „Zachęta”, 40-lecia współpracy z Częstochowską Spółdzielnią Mieszkaniową „Nasza Praca”, 25-lecia istnienia Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych im. Wandy Wereszczyńskiej.
TPSP skupia w swoich szeregach pasjonatów sztuk plastycznych. Artyści uprawiają różnorodne dyscypliny: tkaninę unikatową, malarstwo, rysunek, biżuterię. Od lat biorą udział w organizowanych prezentacjach indywidualnych i zbiorowych oraz ogólnopolskich przeglądach sztuki. Grupie przez lata nadaje kierunek tworzenia i działania artysta plastyk Jadwiga Wosik.
fot. MMIM JP2