- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

WYSTAWA MALARSKA. Irena Jóźwik – ,,Różnorodność”

Artystka, jak zapowiada tytuł wystawy, przedstawiła prace malarskie o różnej tematyce. Dominują kwiaty i morskie pejzaże, uwagę przyciągają także obrazy zwierząt – ptaków, koni.

Irena Jóźwik  ukończyła Politechnikę Częstochowską, studiowała na Wydziale Zarządzania i Marketingu. Jest też absolwentką Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie, gdzie uzyskała tytuł artysty sztuki sakralnej. Zawodowo była związana z Polskimi Kolejami Państwowymi, pracując na stanowisku starszego specjalisty w Wydziale do Spraw Pracowniczych. Od 2008 roku jest członkiem Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza, a od 2011 – grupy “Pryzmat”, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury we Wręczycy Wielkiej.

Tworzy w technice olejnej, akrylu, akwareli, pasteli i technikach mieszanych. Artystycznie dotyka różnej tematyki; maluje pejzaże, kwiaty, portrety, martwą naturę i architekturę. Od kilku lat pisze ikony na desce. Czynnie uczestniczy w prezentacjach wystawowych; na swoim koncie ma udział w ponad 60 wystawach zbiorowych – w Polsce, także na Węgrzech. Aktualna prezentacja Artystki jest jej trzecią wystawą indywidualną; wcześniejsze miały miejsce w 2016 roku w Filii nr 6 Biblioteki Publicznej w Częstochowie i w 2018 roku w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie. W 2023 roku Irena Jóźwik uhonorowana została Nagrodą Zarządu Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza – za wieloletnią pracę społeczną i trwały wkład w rozwój Stowarzyszenia, także w docenieniu za otwartość na akcje dobroczynno-charytatywne, na które przekazuje swoje prace.

Malarstwo stało się jej wielką pasją i – jak stwierdza – lekarstwem na dobre samopoczucie. Inspiracje do twórczej pracy Artystka czerpie z natury i podróży. Tworzy w klimacie impresjonistycznym, akcentując światło, ale także podkreślając ekspresję kolorystyki. Jej obrazy są nasycone ciepłem i subtelnością, które z sukcesem wydobywa stosując nawet grubą fakturę malarską i energetyczność przekazu.

 

 

Fot Ewa Powroźnik

Podziel się: